יום שני, 19 באוגוסט 2019, י"ח אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

הטיול השנתי של כיתות י"ב בדנציגר בספק

הורים של תלמידי י"ב בבית הספר דנציגר התבקשו לתרום 300 שקלים כדי שניתן יהיה לקיים את הטיול השנתי במתכונת של 5 ימים. ברקע טענות קשות כלפי הנהלת בית הספר על חוסר שקיפות בניהול כספי ההורים.

פורסם בתאריך:


ב-14 בפברואר אמורים תלמידי י"ב של בית הספר דנציגר בקרית שמונה לצאת לטיול השנתי לאזור הרי אילת. הטיול הזה אמור להימשך 5 ימים, אבל בשלב זה לא בטוח כלל שהוא יתקיים במתכונת הזו.

לאחרונה קיבלו ההורים של תלמידי י"ב הודעה מוועד ההורים ובה נרשם: "עבור יציאת מסע י"ב במתכונת הנוכחית עפ"י דרישת התלמידים- 5 ימי מסע לאילת (באישור חריג לשנה זו בלבד) נדרשת תרומה של 300 ₪ מכל הורה. בהתאם למספר התלמידים שישתתפו במסע תיבדק האפשרות להחזר כספי לכל הורה במקרה של יתרות כספיים לאחר גבייה, ככל שיהיו".

בהמשך מובהר להורים מה יקרה אם הם לא ישלמו את התרומה הזו, ונכתב: "לתשומת לבכם, במידה ולא יתקבל הסכום הנדרש לקיום המסע, יבוטל המסע ויבחנו אלטרנטיבות חלופיות".

אותם 300 שקלים שהנהלת בית הספר מבקשת מההורים לתרום היא בנוסף ל-700 שקלים שההורים כבר שילמו עבור הטיול הזה כחלק מאגרת החינוך השנתית.

עובדה זו מעלה את השאלה מדוע פתאום הנהלת בית הספר הגיעה להחלטה שהסכום של 700 שקלים, שעליו הוחלט בתחילת השנה, אינו מספיק עבור הטיול השנתי, בזמן שבשנים עברו כיתות י"ב יצאו לאותה מתכונת של טיול שנתי מבלי שנדרשה תרומה כזו.

התשובה נעוצה ככל הנראה במאבק המתקיים השנה בין הנהלת בית הספר לבין קבוצה של הורים שהחליטו לבדוק מה נעשה עם כספי ההורים, וכיצד הם מנוצלים. ההורים ביקשו הבהרות ופירוט מדויק של כל הוצאה.

כך למשל ישנו סעיף באגרה השנתית בסך 443 ₪, שמכונה "רכישה מרוכזת של שירותים". ההורים ביקשו להבין באיזה שירותים מדובר, לראות קבלות, לראות הצעות מחיר. עד כה הם לא זכו לתשובות מניחות את הדעת מבחינתם.

בשנים קודמות, כך מתברר, הנהלת בית הספר נהגה להעביר כספים מסעיפים אחרים לסעיף הטיול. העברה כזו אסורה על פי הנחיות משרד החינוך, ומכיוון שההורים דרשו לראות את כל המסמכים, הנהלת בית הספר הבינה שתהיה בעיה להעביר מסעיף לסעיף, ולכן החליטו לבקש את התרומה.

אחת הפעילות בקבוצת ההורים שמחו על ההתנהלות הכספית של הנהלת בית הספר אומרת: "המסורת הזו שטיול י"ב הוא חמישה ימים אינה פרה קדושה. משרד החינוך קבע שניתן לגבות עד 618 שקלים עבור טיול י"ב, שאמורים לממן 3 ימי טיול.

"אם הנהלת בית ספר רוצה 5 ימי טיול, היא צריכה למצוא דרך לעשות זאת מבלי שייפול נטל נוסף על ההורים. גם ככה גבו מההורים בכיתות מצוינות תשלומים נוספים מעבר למה שנקבע באגרת החינוך.

"זה בלתי מתקבל על הדעת שהנהלת בית הספר תעביר להורים דרישות תשלום חריגות, מבלי שההורים יקבלו את כל המידע על מה יצא הכסף. הטענה של בית הספר היא שכל השנים היו מעבירים מסעיף לסעיף, זה עדיין לא אומר שצריך להמשיך במנהג הנפסד הזה".

הורה נוסף אומר: "אין לי בעיה עקרונית עם זה שיעבירו כסף מסעיף לסעיף, אבל אי אפשר לעשות את זה במחשכים, בלי שום בקרה של ההורים. התברר לנו שבטיול המורים יישנו בצימרים, והתלמידים באוהלים. מי משלם על הצימרים האלה?

"מנהלת בית הספר חייבת להעביר את תוכנית הטיול לאישור משרד החינוך כבר בתחילת השנה. שבועיים לפני הטיול מתקשרים להורים ואומרים להם למה לא שילמתם את התרומה. איפה נשמע דבר כזה?

"אם רוצים לצאת לטיול של חמישה ימים, מנהלת בית הספר צריכה כבר בתחילת השנה להגיש בקשה למשרד החינוך לתקצוב חריג של הטיול, מכיוון שקרית שמונה נמצאת בקצה הצפוני של המדינה, ולהגיע לאילת זה כמעט יום שלם של נסיעה. הכי קל זה להפיל את התשלום על ההורים".

מרשת דרכא נמסר בתגובה: "הנהלת בית הספר גובה תשלום עבור טיולים וסיורים לימודיים בהתאם להנחיות משרד החינוך בנושא זה ובפיקוחו הצמוד. נושא תשלומי ההורים אף הוא מנוהל בשקיפות בהתאם לנוהג ולכללים הנדרשים".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
5
דנציגר מעולה ומנהלת משכמה ומעלה.
ביטון אבי | 11:52   08.02.19
4
דחוף
הורה | 17:07   04.02.19
3
קרית שמונה החולה 9/1
נורית ברק | 18:57   03.02.19
2
בושה
אמא איכפתית | 17:46   03.02.19
1
בושה של מערכת והתנהלות
הורה | 17:09   03.02.19