יום שבת, 22 בפברואר 2020, כ"ז שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

החלל הראשון של קרית שמונה

אחרי 69 שנים לאחר נפילתו , אותרה משפחתו של שלום מרחום, החלל הראשון בקריית שמונה, שנרצח על ידי מסתתנים מסוריה ב-1950. בני המשפחה הגיעו במיוחד לקרית שמונה לערב "שרים ומספרים לזכרם".

פורסם בתאריך:


זה היה אחד הערבים המרגשים ביותר, שהתקיימו בקרית שמונה בשנים האחרונות. ערב "שרים ומספרים לזכרם" התקיים במוצ"ש במתנ"ס ארתור פוקס בקריית שמונה. הערב הוקדש לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בני עיר.

במהלך הערב סופרו סיפוריהם של שמונה מנופלי העיר. השירים לזכר הנופלים נבחרו על ידי המשפחות השכולות, וזמרים מקומיים שרו את שירי הזיכרון בשיתוף הקהל. בערב נכחו משפחות שכולות- הורים, אלמנות, יתומים ואחים שכולים, אנשי חינוך ותושבי קריית שמונה.

הסיפור המיוחד בערב הזה קשור לאיתור משפחתו של החלל הראשון של קרית שמונה, שלום מרחום.

מרחום היה מהמשפחות התימניות הראשונות שהגיעו לחלסה וייסדו את היישוב. הוא הגיע לקרית שמונה, אז עדיין מעברת חלסה, בספטמבר 1949, ועבד כשומר בחברת סולל בונה.

הוא נרצח על ידי מסתננים מסוריה ב-5 ליולי 1950 בהיותו בן 23. הוא הותיר אחריו אישה הרה ושתי בנות קטנות. בן זקוניו נולד חצי שנה לאחר מותו. לאחר האסון, משפחתו עקרה מקריית שמונה ואבד עימם הקשר.

כחלק מפרוייקט 'קהילה זוכרת', שמפעיל מתנ"ס קרית שמונה, תוחקרו הפרטים ואותרו ילדיו ואחותו של שלום מרחום, 69 שנים לאחר מותו.

מבצע איתורו של שלום מרחום לא היה קל. "בהתחלה זה נראה כמשימה בלתי אפשרית, משום שזה קרה לפני כמעט 70 שנה", אומרת  שרית קוז'יקרו-אלימלך, מתנדבת ברשת המתנ"סים, שעוסקת באיתור משפחות חללי קרית שמונה.

"התחלתי לבדוק פיסות מידע, והבנתי שלפחות אחד מהילדים שלו עדיין בחיים. התחלתי לחפש ב-144 אנשים עם שם המשפחה מרחום. בסוף, אחרי לא מעט שיחות, הצלחתי להגיע לאחד מבני המשפחה. הבן הצעיר שלו, שנולד לאחר מותו, מתגורר בבית דגן, והבת גרה במודיעין.

משמאל לימין: שתי נכדותיו של שלום, בנותיו ברכה ופנינה, ובנו איתמר מרחום, שנולד חצי שנה לאחר מות אביו. 

אחותו של שלום מרחום, שהיא כיום בת 80, היא היחידה שעוד הספיקה להכיר אותו, כי כשהוא נהרג, הם עוד היו מאוד קטנים. למרבה הצער היא לא יכלה להגיע, אך צילמנו מבעוד מועד את עדותה, והיא הוקרנה במהלך הערב.

ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, התייחס לאיתור משפחתו של שלום מרחום, ואמר: "אין יותר סימלי מכך שבשנת ה-70 להיווסדה של קריית שמונה נחלוק לשלום מרחום כבוד בקהילה, ונסגור מעגלי זיכרון במורשתה של עירנו.  אני מודה למארגני הערב, ובמיוחד לשרית קוז'יקרו, שהצליחה לאתר את בני משפחת מרחום ולהעניק לה את הכבוד המגיע לה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: