יום חמישי, 18 ביולי 2019, ט"ו תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

קשה לגייס מורים ומנהלים ללא תמריצים

לפני שנתיים בוטלו התמריצים למורים ומנהלים בגליל העליון ובגולן, מאז קיים קושי להשיג מנהלים טובים, ומורים במקצועות נדרשים לבתי הספר באזור. ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, פנה לשר החינוך בנושא, והוא רוצה ליצור עדיפות נקודתית למורים המתגוררים בקרית שמונה.

פורסם בתאריך:


בשבוע שעבר נפגש ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, עם שר החינוך, נפתלי בנט, במהלך כנס שאירגן משרד החינוך במלון גליליון,  שטרן ביקש משר החינוך לפעול להחזרת התמריצים והמענקים למורים שמתגוררים בקריית שמונה.  

בעקבות הפגישה נמסר בהודעת העירייה: "זו השנה השנייה שמשרד החינוך החליט לא לתת מענקים ותמריצים למורים שמתגוררים בקריית שמונה. מדובר במדיניות מפלה בעיקר לנוכח העובדה כי מורים המתגוררים בקיבוצים מקבלים את המענקים. הדבר גם גורם להגירה שלילית מהעיר, במיוחד של אנשי הוראה צעירים שבמקום להישאר ולקבוע את ביתם בעיר, נאלצים לעבור להרחבות בקיבוצים. את העוול הזה חייב לתקן".

ההודעה הזו עלולה ליצור רושם מוטעה שעל פיו מורה שגר באחד מהקיבוצים באצבע הגליל יקבל מענקים ותמריצים, ואילו מורה שגר בקרית שמונה לא יקבל. יו"ר סניף קרית שמונה בהסתדרות המורים, יוסי קורן, מבהיר שבמצב הנוכחי, רק מורים שגרים מחוץ לאזור הגליל העליון והגולן, ומגיעים במיוחד כדי ללמד באזור, יזכו בתמריצים.

יוצא אפוא שמורה שמתגורר בקיבוצים באצבע הגליל ומורה שמתגורר בקרית שמונה מקבלים למעשה את אותו שכר ואותם תנאים, ואת זה אביחי שטרן רוצה לשנות. הוא רוצה ליצור עדיפות למורים המתגוררים בקרית שמונה.

השאלה העומדת על הפרק היא, כיצד עושים זאת מבלי שתיווצר בעיה מבחינה משפטית. התשובה שנמסרה ממשרד החינוך יכולה להמחיש את הקושי המשפטי שכרוך במתן עדיפות לישוב ספציפי

במשרד החינוך אומרים: "מדובר בנושא עקרוני עם היבטים מגוונים ומורכבים: חוקיים, משפטיים...תקדימיים ואחרים ועל כן סביר שהמומחים לדבר ואנשי המקצוע הרלבנטים יבדקו את הנושא מול כל הגורמים הנוגעים, באופן מקצועי, יסודי, מקיף ומעמיק, ובהמשך יתנו דעתם והתייחסותם לנושא . על בסיס זה ינתן המענה לפניה".

על פי המידע שהגיע לצפונט, התמריצים למורים בקרית שמונה והגליל העליון בוטלו עקב פניות של מורים בישובים ערביים בפריפריה, שטענו כי התמריצים האלה מפלים בין מורה למורה, רק בגלל השתייכות עדתית או מגזרית, ולכן למשרד החינוך לא היתה ברירה, אלא לבטל את התמריצים למורים בקרית שמונה והגליל העליון.

צריך אפוא למצוא דרך שבה ניתן לעקוף את הקושי המשפטי הזה. הכיוון שיכול לבוא בחשבון הוא לכלול את התמריצים למורים במסגרת החלטת הממשלה לסיוע לישובים עירוניים צמודי גדר. הכוונה לישובים שאינם במסגרת של מועצות אזוריות, אלא עיריה או מועצה מקומית.

נכללים בהחלטה הזו רק שלושה ישובים, קרית שמונה, שלומי ומטולה. החלטת הממשלה כוללת מספר סעיפים וביניהם: "להנחות את משרד החינוך לגבש ולתקצב תכניות חינוך תוספתיות ביישובי ההחלטה בסך כולל של 4.5 מלש"ח ממקורות המשרד בשנים 2022-2020. חלוקת התקציב בין יישובי החלטה תיעשה בהתאם לשיקולים מקצועיים של המשרד".

השר בנט הבטיח לבדוק את האפשרות לסייע נקודתית לקרית שמונה, שבאמצעות החלטת הממשלה הנ"ל, ניתן יהיה לעשות זאת.

התמריצים שבוטלו שווים לא מעט מבחינה כספית, בעיקר למנהלי בתי ספר, ולמורים במקצועות בהם קיים מחסור. התמריצים עזרו לגייס מורים לפריפריה, וביטולן יצר קושי להשיג כוח אדם איכותי. כמות הפונים למכרזים, אפילו לניהול בתי ספר, פחתה בעקבות ביטול התמריצים. כדי שמורה או מנהל ירצה לגור בקרית שמונה דווקא, צריך תמריץ, ולדברי יוסי קורן, מדובר בכמה אלפי שקלים, שיכולים לעשות את ההבדל.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: