יום שבת, 16 בפברואר 2019, י"א אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

המחדל הזה יעלה לכולנו ביוקר

אתר תאנים, המשמש להטמנת אשפה של אזור הגליל המזרחי והגולן, ייסגר בעוד חצי שנה, כיוון שלא יישאר בו עוד מקום להטמנה. הקמת אתר המיחזור החדש ליד מחצבת עמיעד תקועה. הרשויות המקומיות יצטרכו לשלם כפול על הטמנה מחוץ לאזור, ואולי לא תהיה להן ברירה, אלא להטיל את ההוצאה הזו על התושבים.

פורסם בתאריך:


ב-30 במרץ 2017 שלח ראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, מכתב לראש המועצה המקומית ראש פינה, אביהוד רסקי, שמשמש גם כיו"ר איגוד ערים לפסולת מוצקה של הגליל המזרחי והגולן

מלכה הציע לרסקי הצעה שעל פניו נראית בלתי סבירה, וכך הוא כתב: "לאור סגירת אתר תאנים, ובהמשך לבחינת חלופות שונות, אני מבקש לבחון את הקמת אתר המחזור והמיון החדש של איגוד הערים באזור התעשייה הצפוני של קרית שמונה".

האם מלכה לא הבין את המשמעות? איזה ראש עיר ירצה למקם אצלו אתר לטיפול באשפה של כל אזור הגליל המזרחי והגולן, כולל כרמיאל? אתר כזה יכול לגרום למטרדי ריח, זבובים ועוד. בנוסף לכך, מאות משאיות אשפה בכל יום יצטרכו לעבור דרך קרית שמונה כדי להגיע לאזור התעשיה הצפוני.

המניע היחיד שיכול לגרום לראש עיר לרצות למקם אצלו אתר טיפול באשפה, הוא הרווח מהארנונה. זה אולי מה שגרם לניסים מלכה לפנות לאביהוד רסקי, ולהציע לו את ההצעה הזו.

המכתב מעורר תמיהה מסיבה נוספת והיא, שאיגוד הערים לפסולת מוצקה החל, כבר לפני מספר שנים, לקדם תוכנית להקמת מתקן למיון ומיחזור אשפה באזור מחצבת עמיעד.

מחצבת עמיעד יכולה היתה לשמש מקום אידיאלי להקמת המתקן. זאת משום שהוא יהיה רחוק יחסית ממקומות ישוב, ואם המתקן ימוקם בתוך המחצבה, הוא לא יהיה בולט לעין, ולא יפגע בשטחים הפתוחים.

אבל לאחר שהתוכנית כבר תפסה תאוצה, התברר שאין אפשרות למקם את המתקן במחצבת עמיעד, משום שלחברת 'מחצבות כפר גלעדי' יש זיכיון חציבה שם, והחברה לא מוכנה לוותר עליו.

מכיוון שכך, ניסו באיגוד הערים לקדם את הקמת המתקן בשטח פתוח סמוך למחצבה. ההחלטה הזו הגבירה מאוד את התנגדותם של תושבי עמיעד כחל וכורזים לתוכנית. הם הצליחו לשכנע את המועצה האזורית גליל עליון ואת המועצה האזורית מבואות חרמון להתנגד לתוכנית.

תושבי כחל עמיד וכורזים מתנגדים להקמת מתקן המיחזור

בינתיים עבר זמן, ואתר תאנים המשיך להתמלא באשפה, וכך הגענו למצב שבעוד חצי שנה אתר תאנים יסגר מחוסר מקום להטמנה, והתוכנית להקמת מתקן המיון והמיחזור תקועה. זה אומר שהחל מינואר 2019 יצטרכו להסיע את האשפה לאתרי הטמנה מרוחקים מאוד.

המשמעות של המצב שנוצר היא הרת אסון לרשויות המקומיות באזור. כיום הרשויות משלמות 180 שקלים לטון עבור ההטמנה באתר תאנים. אם יצטרכו לשנע את האשפה לאתרי הטמנה מחוץ לאזור, המחיר יקפוץ ל- 350 עד 400 שקל לטון.

הוצאה כזו תכביד מאוד על תקציבן של הרשויות המקומיות. מי שיסבול בעיקר אלה אותן רשויות מקומיות, כמו קרית שמונה למשל, שעדיין לא שינו את שיטת איסוף האשפה, ואין אצלן מתקני איסוף אשפה שמאפשרים להפריד בין סוגי האשפה השונים.

במועצה האזורית הגליל העליון מצליחים כבר כיום ליישם את הפרדת האשפה לסוגיה, ולהקטין באופן משמעותי את כמות האשפה שהולכת להטמנה. כך הצליחה המועצה לצמצם את ההוצאה על ההטמנה באופן ניכר.

אבל בקרית שמונה זה לא קרה. אם אתר תאנים ייסגר, זו תהיה מכה קשה עבור עיריית קרית שמונה, שגם בלי זה מתקשה מאוד לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות.

כדי לעמוד בהוצאות החריגות האלה, העירייה תצטרך לייקר את הארנונה. בשלב הזה לא ברור אם משרד הפנים ייאשר את ייקור הארנונה, או שיימצא פיתרון אחר. כך או כך, זה לא הולך להיות סיפור פשוט, וזה אולי מסביר מדוע ניסים מלכה התנדב להיות המארח של אתר הטיפול באשפה של כל האזור.

אמיל כהן, תושב אניעם ברמת הגולן, התריע כבר לפני מספר שנים, שהתוכנית להקמת מתקן המיחזור במחצבת עמיעד עלולה להיתקע.

כהן עמד בזמנו בראש צוות ההקמה של מתקן הביוגז ליד קיבוץ מיצר, המטפל בזבל אורגני של הרפתות והלולים ברמת הגולן. בשנים האחרונות הוא משמש כיועץ לענייני איכות הסביבה מטעם האו"ם במדינות שונות ברחבי העולם.

"המתכננים שגו הן במיקום שבחרו למתקן, והן בטכנולוגיה שהם רצו ליישם", אומר כהן. "אני טענתי שעדיף להקים אותו באתר תאנים, כי בכל מקום אחר תהיה התנגדות. אני גם הצעתי שיקימו אתר שבו הטיפול באשפה ייעשה במערכת סגורה, שיש בה את האמצעים למניעת מפגעי ריח.

"המתקן שהקמנו במיצר לא גורם לשום מטרדי ריח. במדינות המפותחות יש מתקנים כאלה גם לטיפול באשפה ביתית. מתקן כזה קיים למשל בתוך העיר פרנקפורט בגרמניה, והוא לא גורם לשום מטרד לתושבים שגרים בסמוך. אם היו מקבלים את עצתי, אולי לא היינו ניצבים בפני המשבר הזה, שעלול לעלות לכולנו ביוקר".

חשוב להדגיש דבר נוסף. איגוד הערים לפסולת מוצקה גליל מזרחי גולן, לא פועל לבד. האיגוד פעל מול  המשרד להגנת הסביבה. אם התוכנית לא היתה טובה, או לא ישימה, במשרד להגנת הסביבה, היו צריכים להתנגד מראש, ולהציע חלופה, וזה לא נעשה.

במשרד להגנת הסביבה אומרים בתגובה:  "האחריות על ניהול ומציאת פתרון הולם לפסולת המיוצרת, נמצאת בידי הרשויות המקומיות.

"המשרד להגנת הסביבה התריע בפני הרשויות על סגירתו הצפויה של אתר תאנים במשך שנים רבות, ובעיית הפסולת והיעדר פתרון עתידי אינה חדשה לרשויות הגליל המזרחי.

"יחד עם זאת, המשרד להגנת הסביבה העביר באחרונה תקציב בסך כ-50 מיליון ₪ לכלל האשכולות, ביניהם אשכול גליל מזרחי והנחה אותם למציאת פתרונות סביבתיים מתאימים".

התגובה שהתקבלה ממשרד הפנים מתארת בהרחבה את השתלשלות העניינים

מהוועדה המחוזית צפון נמסר:

האחריות להפעלת אתר תאנים, הנמצא בפאתי חצור הגלילית, ולהכנת והגשת תכנית למיקום חלופי לאתר, חלה על איגוד ערים לפסולת מוצקה של הגליל המזרחי, המאגד 19 רשויות מקומיות ועוסק בנושא למיטב ידיעתנו כבר למעלה מעשור. האתר הקיים, פעל במסגרת תכנית מפורטת, שתוקפה פג כבר ב-2013. לבקשת האיגוד, הוועדה המחוזית האריכה את תוקפה של התכנית הארכה אחרונה בהחלט כלשונה, בשלוש השנים נוספות עד אוקטובר 2016.

רקע:

צופים פני עתיד, ונוכח הקשיים שהיו לאיגוד למצוא חלופה לאתר תאנים במשך הרבה שנים, הובילו משנת 2014 יו"ר הוועדה המחוזית ומתכנן המחוז, ביוזמתם, ובשיתוף פעולה הדוק עם מנהל מחוז הצפון של רמ"י ומנהלת מחוז הצפון של המשרד להגנת הסביבה, צוות היגוי שליווה את האיגוד בקידום תכנית חלופית לאתר תאנים. בסופו של דבר, ואחרי בדיקת כל החלופות האפשריות, הוכנה תכנית מפורטת להקמת מתקן חדשני לטיפול בפסולת, ולא עוד אתר הטמנה כדוגמת אתר תאנים, בשולי מחצבת עמיעד. התכנית הזו הייתה מקובלת כאמור על כל השותפים והוגשה ב-28/10/2015 כנדרש בשם המועצה האזורית הגליל העליון, שבשטחה מצוי האתר המוצע, לוועדה המחוזית, באמצעות לשכת התכנון המחוזית, ואף הומלצה להפקדה בידי הוועדה המקומית גליל עליון ב-30/10/2016.

ב-14/03/2017 הועבר לוועדה המקומית לתכנון ובניה גליל עליון מכתב מראש המועצה האזורית גליל עליון, גיורא זלץ, המבקש לערוך דיון חוזר בהמלצת הועדה להפקיד את התוכנית.

בעקבות זאת, הועברה פניה ממהנדס הועדה, מולי שפיגל, אל יו"ר הועדה המחוזית לתו"ב מחוז צפון, בבקשה לבטל את התוכנית ואת החלטת הועדה המקומית לתו"ב גליל עליון בטענה שהמועצה אינה מעוניינת להיות מגישת התוכנית.

ב-26/04/2017 החליט איגוד ערים לפסולת מוצקה (אזור גליל מזרחי וגולן) שהוא זה שיגיש את התוכנית במקום המועצה.

ביום הדיון בהפקדת התכנית בתאריך 22/05/2017, הודיע במפתיע מגיש התוכנית, יו"ר איגוד ערים לפסולת מוצקה גליל מזרחי, אביהוד רסקי, ראש המועצה המקומית ראש פינה, במהלך הדיון במליאת הוועדה המחוזית, כי הוא מבקש להשהות את הדיון בתכנית.

בכך למעשה לא נותרה לוועדה המחוזית כל ברירה, אלא להיענות לבקשת מגיש התכנית,  להשהות את הדיון בתכנית ו ולימים, משלא טופלה עוד בידי מגישיה, היא נסגרה.

מאותו שלב, צוות ההיגוי שליווה את האיגוד בתהליך, הסיר את ידיו מהעניין והוא נותר בידי האיגוד והרשויות המקומיות החברות בו, להסדיר ביניהן, מול רשויות המדינה האחראיות על התחום.

ביום 22/05/2018, הוגשה תכנית זהה לתכנית שנסגרה, לאותה תכלית, בידי איגוד הערים ובשמו ללשכת התכנון המחוזית, במטרה להביאה בפני הוועדה המחוזית לאישורה. התכנית נבדקה על ידי לשכת התכנון וההשלמות והתיאומים הנדרשים הועברו לעורך התכנית ביום 26/06/2018. טרם הועברו ללשכת התכנון מסמכים מעודכנים. אם תימצא כי עברה את תנאי הסף, היא תובא לדיון בוועדה המחוזית כחוק.

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
האשפה בעיר כמו האשפה בדנציגר (ל"ת)
לכלוכית | 08:56   19.07.18