יום ראשון, 18 באוגוסט 2019, י"ז אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

החיזוק הצפוני של בוגי

אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, היה מהראשונים שהצטרפו לתל"ם, המפלגה שהקים משה בוגי יעלון. הייטנר הוא חוקר תולדות ההתיישבות בגולן, בעל בלוג עצמאי בענייני אקטואליה, וכותב טורי דעה בכמה עיתונים. המניע העיקרי להצטרפותו לפוליטיקה הוא הדאגה לאופיה היהודי והדמוקרטי של המדינה, והפגיעה בשלטון החוק.

פורסם בתאריך:


לפני כשנתיים וחצי פרש משה בוגי יעלון מהממשלה, לאחר שנתניהו החליט להעביר את תיק הביטחון לאביגדור ליברמן. כאשר יעלון הכריז כי בכוונתו להקים מפלגה חדשה, החליט אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, להצטרף לתנועתו החדשה של יעלון. מאז הייטנר פועל במסגרת תל"ם, מפלגתו של יעלון, וכעת לאחר החיבור של יעלון עם גנץ, קיימת היתכנות שהייטנר ייבחר לכנסת

הייטנר מעיד על עצמו שהוא אינו פוליטיקאי, אבל הוא בהחלט איש פוליטי. וכך הוא מסביר זאת. "אני אדם פוליטי, בראש ובראשונה בהיותי אדם אידיאולוגי. מהות חיי היא הגשמת השקפת עולמי".

ההצטרפות לתנועתו של יעלון אינה המהלך הפוליטי הראשון של הייטנר. בשנות התשעים, כאשר המאבק על הגולן היה בעיצומו, הייטנר היה בין היוזמים להקמת מפלגת "הדרך השלישית" בראשות אביגדור קהלני. הוא שימש באותה תקופה גם כדובר ועד ישובי הגולן.

האפשרות שהגולן יוחזר לסוריה יצרה אצל הייטנר את תחושת החירום, שגרמה לו להתגייס כל כולו כנגד המהלך הזה. ההצטרפות הנוכחית של הייטנר לחיים הפוליטיים לא קשורה הפעם לנושאי שלום וביטחון, אך היא נובעת אף היא מתחושת חירום שהוא חש בעקבות מה שהוא מגדיר כהתדרדרות ערכית של המדינה תחת שלטון נתניהו, והחשש מפגיעה בשלטון החוק.

"אפשר לזקוף לזכות נתניהו לא מעט הישגים", אומר הייטנר, "אך בשנתיים האחרונות הוא מתנהג כמו חיה פצועה, ומשאיר אחריו אדמה חרוכה. המתקפה שלו על המשטרה והפרקליטות מערערת את אמון הציבור במוסדות אלה, ומהווה סכנה לאופיה הדמוקרטי של המדינה.

"אצל ראש הממשלה התרוצצו תמיד שתי דמויות, אותם אני מכנה ד"ר נתניהו ומיסטר ביבי. זו של ד"ר נתניהו, היא של המדינאי שקידם בהצלחה רבה את מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית.

זו של מיסטר ביבי, היא הפוליטיקאי האובססיבי לתקשורת, שמצד אחד מתבכיין על 'רדיפה' ומצד שני רודף עיתונאים, מנסה להפוך את התקשורת לתקשורת צייתנית ועושה דה-לגיטימציה לביקורת על השלטון. בשנתיים האחרונות יש לנו הרבה יותר מיסטר ביבי מד"ר נתניהו". 

;t=3s ראיון בו יעלון מצטט את דברי הייטנר 

מדוע בחר הייטנר להצטרף ליעלון?  "חשוב היה לי שההגנה על מדינת החוק ועל הממלכתיות, תהיה דווקא מצד אנשים שדעותיהם כשלי", הוא מנמק. "השקפתי המדינית-ביטחונית היא ניצית, אני מזוהה בציבור בעיקר עם המאבק על הגולן, אני תומך בחוק הלאום, אני מתנגד לאקטיביזם השיפוטי.

"משה בוגי יעלון מגלם באישיותו את התשליל של ההנהגה הנוכחית בישראל: מנהיגותו של יעלון היא של דוגמה אישית, יושרה, ניקיון כפיים, טוהר מידות, הצנע לכת, מוסריות, ממלכתיות ואחדות לאומית".

אתמול התרחש מהלך משמעותי מאוד במערכת הבחירות והוא החיבור בין גנץ ליעלון. אחרי נאומו של גנץ אתמול בגני התערוכה, הייטנר שלם עם החיבור הזה. "בהיבט המדיני והביטחוני גנץ כלל כמה מרכיבים שלי היו מאוד חשובים. הגולן יישאר בריבונות ישראלית בכל מצב, כך גם בקעת הירדן, וירושלים.

הייטנר בגולן, צילום: רינה נגילה

"לגבי הבעיה הפלשתינאית, יכול להיות שקיימים הבדלים מסוימים בין גנץ ליעלון, אולם מכיוון שאין בעתיד הנראה לעין שום סיכוי להגיע להסכמה עם הפלשתינאים, הסוגיה הפלשתינאית לא צריכה להוות מכשול".

גם לטענות של גורמים בימין כנגד בוגי וגנץ על חלקם במבצע צוק איתן יש להייטנר תשובה: "מבצע צוק איתן היה הצלחה, משום שהוא יצר הרתעה שנמשכה שלוש וחצי שנים, והביאה לשגשוג וגידול דמוגרפי באזור עוטף עזה.

"ההישג הזה כורסם ונשחק בעשרת החודשים האחרונים, עקב מדיניות כושלת של הבלגה והכלה של ההתנקשות בריבונות ישראל ושיאה – טרור ההצתות נגד ההתיישבות בנגב המערבי. ההבלגה שחקה את ההרתעה הישראלית, והביאה לסבבי הסלמה שכמעט גרמו להתלקחות רבתי".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: