יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

נכנסים להורים עמוק לכיס

התשלום שנדרשים הורים לילדים בבית הספר מצודות בקרית שמונה, לשלם עבור חינוך ילדיהם, חורג בכ- 40 אחוז מהסכום שאושר על ידי ועדת החינוך של הכנסת

פורסם בתאריך:


שנת הלימודים החלה, ועוד קודם לכן נשלחו מבתי הספר בקרית שמונה הודעות להורים בנוגע לתשלומים שהם נדרשים לשלם עבור שנת הלימודים הנוכחית.

לידי "צפונט" הגיע המסמך שנשלח להורי התלמידים בבית הספר מצודות. במסמך מופיעה טבלה ובה מפורטים מרכיבים שונים שבהם נדרשת השתתפות ההורים בתשלום.

לכל כיתה יש את המחירים שלה, לצורך ההשוואה התמקדנו בכיתה ו', שבה הסכום מגיע ל- 883 ₪ בלבד. זה לא נשמע הרבה, אבל כדאי לשים לב שהרשימה לא כוללת השאלת ספרי לימוד וטיול שנתי.

אם מוסיפים לרשימה את שני המרכיבים האלה, במחיר המקסימלי שאושר על ידי ועדת החינוך של הכנסת, וכפי שמופיע בטבלה הבאה, מגיעים לסכום של 1550 שקלים.  זו כבר חריגה של 42 אחוז מהמחיר הכולל לכיתה ו', שאושר על ידי ועדת החינוך של הכנסת, ועומד על 917 ₪ בלבד.

הטבלה שמצורפת למסמך שנשלח להורי התלמידים של בית ספר מצודות מחולקת לשלושה חלקים, תשלומי חובה, תשלומי רשות ותשלומים מרצון. לא ברור מה ההבדל בין תשלומי רשות ותשלומים מרצון. מה קורה אם הורה לא רוצה לשלם תשלומי רשות? מה קורה עם התלמיד שההורה לא שילם את הסעיפים של תשלומים מרצון?

במשרד החינוך מבהירים: "תשלומי החובה הם חובה. כל השאר- רשות.אבל...רשות פירושו, שילמת- קיבלת...לא שילמת (ולא מסיבת מצוקה שכרוכה בהצגת מסמכים מול ועדת הנחות של ביהס) לא תוכל לקבל..שכן אין מי שישא בתשלום הרשות . גביה לא מותנית ושלא עפי הקריטריונים- מטופלת עי הנהלת המחוז יחד עם הפיקוח על בית הספר".

סביר להניח שפרט לכמה הורים עקשניים, רוב ההורים ישלמו את מלוא הסכום, כדי למנוע אי נעימויות לילדיהם. זו המציאות, והתופעה הכאובה הזו עמדה גם במוקד הדיון בוועדת החינוך של הכנסת.

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, אמר: "כשלושה מיליארד שקלים זה הסכום בו עושקים את ההורים. מדובר בכסף שנגבה מההורים ללא פיקוח וללא בקרה. אני קורא למשרד החינוך להקפיא את האישורים הניתנים לגביית תל"נים (תוכנית לימודים נוספת) עד שתתקים בדיקה מקיפה בכל הנוגע לשקיפות בתקציבים ולרצון ההורים לשלם את הסכומים".

חברת הכנסת קרין אלהרר טענה כי ישנם בתי ספר שמעבירים לרשויות המקומיות רשימה של הורים שאינם מוכנים לשלם את תשלומי ההורים, והרשויות המקומיות מעבירות את הפרטים לחברות גביה פרטיות שפותחות נגד ההורים תיקי הוצאה לפועל.  בישיבה השתתפו הורים שסיפרו על אמצעי לחץ המופעלים עליהם על ידי הנהלת בית הספר וחברות הגביה של העירייה כדי שישלמו את התשלומים הנוספים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
איפה הנהגת ההורים
שלומי | 22:27   12.09.18
1
מגיבה
ים | 21:10   12.09.18