יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

התותח הישן זכה לעדנה מחודשת

תותח הרים ישן (נפוליאונצ'יק) מתקופת מלחמת העצמאות, שאותר לפני חצי שנה בקיבוץ יראון, הוצב במוזיאון הרעות במצודת כח, והוצג אתמול בטקס האכרה לציון קרב נבי יושע.

פורסם בתאריך:


מאות אנשים השתתפו היום (ג') בטקס לציון 71 שנה לקרבות נבי יושע, אשר התחוללו במלחת העצמאות, במסגרת "מבצע יפתח", וגבו את חייהם של 28 לוחמים.

הטקס התקיים באתר ההנצחה במצודת כח בו נמצא גם מוזיאון הרעות, המנציח את סיפור הקרב בנבי יושע.

הסיפור המיוחד בטקס שהתקיים אתמול היה הצגתו של נפוליאונצ'יק – תותח הרים צרפתי שנכנס לשירות בתחילת המאה ה-20, והיה בשימוש נפוץ בישראל במלחמת העצמאות – שנתרם למוזיאון ע"י קיבוץ יראון. לפי הערכות המומחים, התותח השתתף בקרבות שהתקיימו במלחמת העצמאות בדרום הכנרת, באזור דגניה וגשר.

התותח הזה אותר בקיבוץ יראון. חבר הקיבוץ, שלומי פלקס, הסביר כיצד הגיע התותח לקיבוץ. "באותן שנים צה"ל העביר לקיבוצים ברחבי הארץ כל מיני כלי מלחמה שיצאו משימוש כמתקני משחק עבור הילדים.

"היו קיבוצים שקיבלו שלדי מטוסים, טנקים ועוד. אנחנו קיבלנו נפוליאונצ'יק. בשלב מסוים הילדים כבר לא מצאו בו עניין והוא נדחק לקרן זווית, הוזנח והוצב בגינה של אחד החברים".

תצלום: ארכיון קיבוץ יראון

אחרי שאותר התותח הנדיר הזה, החל מאבק סביב השאלה היכן הוא יוצב. במפקדת חיל התותחנים רצו להציב אותו אצלם, ובמקביל במוזיאון הרעות במצודת כח טענו שהמוזיאון הוא המקום המתאים ביותר להצבת התותח.

בסופו של דבר הוחלט להעבירו למוזיאון הרעות. פלקס נימק את ההחלטה ואמר: "בין יראון לבין מוזיאון הרעות יש קשר הדוק; לוחמי חטיבת יפתח שנלחמה בגליל הם שהקימו את יראון.

"חלק מחבריהם הטובים נהרגו באותם קרבות, מהם 12 בקרבות לכיבוש משטרת נבי יושע, בה הוקם לפני מספר שנים מוזיאון הרעות. חשבנו שמן הראוי שהתותח יוצב שם".

אחרי ששופץ הוצב התותח במוזיאון, ואתמול כאמור נחשף לקהל הרחב בטקס הזיכרון לחללי קרב נבי יושע.

אריה ("סצ'י") שגיא ממשגב עם, אשר עלה ארצה מבולגריה לאחר ששמע כי אחיו, מרסל משה סצ'י, נהרג בקרבות הקשים, השתתף בטקס אתמול והיה נרגש מאוד לראות את התותח.

"התרומה של יראון מרגשת אותנו מאוד", אמרה במהלך הטקס קרן קהת, מנהלת מוזיאון הרעות. "היא מסמלת את קשר הדם ארוך השנים בין הקיבוץ למקום זה. מוזיאון הרעות חרט על דגלו את הנחלת המורשת וחינוך הדורות הבאים ונמשיך לשמר את זכרם של הלוחמים הגיבורים, אשר מסרו את חייהם למען הקמת המדינה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: