יום שבת, 16 בפברואר 2019, י"א אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

מה קורה בדנציגר- תחקיר. פרק ב' מדוע שבתו התלמידים?

במשך כשלושה שבועות שבתו תלמידים מכיתה י' בגלל שסגרו להם את מגמת הביולוגיה. המגמה נפתחה שוב, רק כאשר התברר למנהלת בית הספר, חניתה מעוז, שכתב מהתקשורת הארצית אמור להגיע לקרית שמונה כדי לסקר את השביתה.

פורסם בתאריך:


הערה מקדימה: פרסומו של פרק ב' בתחקיר על בית הספר דנציגר התעכב עקב ניסיונות של רשת דרכא למנוע את פרסומו. לרשת דרכא ניתנה ארכה מספקת להציג ראיות הסותרות את ממצאי התחקיר. הרשת לא עשתה זאת, ולכן אנו מפרסמים כעת את הפרק השני.

הסיפור הבא, שאירע בבית הספר דנציגר, בתחילת שנת הלימודים האחרונה, הוא יוצא דופן בכל מובן, וספק אם סיפור דומה התרחש בבית ספר אחר כלשהו ברחבי המדינה.

בשנת הלימודים הקודמת בסביבות חודש אפריל 2017, התקיים בבית הספר דנציגר יריד מגמות. זהו אירוע חגיגי, שאליו מגיעים התלמידים עם הוריהם. האירוע הוא שיאו של תהליך שמתחיל כבר בחודש ינואר.

כל המאמץ הזה נועד להביא לכך שהתלמידים וההורים יוכלו לקבל את מלוא המידע הדרוש, כדי לקבל את ההחלטה באיזו מגמה כדאי לבחור. אחרי הערב החגיגי הזה, שבו תלמידים בחרו כל אחד את המגמה, בהתאם לנתונים שהוצגו בפניהם, התרחשה תפנית.

מנהלת בית הספר, חניתה מעוז, החליטה לבטל את מגמת הביולוגיה לכיתות שנמצאות במסלול המכונה 'מצוינות טבע'. זאת, למרות שבערב המגמות וגם לפניו, נאמר לתלמידים שיש להם אפשרות לבחור במגמה הזו. ההחלטה הזו התקבלה בלי שום התייעצות עם המורים, או עם רכזי המקצוע ומנהלי הבתים של ט'- ו- י' ושל י"א י"ב.

המידע הזה דלף למורים, וכשהם ביקשו לברר עם מנהלת בית הספר האם יש אמת בדבר, היא הכחישה זאת. אבל יום לפני חלוקת התעודות של סוף השנה, מעוז ביקשה מהמחנכים לשנות בתעודות את מגמת הביולוגיה למגמת מוט"ל (מדע וטכנולוגיה לכל).

למרות השם המפוצץ, זו מגמה עם דרישות מופחתות, והיא מיועדת לתלמידים שהסיכוי שלהם להגיע לבגרות מלאה, אינו גדול. תלמידים במסלול מוט"ל יכולים אמנם להוציא תעודת בגרות מלאה, אך זו תעודת בגרות לא איכותית, והיא לא מקנה להם בונוסים בקבלה ללימודים אקדמאיים.

התלמידים שבחרו במגמת הביולוגיה היו המומים. במהלך חופשת הקיץ הם ניסו לדבר עם המנהלת כדי שתשנה את החלטתה. גם הורים פנו אליה, אך לשוא. היא לא היתה לפתוח את המגמה.

ביטול מגמת הביולוגיה עתיד היה לפגוע לא רק במי שמתכנן לימודים אקדמיים בתחום הזה. מגמת הביולוגיה היא מגמה מדעית, ותעודת בגרות במגמה כזו מעידה על יכולת למידה, רצינות והשקעה. זה כרטיס כניסה גם למסלולים במקצועת אחרים בתחום המדעים.

מכיוון שמעוז נותרה בעמדתה, ולא היתה מוכנה ללכת לקראת התלמידים, הם החליטו לשבות מלימודים. התלמידים שבתו כשלוש שבועות. במהלך השביתה הזו התקיים מפגש בין התלמידים למעוז, מפגש שהיה טעון מאוד.

כששומעים את ההקלטה של המפגש, קשה למי שלא מכיר את הפרטים, להבין מה מתוך מה שמעוז אמרה, הוא נכון או לא, אבל יש דבר שאי אפשר לטעות בו, וזה הטון המתנשא של מעוז, כאשר היא מדברת עם התלמידים.

לאורך כל המפגש, מעוז מנסה לשכנע את התלמידים שהם לא מסוגלים לעמוד בדרישות של המגמה, כי הציונים שלהם לא מספיקים, ועוד כל מיני נימוקים.

השיחה היא מאוד ארוכה, נביא רק כמה קטעים שממחישים את היחס של מעוז אל התלמידים.

את השיחה היא עם התלמידים היא פותחת ואומרת: "אני מבקשת מכל אחד מכם לבחור מגמה אחרת, אם אתם לא רוצים את מוט"ל, אתם לא מחליטים בבית הספר, אני מחליטה".

"יש פה ילדים שיושבים על 70 בביולוגיה, שאני אעבור שמות? אתם לא עומדים בתנאים, לפחות רובכם. רוצים מגמה, אני נותנת לכם עשר דקות, תבחרו, אם לא אתם נכנסים למוט"ל".

תלמיד: "אז למה לא אמרו לנו את זה קודם ביום מגמות?"

מעוז: "אתם לא תדברו אלי ככה, מה אנחנו בשוק? אתם אוהבים ללמוד ביולוגיה, אבל תסתכלו על התעודה שלכם, שכל אחד יסתכל. יש פה תלמידים שבקושי צפים על המים".

לתלמידים בגיל ההתבגרות יש גם צרכים חברתיים, שהם לא פחות חשובים מההצלחה בלימודים. לעיתים ההצלחה בלימודים תלויה מאוד במצב החברתי. כשילד מרגיש נוח בכיתה, כשיש לו קשר טוב עם החברים, זה יכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון.

את זה חניתה מעוז לא מבינה. מבחינתה התלמידים הם אוסף של פרטים כל אחד לעצמו. כשאחד התלמידים מתלונן על זה שהוא לא יוכל להמשיך ללמוד עם אותם חברים, שהוא תכנן להמשיך איתם במגמת ביולוגיה, חניתה עונה לו את הדבר הבא.

"כשאני הולכת לאוניברסיטה עם כמה חברים, ואחד רוצה ללמוד רפואה, ואחד הנדסה, ואחד משפטים, הם לא יכולים לבוא ולומר, אנחנו רוצים ללמוד ביחד, תבנו לנו מערכת.

"אתם יכולים למחות עד מחרתיים, בסוף תראו, התעודה שלכם היא אישית, זה הכל, תמשיכו להיות קבוצה, הקבוצה לא רלוונטית, לא באוניברסיטה, ולא בחיים"

איזה מסר אנטי חינוכי מנסה מעוז להעביר לתלמידים? כל אחד מכם הוא זאב בודד, ואין שום ערך לחברות ולסולידריות. אחר כך אותם תלמידים יגיעו לצבא, והדבר הראשון שהם ישמעו שם כלוחמים, זה שההצטיינות האישית היא חסרת משמעות, אם כקבוצה הם לא עמדו במשימה. כולם מחויבים לפעול ביחד, כולם נכנסים מתחת לאלונקה.

מה שברור מהשיחה הזו, וזה תואם למידע נוסף שבידינו, הוא שמה שמעניין את מעוז זה רק השורה התחתונה, כמה תלמידים יסיימו את בית הספר עם תעודת בגרות מלאה. היא מעדיפה להוריד את רף הדרישות, כך שכמה שיותר תלמידים יעברו, מאשר לתת צ'אנס לתלמידים להוציא תעודת בגרות איכותית יותר.

תלמידה אחת שואלת אותה: "מי אמר שלא נוכל לעשות בגרות 5 יחידות גם בביולוגיה וגם באנגלית?"  מעוז משיבה לה: "נו, באמת, עכשיו את באמת חיה בסרט".

לאורך כל השיחה הזו מעוז ניסתה להכניס לתלמידים לראש שהם לא מסוגלים להתמודד עם הדרישות של מגמת ביולוגיה, וסירבה לפתוח את המגמה. התלמידים לא היו מוכנים לוותר, הם המשיכו להגיע לבית הספר, אבל לא נכנסו לכיתות.

בעקבות השיחה עם מנהלת בית הספר אחד התלמידים החליט להעלות פוסט בפייסבוק כמחאה על המצב. הפוסט הזה רץ ברשת וזכה לתפוצה רחבה מאוד. זהו פוסט ארוך. נביא כמה קטעים קצרים.

 "בסוף ט' רוב הצוות השכבתי עזב, גם רכזת ומנהלת הבית, שהיו איתנו, ואז גם גילינו שביולוגיה זה לא ביולוגיה, מעכשיו קוראים למגמה: מדע וטכנולוגיה. בום טראח! מגמה ללא בונוס, מגמה מדעית 'אחרת'. באיזו קלות המילים התהפכו!"

"יש מורה, יש כיתה, יש תקציב, אין רצון של המנהלת והרכז הפדגוגי שנלמד ביולוגיה! בעלי התפקידים שאמורים להסתכל לנו בעיניים ולעודד אותנו, להאמין ביכולתנו שאנחנו כיתה עיונית טובה".

"אותם אנשים שההורים שלנו  סומכים עליהם שיצמיחו אותנו......אומרים לנו מי יכול ומי לא! מי מסוגל ולמי כדאי! והכל עטוף בדאגה 'אמיתית' לעתיד שלנו: זה בעצם 'למעננו'! כדי שבטוח תהיה לנו תעודת בגרות. מה?! אבל איזו תעודה בדיוק, של מינימום או של מקסימום. של בינוניות או הישגיות?"

"איזה ערך בכלל יש למילה שמבטיחים ולא מקיימים? ולמה בכלל אנחנו כיתה שכוללת את השם 'מצוינות' אם לא מאמינים בנו".

כאמור הפוסט הזה נפוץ בהרבה שיתופים בפייסבוק, ומישהו באיזשהו שלב החליט ליידע את התקשורת הארצית. הוא דאג לעדכן את עורכי התוכנית "הכל כלול" בערוץ 10, שבצפון הרחוק, בקרית שמונה, יש תלמידים שמזה מספר שבועות לא מוכנים להיכנס לכיתות. בערוץ 10 החליטו לבדוק את הנושא, ולשלוח כתב שיגיע לבית הספר וייפגש עם התלמידים. 

בדרך כל שהיא הדבר  נודע לחניתה מעוז. בבוקר אותו יום שבו הכתב מערוץ 10 היה אמור להגיע, מעוז ריכזה את התלמידים והודיעה להם שמגמת הביולוגיה תיפתח.  בזה הסתיימה הדרמה, והתלמידים חזרו ללימודים.

וראה זה פלא, אחרי כמה חודשים התברר שהתלמידים, לא רק שעמדו בדרישות, אלא שהציונים שהם השיגו בלימודי המגמה היו עדיפים על אלה של כיתות קדם עתידים, שנחשבות בכירות יותר.

תגובת רשת דרכא

הטענה לפיה בוטלה מגמת הביולוגיה איננה נכונה, כמו גם התיאורים הנלווים לכך.  ההיפך הוא הנכון, כיוון שהתלמידים רצו ללמוד ביולוגיה בכיתת האם שלהם ולא

לעבור כיתה, לבקשת ההורים, נפתחה מגמת ביולוגיה נוספת לזו הקיימת כחלק ממגמת העידוד של בית הספר למצוינות ולהרחבת מספר התלמידים הלומדים מקצועות מדעיים.

בית הספר פועל בתיאום מלא עם משרד החינוך והמפמ"ר, כל ההחלטות לגבי פתיחת מגמות מתואמות מקצועית עם הגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך התומכים בהחלטות הניהוליות של הנהלת בית הספר

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
29
לשמור על נפש הילדים
פסיכולוגית | 10:05   03.08.18
27
מי בא נשבית את ביצפר תחילת שנה??? (ל"ת)
תלמיד בחופש | 00:26   01.08.18
26
הורים התעוררו
תושב מודאג | 15:24   31.07.18
25
מה שהיה הוא שיהיה
אמא וגם מורה | 12:32   31.07.18
24
למה אני לא מתפלאת
מורה מבפנים | 10:42   31.07.18
23
הילד מהכתבה יצא גבר שלא יוותרו (ל"ת)
בוגר יב | 10:01   31.07.18
21
להשבית את ביהס
אמא מודאגת | 08:25   31.07.18
20
כתבה חשובה
מורה, תלמיד ומנהל | 02:44   31.07.18
19
לכסות על אנשי חינוך כושלים
איש חינוך | 02:39   31.07.18
18
איפה הרצל וסיגל מהעירייה? קשר שתיקה
אבא עם מצפון | 00:09   31.07.18
17
למנהלת שנלכדה ברשת קחי חל"ת לחו"ל
בוגרת שלא שוכחת | 23:43   30.07.18
16
מה קורה עכשיו? זה עדיין לא נגמר
אמא מודאגת | 20:46   30.07.18
15
דרכא מתחרטים אבל הם טיפוס גאוותן (ל"ת)
שכן של דרכא | 20:42   30.07.18
14
דרכא- גיבוב מילים זה לא תגובה
הורה מוטרד | 20:32   30.07.18
13
הנער מהפוסט יותר בוגר מהמנהלת (ל"ת)
תושב גאה | 20:21   30.07.18
12
גאה בחברים שלי ששבתו בשביל כולם
תלמידה משהכבה | 20:17   30.07.18
11
תגובה אמיתית לאמא בלפנית
אמא מוטרדת מאמא בתגובה 1+8 | 20:11   30.07.18
10
ניסים תתעורר. חינוך לא = קשרים. (ל"ת)
מני | 20:05   30.07.18
9
מי שזרע רוח -קוצר סופה
דם המכבים | 19:59   30.07.18
8
תשובה
אמא של תלמידה בשכבה | 19:51   30.07.18
7
תגובה לאמא הראשונה הלא מדוייקת, בושות למ
אמא לתלמיד במגמה | 19:47   30.07.18
5
מזל שהילדים בחופש מהאישיות של המנהלת (ל"ת)
אבא לא מודאג | 19:47   30.07.18
4
או אה מה קרה- פרק ב' אכל "אותה".
אתי הקורעת | 19:45   30.07.18
3
להחזיר עטרה ליושנה
עטרה | 19:35   30.07.18
2
כתבה שמראה רק טיפה מהאמת, חבל שמאוחר
תגובה לאמא בלי בושה | 19:14   30.07.18
1
כתבה בושה
אמא של תלמידה בשכבה | 19:03   30.07.18