יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

כנס חירום בעקבות הקיצוצים במכסות המים לחקלאות

החקלאים בגליל העליון חוששים מקיצוץ מים נוסף, ובחברה לפיתוח הגליל אומרים: "ההחלטה על גובה הקיצוץ במים לחקלאות, לשנת 2019 חייבת להתקבל עכשיו ע"י משרד האוצר, כמו גם גובה הפיצוי, כך שהחקלאים יוכלו לתכנן את שתילת הגידולים לשנה הקרובה

פורסם בתאריך:


רשות המים מתכננת קיצוץ נוסף במכסות המים לחקלאות לשנת 2019, והמשמעות היא שלא ניתן יהיה לגדל גידולים מסוימים בעמק החולה, הן בגלל הקיצוץ במכסות והן בגלל ההתייקרות של מחיר המים.

אבל הבעיה העיקרית של החקלאים היא חוסר הוודאות. החקלאים לא יודעים כיצד עליהם לנהוג, משום שההחלטה על הקיצוץ במכסות המים מתקבלת בסוף החורף. יש היגיון מסוים בדרך הזו, משום שרק בסוף החורף אפשר לקבל תמונת מצב של מצב משק המים, בהתאם לכמויות המשקעים שירדו.

אבל החקלאים במדינה בכלל ובעמק החולה בפרט, רוצים לדעת מראש מה צפוי, משום שלטענתם אי אפשר לקיים חקלאות רווחית בלי תכנון מוקדם. החקלאים רוצים לדעת מה יהיה גודל הקיצוץ במים, וגם מה יהיה גובה הפיצוי בגין הקיצוץ.

הדברים האלה הועלו בכנס בנושא שהתקיים בכנסת בשבוע שעבר. מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל, אורי דורמן, הבהיר ואמר: "ההחלטה על גובה הקיצוץ במים לחקלאות, לשנת 2019 חייבת להתקבל עכשיו ע"י משרד האוצר, כך שהחקלאים יוכלו לתכנן את שתילת הגידולים לשנה הקרובה".

ראש מועצה אזורית הגליל העליון, המחיש את חומרת המצב ואמר:  "כבר היום 11 אלף דונם לא מעובדים עקב מצוקת מים. בשונה מהמרכז והדרום אין לנו מים מותפלים או מושבים בגליל, אלא רק ממקורות טבעיים ואלה מעטים ויקרים מדי,

"מה גם שיש לנו שותפים למים האלו, בהסכמת המדינה בירדן ולבנון. יש לנו כוח, אנחנו ספקי המזון של מדינת ישראל, אני מציע מהלכים אגרסיביים יותר של עצירת האספקה, באופן מוחלט, של תוצרת חקלאית למשך כמה ימים, ללא התראה ומהלכים נוספים שיחייבו את הממשלה להתייחס לנושא".

זלץ לא היה היחיד שדיבר על צעדי מחאה אגרסיביים. ראשי התאחדות חקלאי ישראל הודיעו כי במידה והמדינה לא תפצה את החקלאים על הקיצוץ החד צדדי שקיימה בעקבות הבצורת, ההתאחדות תודיע לחקלאים לעשות מרד ולהשתמש במים כראות עיניהם, מעבר למכסת המים הקיימת.

חברי הכנסת שהשתתפו בכנס תמכו בעמדת החקלאים: יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר: "נושא המים הוא בעייתי. לא החקלאים צריכים להיות אלו המשלמים את המחיר. בוועדת הכספים היו דיונים רבים בנושאי החקלאות והמים. המדינה לא יכולה להתעלם מכל נושא המים. אני אתכם החקלאים, העושים מלאכה נאמנה למען המדינה".

גם יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, תמך בעמדת החקלאים והוסיף: "על משרד החקלאות להילחם אל מול משרד האוצר ולקבוע את כללי המשחק. לא ייתכן שאחרי שהחקלאים השקיעו כל כך הרבה, זרעו ודישנו את האדמה, אומרים להם, אתם צריכים לייבש, לעקור ולעצור. חייבים לתת הן גיבוי והן פיצוי לחקלאים. ועדת הכלכלה הפכה להיות הבית של החקלאים ופועלת למענם. אני תמיד כאן לרשותכם".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: