יום ראשון, 26 במאי 2019, כ"א אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

מעורב או מתערב, מה ההבדל?

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר, מאיר, פרסם סרטון בו הוא מביע תמיכה במועמדותו של גיורא זלץ לראשות המועצה האזורית הגליל העליון. במטה של המועמד גדי יעקב, סבורים שניר מאיר חרג מסמכותו. מאיר טוען שהוא מעורב אך לא מתערב.

פורסם בתאריך:


מערכת הבחירות במועצה האזורית הגליל העליון מצליחה להיות הפעם פחות משעממת מאשר בעבר. זאת משום ששני המועמדים לראשות המועצה מציגים תפיסה שונה בנוגע למערכת היחסים בין המועצה לתושביה, ולבין המועצה והישובים.

ראש המועצה, גיורא זלץ, מתכוון ללכת באותו נתיב בו הוא הלך בקדנציה הראשונה, עם שינויים מינורים, ואילו גד יעקב המתמודד מולו, רוצה לבצע שינוי רדיקלי, שאמור, כך על פי תפיסתו, להקטין את נטל המיסים על התושבים.

זלץ מחובר היטב להנהגת התנועה הקיבוצית, והנהגה זו חוששת מהשינוי שגדי יעקב מבקש לחולל. מזכ"ל התנועה ניר מאיר החליט שהוא צריך להתייצב באופן פומבי לצידו של זלץ. בסרטון הוא מתאר את שיתוף הפעולה בין הנהגת התנועה הקיבוצית למועצה האזורית, ואת יחסי העבודה הטובים בינו לבין זלץ. הוא קרא לתושבי המועצה לבחור בזלץ לקדנציה נוספת.

;t=13s

גדי יעקב רואה טעם לפגם בכך שמי שמייצג את התנועה הקיבוצית נוקט עמדה ומתערב במערכת הבחירות. "אם אני אבחר", אומר  יעקב, "איך הוא יוכל לעבוד איתי בשיתוף פעולה, אחרי שהוא התייצב באופן חד צדדי כנגדי. זה לא יאה למי שאמור להנהיג את התנועה הקיבוצית כולה, להתערב באופן כה בוטה במערכת הבחירות".

וכך עונה ניר מאיר: "אינני רואה בעיסוק שלי בנושא התערבות, כי אם מעורבות, בחרתי להביא לידיעת תושבי הגליל העליון עובדות שלא יכלו להכיר קודם, שכן לרוב אנחנו בוחרים לעבוד בצנעה.

"את תמיכתי ואת הסרטונים פרסמתי בדף הפייסבוק שלי, ולא בזה של התנועה הקיבוצית. נער הייתי וגם זקנתי ואני מכיר קיבוצים ואת קיבוצי הגליל העליון בפרט.

"שיתוף הפעולה שנוצר בשנים האחרונות בין המועצה האזורית הגליל העליון בראשותו של גיורא זלץ, הארגון האזורי – החברה לפיתוח הגליל והתנועה הקיבוצית הניב פרויקטים רבים למען תושבי המועצה. בתי האגודה במנרה ובמשגב עם ועוד ועוד פרויקטים לא היו יוצאים לפועל לולא שיתוף הפעולה הזה. את ההצלחה הזו אסור להפסיק".

במחנה של גדי יעקב טוענים שניר מאיר רתם לקמפיין למען זלץ גם עובדים שכירים של התנועה הקיבוצית. הם הציגו הודעת ווטצאפ אשר לטענתם שנשלחה על ידי רמי פלג, תושב קיבוץ גדות, ורכז אזור הגליל העליון בתנועה הקיבוצית. הנאמר בהודעה בתמונה שלפניכם.

אנשי גדי יעקב אומרים שיש להם הוכחות לכך שההודעה נשלחה לעובדי המועצה. הם אינם מעוניינים לגלות מי מעובדי המועצה העביר להם את ההודעה הזו, משום שאותם עובדים ביקשו שזהותם לא תיחשף. עוד הם טוענים שרמי פלג הוא זה שבפועל מנהל את קמפיין של גיורא זלץ, למרות שרשמית יש מנהל אחר.

על כך משיב מאיר: "רמי פלג לא שלח את הווטצאפ המדובר לעובדי המועצה. לגיורא זלץ יש מנהל קמפיין מצוין, ואין לאף אחד כוונה להחליפו".

בין אם פלג שלח את ההודעה לעובדי המועצה או לנמענים אחרים, זה לא משנה את העובדה שהמנגנון של התנועה הקיבוצית מגויס לסייע לזלץ בבחירות. השאלה המתבקשת היא האם ההתגייסות הזו תעזור לזלץ או תזיק לו. התשובה תלויה כמובן בהלכי הרוח בקרב התושבים.

אם רוב התושבים מזדהים עם התנועה הקיבוצית ומדיניותה, אז זלץ יכול לצאת נשכר מהתמיכה לה הוא זוכה מניר מאיר. לעומת זאת אם רוב התושבים מרגישים שהתנועה לא מייצגת את האינטרסים שלהם, אז החיבוק שמקבל זלץ מניר מאיר עלול לגרום לתוצאה ההפוכה מזו שמאיר התכוון לה.

ניר מאיר מצדיק את הצעד שלו בכך שזו "מעורבות ולא התערבות". זה ביטוי שלקוח מתחום החינוך. המורים אומרים להורי התלמידים, תהיו מעורבים אבל אל תתערבו, ולא תמיד יכולים לומר היכן עובר הגבול בין שני המושגים האלה. ספק אם ניר מאיר בעצמו יודע היכן הגבול והאם הוא לא חצה אותו.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: