יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

המכללה הטכנולוגית תל חי לא תועבר לידיים פרטיות

בית המשפט העליון דחה את הערעור שהגישו יגאל גז ועו"ד אודי רז, והשאיר על כנה את החלטת בית המשפט המחוזי בעניין המכללה הטכנולוגית תל חי, על פיה העברת מניות המכללה לידיהם של גז ורז לא היתה תקינה, והבעלות על המכללה תוחזר לידי המגבית היהודית

פורסם בתאריך:


בית המשפט העליון דחה השבוע (ב') את ערעורם של עו"ד אהוד רז ושל יגאל גז, בנוגע להחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת לבטל את ההסכם למכירת מניות המכללה הטכנולוגית תל-חי לידיהם.

בכך נסתם הגולל על הניסיון להעביר את המכללה לידיים פרטיות והיא תישאר תחת ניהול של הסוכנות היהודית והמגבית, במסגרת חברה לתועלת הציבור, ואחריות של מועצה אזורית הגליל העליון, עיריית קריית שמונה ומועצה אזורית מבואות החרמון.

המכללה הטכנולוגית תל-חי הוקמה על אדמות כפר-גלעדי בשנת 1957 ע"י מוא"ז הגליל העליון, ובמשך שנים נוהלה כמו מחלקה במועצה. בשנת 1970, מתוך רצון להרחיב את פעילות המכללה, איתרה המועצה תורמים יהודים מארה"ב – גרטרוד ומוריס רודמן – אשר הסכימו לתרום בנדיבות לצורך כך.

בשל סוגיות מיסוי בארה"ב, היה צורך בהקמת חברה לתועלת הציבור, שמניותיה יוחזקו בידי הסוכנות היהודית והמגבית, והיא אשר תנהל את המכללה. וכך היה לאורך שנים, החל מ-1972, כאשר עם הזמן צורפו לדירקטוריון גם עיריית קריית שמונה והמועצה האזורית מבואות החרמון.

כעבור 44 שנים, בשנת 2016, התברר שעו"ד אהוד רז, שהיה אז היועץ המשפטי של המכללה, ויגאל גז, שהיה יו"ר הדירקטוריון שלה, עשו הסכם עם הסוכנות ועם המגבית למכירת מניות החברה לידי חברה אחרת, שהם עצמם הקימו.

לטענתם, המכללה הייתה בצרות כספיות, בעיקר בשל תביעות משפטיות שהגישו סטודנטים שלמדו במסלול קדם וטרינריה, וגילו לאחר מכן שאין באפשרותם להמשיך בלימודים ברומניה, כפי שהמכללה התחייבה בפניהם.  המאבק המשפטי הסתיים לפני מספר חודשים בהסכם פשרה, שלפיו הסטודנטים יקבלו בחזרה 80% מכספם.

גז ורז ניצלו את הקשרים שהיו להם במגבית היהודית כדי להעביר את המניות של המכללה הטכנולוגית לידיהם, וזאת משום שהמגבית לא היתה מעוניינת להמשיך להחזיק בבעלות על המכללה. במגבית ביקשו אישור מהרשויות המקומיות השותפות במכללה למהלך של העברת המניות לגז ורז. ניסים מלכה ובני בן מובחר נתנו את הסכמתם. גיורא זלץ  לא נתן תשובה. הוא ביקש לחשוב על העניין.

זמן קצר לאחר מכן התברר לזלץ שהמניות של המכללה הועברו לגז ורז. זלץ החליט ליזום עתירה לבית המשפט המחוזי בדרישה לבטל את ההסכם, ובהמשך צורפו לעתירה גם עיריית קרית שמונה והמועצה האזורית מבואות חרמון, בעתירה נטען כי העברת המניות נעשתה ללא ידיעת או אישור הדירקטוריון, ותוך ניגוד עניינים מובנה.

נשיא ביהמ"ש המחוזי, כבוד השופט ד"ר אברהם אברהם, קיבל את טענות העותרים והורה בחודש אוגוסט 2017 על ביטול ההסכם. לדבריו, "רז וגז פעלו במצב של ניגוד עניינים, בשל תפקידיהם בחברה. עניינם האישי של גז ורז בהעברת המניות נגזר משליטתם בחברה שקיבלה את המניות מהמגבית והסוכנות".

גז ורז ערערו על ההחלטה לביהמ"ש העליון וכאמור השבוע החליט הרכב בראשות כבוד השופט יצחק עמית, לדחות את הערעור.

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, אמר ראש מועצה אזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, "האירוע, אשר במסגרתו אנשים פרטיים ניסו להשתלט על המכללה הטכנולוגית תל-חי, נמצא מאחורינו.

"המניות יישארו בידי הסוכנות היהודית והמגבית, ואם וכאשר הם ירצו להעבירן לגורם אחר, הדבר ייעשה בצורה שקופה, ב'קול קורא' מסודר, ואנחנו ניקח חלק בתהליך.

"כמו כן, הוסדר מעמדן של הרשויות מול הסוכנות והמגבית ומעתה שישה מתוך שלושה עשר הדירקטורים יהיו מתוך הרשויות האזוריות – אנחנו, קריית שמונה ומבואות חרמון.

"זהו סיומו של תהליך בן מספר שנים, בו לקחנו אחריות והובלנו אירוע אזורי ואני גאה ומברך על חלקה של המועצה בפתרון העניין. אני מודה גם לראשי הרשויות שהלכנו איתנו, בני בן-מובחר ממבואות החרמון ואביחי שטרן מקריית שמונה".

נציג המגבית היהודית, מייק רוזנברג, אמר בעקבות הפסיקה. "עכשיו המניות הוחזרו אלינו, ועלינו להתכנס ולהחליט על המשך דרכה של המכללה. נבחן את כל האופציות העומדות בפנינו ורק אז נקבל החלטה".

מטעמו של אודי רז נמסר כי הוא ויגאל גז לא מעוניינים להגיב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
מכללה טכנולוגית תל חי
שלומי פרי | 21:35   11.04.19