יום ראשון, 26 במאי 2019, כ"א אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

מוכים בסנוורים

ברח' הרצל בקרית שמונה התקינו פנסי רחוב חדשים, שמבוססים על נורות לד. האור כה בוהק עד שהשכנים מתלוננים שהוא מסנוור אותם, ומקשה עליהם להירדם בלילה

פורסם בתאריך:


במקומות רבים ברחבי הארץ הותקנו פנסי רחוב עם נורות לד. הסיבה לכך היא שנורות אלה חסכוניות מאוד בחשמל, ומחזיקות מעמד זמן רב יותר. אבל אור הפנסים, אם לא מכוונים אותו כראוי, יכול להוות מטרד לתושבים.

כך קרה גם ברחוב הרצל בקרית שמונה, לא רחוק ממרכז העיר. הרחוב הזה עבר שיפוץ, ובמסגרתו הוחלפו פנסי הרחוב לפנסים חדשים עם נורות לד. האור הבוקע מאותם פנסים בוהק מאוד, ובעל גוון לבן ומסנוור.

אחד התושבים ברחוב אומר, "הפנס נמצא באותו גובה כמו הדירה שלנו, ומאיר לנו לתוך הבית. אין לנו תריס, ולכן בלילה קשה להירדם, כי חדר השינה מוצף באור בוהק. זה גם לא נעים לחטוף סינוור כמסתכלים מבעד לחלון לכיוון הרחוב.

"היינו אצל ראש העיר, והוא אמר שזו המגמה בכל הרשויות המקומיות. אותי זה לא מעניין מה עשו ברשויות אחרות, שימצאו דרך לכוון את הפנס כך, שהוא לא יסנוור לנו לתוך הבית. חוץ מזה האור הלבן והבוהק גם מזיק לבריאות".

התושב שהתלונן על תאורת הלד צודק לגבי הנזקים העלולים להיגרם ממנה. בשנת 2016  פרסם ארגון הרופאים האמריקאי AMA - American Medical) Association) נייר עמדה הקורא להפחית את הנזקים הבריאותיים הנגרמים לאדם בגין חשיפה לתאורת לד בעוצמה גבוהה בכבישים ובמרחבים ציבוריים בשעות החשיכה, תאורה שבה יש מרכיב גבוה של אורך גל כחול קצר.

הודעת ארגון הרופאים האמריקאי באה בעקבות מחקרים שנעשו על תגובת הגוף של יונקים לספקטרום האור הכחול והתגלה כי תאורת לד עם מרכיב גבוה של אורך גל כחול פוגעת בייצור הורמון הקרוי מלטונין, המתרחש במוח.

עיריית קרית שמונה צריכה היתה לעשות קצת שיעורי בית בנוגע להתקנת פנסים חדשים. הם היו צריכים לבקש חוות דעת של מומחים לגבי סוג הפנסים, אורך הגל הרצוי והפיזור של האור. תכנון נכון מבעוד מועד, היה מונע את המטרדים ושומר על בריאותם של הדיירים ברחוב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: