יום שני, 22 באפריל 2019, י"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

הוועד המקומי ינהל את ענייני הישוב

בשני קיבוצים השייכים למועצה האזורית הגליל העליון, מחניים וכפר בלום, התושבים בחרו ועד מקומי שינהל את ענייני הישוב במקום האגודה הקהילתית. ברקע הדברים החלטת התנועה הקיבוצית להפסיק את פרויקט ההרחבות הקהילתיות עקב החשש ממה שקרה בכפר בלום ומחניים ובעוד קיבוצים ברחבי הארץ

פורסם בתאריך:


בשבוע שעבר שודרה בערוץ כאן כתבה על ההרחבות הקהילתיות בקיבוצים, ועל המתחים והמחלוקות בין חברי הקיבוצים והנהלותיהם לבין תושבי ההרחבות. בכתבה רואיין מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, והוא הצהיר שתם עידן ההרחבות הקהילתיות.

וכך אמר מאיר: התיזה שאמרה שאפשר לקיים באותו ישוב שני סוגי אוכלוסיה, בעלי הבית וקוני דירות, התיזה הזו לא נכונה. זה מתכון אין-סופי לחיכוך". כשמאיר נשאל האם יהיו עוד הרחבות בעתיד, הוא השיב: אני חושב שמעט מאוד. להערכתי, בכלל לא. לא צריך יותר הרחבות, עכשיו קולטים לחברות".

זה לא הולך להיות כל כך פשוט כפי שניר מאיר מנסה לצייר. המודל של קליטה לחברות הביא את הקיבוצים למשבר דמוגרפי, הוותיקים לא רצו להתחלק באמצעי הייצור עם נקלטים חדשים, ולכן הלכו על המודל של ההרחבות הקהילתיות, שבהן התושבים החדשים הם לא חלק מהאגודה השיתופית המשקית.

איך כל זה קשור לבחירות במועצה האזורית הגליל העליון. אמנם גיורא זלץ זכה בניצחון מרשים, אבל בבחירות האלה נזרעו זרעי המרד. בניגוד להשקפתו של זלץ, שתומך בהמשך ניהול הקיבוצים בידי אגודות קהילתיות פרטיות, בכפר בלום ובמחניים התושבים הצביעו נגד. הם רוצים שהקיבוץ שלהם ינוהל על ידי ועד מקומי.

בין שני הגופים האלה ישנו הבדל עקרוני. האגודה הקהילתית היא למעשה גוף פרטי שלא חייב דין וחשבון לשום גורם חיצוני לגבי התנהלותו הכספית. הוועד המקומי, לעומת זאת, הוא גוף סטאטוטורי, שחייב לפעול על פי אמות מידה ציבוריות, וענייניו הכספיים חייבים להיות גלויים לציבור.

משה כץ, תושב ההרחבה הקהילתית במחניים, ופעיל בתנועת "אביב בגליל", מסביר מה יהיה ההבדל בין מה שהיה עד כה, למה שיהיה בעתיד. "אין לנו בעיה עם שיטת שלטון דו רובדית, שבה חלק מהתפקידים המועצה מבצעת בעצמה, וחלק היא מאצילה מסמכותה לוועד המקומי, אבל לכל סעיף צריך להיות מחיר. אם המועצה רוצה שהוועד יבצע עוד תפקידים, היא תצטרך לתקצב בהתאם.

"המצב שבו האגודה הקהילתית לוקחת על עצמה תפקידים מוניציפאליים ומטילה מס נוסף על התושבים, לא יימשך. הוועד גם יוכל להחליט אם הוא קונה שירותים מסוימים מהאגודה, או שהוא מעדיף ספק חיצוני. המונופול של האגודה הקהילתית באספקת צרכי התושבים ייפסק".

[pic_218

הדברים האלה של משה כץ מבהירים מדוע ניר מאיר כה חושש מהמשך התרחבותן של ההרחבות הקהילתיות. הוא חושש שתושבי ההרחבות יעשו בשאר הקיבוצים את מה שהם עשו במחניים ובכפר בלום. לכן ניר מאיר גם תמך באופן מוצהר במועמדותו של גיורא זלץ לתפקיד ראש המועצה בבחירות האחרונות, שכן זלץ בעד המשך המצב הקיים.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
8
הכשל בשיטה הדו רובדית
iftachliberzon | 06:29   04.12.18
7
וועדת חקירה ממלכתית
ריבקה | 20:23   03.12.18
4
לא מדוייק בכלל
אסף שטרן | 19:38   03.12.18
3
אגדה קהילתית
רמי | 19:08   03.12.18
2
אגודות קהילתיות
ירון | 18:48   03.12.18
1
כמה שטויות
יהושפט הגלילי | 18:09   03.12.18