יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

שוב משבר בבית הקשיש בקרית שמונה

עובדי עמותת בית הקשיש בקרית שמונה עדיין לא קיבלו את משכורת חודש ספטמבר, גם כספים לקרנות לא הופרשו להם. המשבר הכספי הנוכחי מציף מחדש את הזכרונות על המקום, שהיה בעבר במוקד התגוששות פוליטית מכוערת.

פורסם בתאריך:


על פי דיווח שהגיע ל"צפונט" העובדים בבית הקשיש בקרית שמונה עדיין לא קיבלו את המשכורת של חודש ספטמבר. בשנה האחרונה התרבו הסימנים לכך שעמותת בית הקשיש נקלעה לקשיים כספיים. הדוחות הצביעו על הפסדים תפעוליים, ועכשיו, כך מתברר, זה הגיע למצב שתשלום המשכורות מתעכב.

בית הקשיש בקרית שמונה הוא למעשה מרכז יום לקשישים בקרית שמונה. הם מקבלים שם מגוון שירותים ופעילויות וגם ארוחה חמה. המוסד הזה ידע הרבה עליות וירידות במהלך השנים. הוא גם עמד במוקד מחלוקות פוליטיות, ומאבקים על השליטה בעמותה.

קשה להאמין, אבל בשנת 2012, לפני הבחירות הקודמות, התנהל עימות בין ראש העיר, ניסים מלכה, לבין מי שהיום הוא בן בריתו הפוליטי הנאמן ביותר, אלי זפרני.

לזפרני היו אז שאיפות להתמודד על ראשות העיר. הוא כיהן אז כיו"ר עמותת בית הקשיש. באותה תקופה בית הקשיש היה בפריחה. זפרני היה בפרונט, אבל מי ששיקם בפועל את בית הקשיש היה עו"ד יורם ביטון, שמחזיק גם בידע וניסיון בניהול כספים.

התפקיד של יו"ר העמותה של בית הקשיש היה בסיס הכוח הפוליטי של זפרני. זה היה כרטיס הביקור שלו כאדם שפועל למען הציבור. הכל היה בסדר, עד שהוא החליט להתמודד על ראשות העיר.

ניסים מלכה ראה בכך איום, והחליט לנסות להשתלט על עמותת בית הקשיש. הוא עשה זאת באמצעות משלוח בקשות להצטפות לעמותה. מזכירתו של מלכה העבירה 29 בקשות הצטרפות, באופן שאם הם היו מתקבלות, מלכה היה יכול באמצעות אנשי שלומו לקבוע את סדר היום בעמותה.

כשהחלו בעמותה לבדוק מי הם המצטרפים החדשים, התברר שאותם אנשים שהופיעו ברשימה כלל לא ידעו שצרפו אותם, וחתימותיהם זויפו.

הנה מה שאמר אלי זפרני, כשהסיפור התגלה: "פתאום עשרה ימים לפני כינוס האסיפה הכללית של העמותה מבקשים להצטרף אליה מזכירת ראש העיר, ראש הלשכה, מנהלת הלשכה, הבת של ראש העיר, אח של ראש העיר, , ועוד כמה עובדי עירייה. בנוסף לכך ישנם ברשימה גם פעילים שסייעו לראש העיר להיבחר בבחירות האחרונות".

שנה מאוחר יותר, זפרני הפך את עורו והצטרף כמספר 2 לרשימה של ניסים מלכה. לאחר הבחירות התמנה זפרני לתפקיד, המשנה לראש העיר. בעקבות המינוי עלתה השאלה האם זפרני נמצא בניגוד עניינים עקב היותו יו"ר עמותה המקבלת סיוע כספי מהעירייה.

זפרני לא רצה להיפרד מתפקיד היו"ר של בית הקשיש. הוא הסתפק בכך שהוא שלח מכתב ליועץ המשפטי של העירייה, עו"ד אריאל בר יוסף, ובו הוא כתב: "אני מתחייב להימנע מכל ניגוד עניינים בין הכהונות הנ"ל. בנוסף, אני מתחייב כי במסגרת פעילותי בעירייה, לא אעסוק בכל עניין קשור לעמותה, וכן בכל עניין הרשור לפעולות או זכויות של אזרחים ותיקים, וכן לא אעסוק בכל ענייני רווחה". 

המשבר האחרון ממחיש שמבחינתו של זפרני, בית הקשיש הפך מנכס לנטל. אם בית הקשיש במשבר כספי, ואין משכורות לעובדים, האחריות למצב הזה רובצת לפתחו של יו"ר העמותה. זה בא לו בדיוק לפני הבחירות, תזמון מאוד לא רצוי למי שמבקש כעת את אמון הציבור.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
עמותה
ישעיהו | 12:59   24.10.18
1
בושה (ל"ת)
אני | 14:47   15.10.18