יום שבת, 16 בפברואר 2019, י"א אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

בג"ץ המרחב הכפרי, מחכים לתשובת משרד הפנים

תנועת "אביב בגליל" יוזמת הגשת עתירה לבג"ץ בעניין מבנה השלטון המקומי במרחב הכפרי. העתירה הזו היא בעלת פוטנציאל לחולל שינוי מרחיק לכת בהתנהלותן של המועצות האזוריות מול הישובים. משרד הפנים עדיין לא מסר את תשובתו, וכרגע זה הדבר היחידי שמעכב את הגשת הבג"ץ

פורסם בתאריך:


תנועת אביב בגליל, שהוקמה לפני 5 שנים על ידי כמה אנשים מקיבוצי הגליל העליון, שמה לה למטרה לשנות את מבנה השלטון המקומי במרחב הכפרי.

הצורך בשינוי נוצר משום שתושבים במרחב הכפרי, המאוגדים תחת מועצות אזוריות, גילו שהם משלמים הרבה מדי כסף עבור השירותים שהם מקבלים, הרבה מעבר למה שמשלמים תושבים בערים או במועצות מקומיות.

על הרקע הזה התקיימו כמה הליכים משפטיים של תושבים שנאבקו כנגד עומס התשלומים, אולם במצב החוקי הקיים כיום, הם לא הצליחו לקבל את הסעד המבוקש, ובהדרגה הבינו הפעילים שנדרש שינוי יסודי במצב החוקתי של השלטון המקומי במרחב הכפרי.

משה כץ הוא אחד ממייסדי תנועת אביב בגליל, והוא מסביר מדוע יש צורך בשינוי. "תושב סביון, לדוגמא, שהוא אחד הישובים היוקרתיים ביותר בארץ, משלם ארנונה לפי 40 שקל למ"ר. לעומת זאת תושב במועצה האזורית הגליל העליון משלם 35 שקל למ"ר למועצה האזורית, עוד 11 שקל למ"ר לוועד המקומי, ועוד מיסים נוספים לאגודה הקהילתית בסכום משתנה מישוב לישוב, אבל בסך הכל זה יכול להגיע בחישוב גס ל-70 שקל למ"ר בקירוב".

השוואה נוספת שכץ מביא היא של העלויות של חינוך הילדים. "על ילד בגן חובה, שמסובסד באופן מלא על ידי משרד החינוך, משלמים ביישובי המועצה האזורית הגליל העליון סכום שיכול להגיע עד 16 אלף שקל בשנה, לעומת סכום של 980 שקל בשנה, שמשלם תושב של ישוב עירוני.

 "אם לוקחים למשל זוג הורים שיש להם שני ילדים בגן, הם צריכים להוציא 32 אלף שקל בשנה, רק כדי שיוכלו לצאת לעבודה. זה מצב בלתי נסבל. למועצה האזורית אין אינטרס לשנות את המצב. נוח לה שהאגודות הקהילתיות לוקחות אחריות על שירותים שהמועצה אמורה לתת".

כאמור, ההכרה ששינוי לא יוכל לבוא, אלא במסגרת ארצית, הובילה את תנועת אביב בגליל לגייס פעילים מכל רחבי הארץ. כיום ישנם כבר 1700 איש שמזוהים עם התנועה ותומכים במאבקה. התנועה כבר גייסה כספים לצורך ייצוג משפטי. שאותו יוביל משרד עורכי הדין ד"ר רענן הר-זהב, אדלשטיין, ברמן.

בטרם אפשר יהיה להגיש בג"ץ צריך למצות הליכים מוקדמים, ואחד מהם הוא פנייה למשרד הפנים. הפניה הזו כבר נעשתה, וכעת מחכים לתשובת משרד הפנים. מה תהיה התשובה, זה נעלם גדול. האם משרד הפנים ייקח על עצמו את השינוי, או שהוא ישאיר את המצב כמו שהוא, ואז לא יהיה מנוס מהגשת הבג"ץ.

התהליך הזה יכול לקחת שנה לפחות, אבל אם תתקבל דעת העותרים, זה יכול להיות זעזוע גדול למועצות האזוריות ברחבי הארץ, שבמשך שנים התרגלו למצב שבו הן נסמכות על כך שהאגודות הקהילתיות לוקחות על עצמן תפקידים שבישובים עירוניים, מבוצעים בידי הרשות המקומית.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
סדר בעושק
נירית | 07:22   19.10.18