יום ראשון, 18 באוגוסט 2019, י"ז אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

המורשת של לודוויג בז נמשכת

מועצה אזורית הגליל העליון ארחה אנשי חינוך מהמחוז התאום של המועצה, לודוויגסבורג (Ludwigsburg) מגרמניה. הם ממשיכים את מורשתו של לודוויג בז, שאביו היה קצין מודיעין וחבר המפלגה הנאצית. בז הקים מרכז חינוכי לשימור מורשת השואה, ויזם קשר שנמשך כבר 30 שנים עם המועצה האזורית הגליל העליון ותושביה.

פורסם בתאריך:


משלחת ממחוז לודוויגסבורג בגרמניה הגיעה לביקור כאורחת המועצה האזורית הגליל העליון, וביקור זה הוא המשך של מסורת שיתוף פעולה בין המועצה לבין מחוז זה.

ליבת הקשר עם המחוז התאום של המועצה האזורית הגליל העליון, לודווגיסבורג, הוא המרכז הפדגוגי חינוכי תרבותי הנקרא PKC בעיר פרוידנטל, אשר הוקם ונוהל לאורך שלושים שנה על ידי לודוויג בז ז"ל.

כעת נכנס לניהול המרכז מנהל חדש, מיכאל וולץ ואיתו איזולדה סיגרס. השניים הגיעו ארצה לביקור למידה ונפגשו עם כל צוותי בתי הספר התיכוניים שבשותפות - בית חינוך משותף הר וגיא, עמק החולה - בית חינוך משותף, עינות ירדן ותיכון תיכון ברנקו וייס ע"ש אנה פרנק.

השניים אף נפגשו עם ראש המועצה הנוכחי, גיורא זלץ , ועם ראש המועצה לשעבר, אהרון ולנסי, ובקרו במכללת תל-חי ובבית ותיקי הגליל. כל זאת על מנת לבנות את תכניות העבודה לשנים הבאות הנתמכות על חזון לאורו אנו עובדים.

המרכז החינוכי בפרוידנטל הוא מפעל החיים של לודוויג בז, שנפטר לאחרונה. לודוויג בז היה איש מיוחד במינו. אביו היה קצין מודיעין בצבא הגרמני, והיה חבר במפלגה הנאצית. בז נחשף לראשונה לנושא השואה כילד, כאשר דווח בטלוויזיה בגרמניה על משפט אייכמן שהתקיים באותו זמן בישראל.

כנער בז מרד בחינוך הנוקשה שלו זכה בעיקר מצד אביו. בז למד הוראת חינוך גופני והיה פעיל במסגרת YMCA. אחרי שכבר היה נשוי טרי, הרגיש צורך לעזוב את הכל ולנדוד, וכך הגיע לישראל. הוא עבד כמתנדב בקיבוץ שמיר, ואז אחת מחברות הקיבוץ הוותיקות אמרה לו שאם הוא רוצה להישאר בקיבוץ, הוא חייב לבקר ביד ושם.

הביקור ביד ושם שינה את מסלול חייו של בז. על הביקור הזה אמר בז: "הבנתי אז באיזו בועה חייתי כל השנים. הבנתי שאני חלק מדור שלם שחי בהכחשה. התחלתי לחשוב מה היה חלקו של אבי בכל זה. עד היום אינני יודע עד כמה הוא היה שותף, אבל ברור לי שהוא ראה וידע מה קורה".

אחרי שחזר לגרמניה החל בז ללמוד ולקרוא על השואה, ועל תולדות העם היהודי. כעבור שנה חזר לגרמניה ותכנן להתחיל לעבוד כמורה, אך מישהו בכפר שלו סיפר לו על בית כנסת בישוב קטן בשם פרוידנטל, שבו היתה לפני המלחמה קהילה יהודית, וכעת יש תוכנית להרוס את המבנה. בז החל לפעול למניעת הריסתו של בית הכנסת. הוא יזם את שיפוצו של המבנה והפיכתו למרכז חינוכי ללימוד על ההיסטוריה הגרמנית בדגש על השואה ועל יהדות גרמניה.

המרכז אותו הקים בז פועל ברציפות מאז שנת 1983. בז גייס לטובת הפרויקט גם את הקשרים שרקם בארץ בישובי המועצה האזורית הגליל העליון. במשך שלושים שנים אירגן בז חילופי משלחות בין תלמידים מקיבוצי הגליל העליון לבין תלמידים מחבל לודוויגסבורג בו נמצא המרכז שהקים בז. 

בשנת 2015 הגיע בז לאירוע מיוחד. כמה תלמידים במגמת הקולנוע בבית הספר עמק החולה הכינו סרט על סיפור חייו ופועלו של בז. במהלך ביקורו אמר בז: "ההקרנה הזו היתה סוג של סגירת מעגל עבורי. כשראיתי על הפוסטר שהם הכינו לקראת ההקרנה את התמונה של אבי, היה קשה לי לעצור את הדמעות.

"עד ליום מותו לא התפייסנו, וגם לא קיבלתי תשובה לשאלה, מדוע באותו ערב ב-1961, כאשר הכתבה על משפט אייכמן שודרה בטלוויזיה, אבי איפשר לנו לצפות בה. האם הוא בכל זאת רצה שנדע מה קרה?, את זאת כנראה לא אדע לעולם".

צילומים: המועצה האזורית גולן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
Upper deciding reframing alteration ether.
eeholuqohoix | 01:37   21.05.19
1
Do depends flushed cabinets hip primary.
eyaluja | 01:07   21.05.19