יום שבת, 20 ביולי 2019, י"ז תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

הפח הכתום והפח הירוק

הגעתם לעמדת מיחזור האשפה והפח הכתום היה מלא? יש לכך סיבה. נפח הפח הכתום הוא כמחצית מנפחו של הפח הירוק, למרות שהאריזות תופסות יותר מקום מהפסולת האורגנית

פורסם בתאריך:


ברשויות מקומיות רבות, כולל אלה של הגליל המזרחי והגולן, הכניסו כבר לשימוש את המיחזוריות. התושבים אמורים להפריד את האשפה לסוגיה, אריזות לפח הכתום, ופסולת אורגנית לפח הירוק.

את המהלך הזה מובילים המשרד להגנת הסביבה ותאגיד תמיר. הרעיון בכללו הוא חיובי. ככל שנמחזר יותר, כך נפגע פחות בסביבה. למיחזור יש גם ערך כלכלי, כיוון שניתן לעשות שימוש חוזר בחומרים שמהם עשויות האריזות.

במקביל להצבת המיחזוריות הושק גם קמפיין תקשורתי שמטרתו היא לחנך את הציבור ולהרגיל אותו לבצע את הפרדת האשפה לסוגיה. הפעולה הזו נקראת "הפרדה במקור". ככל שמפרידים יותר במקור, כך פחות פסולת מועברת להטמנה.

זה לא פשוט לחנך את הציבור, ולהגיע למצב של הפרדה מלאה, זה לא ריאלי. אבל אם יגיעו ל-60 או 80 אחוז הפרדה, זו תוצאה טובה גם בהשוואה למדינות אחרות.

מחקרים שנעשו בכמה רשויות מקומיות הראו שלציבור יש נכונות לשתף פעולה ולבצע את ההפרדה במקור, בתנאי שהדבר לא כרוך בטרחה מוגזמת. זה אומר שעמדות המיחזור יהיו קרובות מספיק לבית, ושפינוי מיכלי המיחזור יעשה בזמן, כך שלא יהיה מצב שמגיעים לעמדת המיחזור והמיכל מלא.

בשטח קורה לא פעם שמגיעים אל עמדת המיחזור והפח הכתום מלא. הפח הירוק לעומת זאת, כמעט תמיד לא מלא עד הסוף, ואין בעיה לזרוק לתוכו את הפסולת האורגנית.

המציאות הזאת נובעת מכך שהפח הירוק גדול פי שניים ויותר מהפח הכתום. באתר האינטרנט של חברת ש,וש. פכטר בע"מ, המייבאת את הפחים האלה, מופיעים נתוני הנפח של הפחים. הפח הירוק הוא בנפח של 2400 ליטר, ואילו הפח הכתום הוא בנפח של 1100 ליטר בלבד.

מי שתכנן את כל המהלך הזה לא לקח בחשבון שאריזות, למרות משקלן הקל יחסית, תופסות הרבה נפח, ואילו פסולת אורגנית תופסת נפח קטן יותר. עוד דבר שלא נלקח בחשבון הוא שהפסולת האורגנית מאבדת מנפחה בהדרגה, עקב התאידות הנוזלים ותהליכי הריקבון.

כמובן שאפשר לפנות את הפחים הכתומים בתדירות יותר גבוהה, אבל זה כרוך בעלויות נוספות, וזה עלול לערער את כל המודל הכלכלי שעל פיו תוכנן המהלך הזה. איך יפתרו את הפלונטר הזה, קשה לדעת. פנינו למשרד להגנת הסביבה, ולכשתגיע התגובה נפרסם אותה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: