יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

הכל פתוח בגולן

כבר שנים רבות לא היתה התמודדות כה צמודה לראשות המועצה האזורית גולן. חיים רוקח חיבר אליו את המפסידים של הסיבוב הראשון, גל גפני ואשכול שוקרון, ועדיין זה לא אומר בהכרח שבוחריהם יעדיפו אותו על פני מיכל רייקין

פורסם בתאריך:


ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, החליט לא להתמודד על קדנציה רביעית, והשאיר את הזירה פתוחה למתמודדים אחרים. ארבעה התמודדו בסיבוב הראשון, מיכל רייקין מקדמת צבי, שזכתה ב-33 אחוז מהקולות, חיים רוקח מנוב שעבורו הצביעו 30 אחוז מתושבי הגולן, גל גפני ממושב רמות השיג 25 אחוז וסיים במקום השלישי, והאחרון, אשכול שוקרון ממצוק עורבים, הצליח ללקט רק 11 אחוז מקולותיהם של תושבי הגולן.

ימים ספורים לאחר הסיבוב הראשון הצליח חיים רוקח לצרף אליו את גפני ושוקרון. לגפני מייעד חיים רוקח את תפקיד סגן ראש המועצה. לגבי שוקרון עוד אין החלטה, אבל, שוקרון, שהיה בעבר מנכ"ל עיריית קרית שמונה, יכול, אם רוקח ינצח, להתברג כמנכ"ל במועצה האזורית גולן

רוקח נימק את החיבור לגפני ושוקרון, ואמר: "יש כאן שלושה אנשים טובים, כל אחד רוצה לעשות טוב לרמת הגולן. סגנון המנהיגות שלי הוא משתף ואני בעד ביזור סמכויות. אני לא מפחד להציב אנשים חזקים לצידי".  

המהלך הזה אמור לחזק את רוקח בהנחה שמצביעי גפני ושוקרון יצביעו לפי המלצתם של שני המתמודדים שהצטרפו אליו, אבל זה כלל לא בטוח, משום שתושבי הגולן הם אנשים עצמאיים בדיעותיהם, והם יצביעו על פי מצפונם והעדפתם האישית.

דפוס ההצבעה העצמאי של תושבי הגולן בא לידי ביטוי בתוצאות הסיבוב הראשון. כשבוחנים את התוצאות של הסיבוב הראשון על פי החלוקה היישובית, קשה להסיק מהם כיצד יצביעו התושבים בסיבוב השני.

רוקח חזק יותר בישובים הדתיים, וזה טבעי,  אבל 70 אחוז מתושבי הגולן הצביעו עבור המועמדים החילוניים, כך שרוקח צריך לעבוד קשה כדי לשכנע את אותם תושבים, שהעובדה שהוא חובש כיפה, לא צריכה להרתיע אותם מלבחור בו.

רוקח מבהיר את עמדתו בסוגיה ואומר: "אני בא מבית של אבא חילוני ואמא מסורתית. יש לי 5 בנות 3 מהן חילוניות. אין לי שום כוונה לשנות את אורח חייהם של תושבי הגולן, כל אחד יוכל להמשיך לחיות את חייו כפי שהיה עד היום".

 מיכל רייקין מביאה איתה הרבה ניסיון וידע בתחום המוניציפאלי. היא היתה סגנית המועצה האזורית גולן, ובשנים האחרונות ניהלה את פרויקט "צוערים לשלטון המקומי", שאיפשר לה להכיר מקרוב את הנעשה ברשויות מקומיות רבות ברחבי הארץ.

למרות זאת כל הניסיון הזה, עדיין היא מעידה שבמהלך הקמפיין היא למדה הרבה דברים חדשים במפגשים שהיו לה עם התושבים. "כשנכנסתי למסע לא הערכתי כמה אלמד", היא אומרת. "קיימתי גם כ-500 שיחות של אחד על אחד עם תושבים. יש דברים שאפשר להתוודע אליהם רק במפגש כזה".

ויש עוד היבט מעניין בהתמודדות של רייקין. היא האישה הראשונה שמתמודדת על ראשות המועצה האזורית גולן, וכעת, לאחר החיבור בין רוקח לגפני ושוקרון, היא מתמודדת מול שלושה גברים שבאים עם רקע צבאי מרשים.

רוקח ושוקרון הם אלופי משנה במיל', וגל גפני היה טייס בחיל האוויר. רייקין מודעת לדימוי שנוצר, ולמשקל שיש לעבר צבאי בחברה הישראלית, ואומרת בצחוק: "אני בסה"כ סגן".

עבר צבאי יכול להצביע על יכולת פיקודית, אבל לא בהכרח על כישורים בתחום הפוליטי האזרחי. רייקין יכולה להתעודד מהמגמה שבאה לידי ביטוי בבחירות לרשויות המקומיות ברחבי הארץ.

תושבים חרדים בבית שמש הצביעו בעד מועמדת נשית, גם בחיפה ובירוחם נשים הוכיחו שהן שלתושבים המגדר לא משנה. מה שחשוב זה האמון שהמועמד או המועמדת מצליחים ליצור. היכולת לחדור אל הלבבות, ולתת לתושבים את ההרגשה שיש על מי לסמוך.

"אני חושבת שהציבור מחפש בעיקר יושר, שקיפות וכנות", מבהירה רייקין. "אני ממשיכה באותו שיח שניהלתי במהלך הסיבוב הראשון. מה שאתם רואים, זה מה שיש, אין שום קומבינה, ואין לי מה להסתיר".

רוקח שם דגש על הרקע שלו כמי שעוסק בייזום פרויקטים. הוא הבעלים של משרד שמקים ומריץ מיזמים עסקיים, ומסייע בפתרון בעיות בירוקראטיות. "זה הערך המוסף שאני מביא לתפקיד", הוא אומר.   

"יש לנו בארץ בעיה שהמערכת הבירוקראטית במשרדי הממשלה וגופים ציבוריים יכולה לעיתים לייאש אנשים. אני מביא איתי לתפקיד ראש המועצה את הניסיון שצברתי בתחום הזה של התגברות על המכשולים הבירוקראטיים".

המועמד או המועמדת שייבחרו לראשות המועצה האזורית גולן יצטרכו להתמודד עם שלל אתגרים. המשבר בתיירות, בעיית המים בחקלאות, היחסים בין תושבי ההרחבות לתושבים הוותיקים. הקונפליקט בין צרכי הפיתוח לבין הצורך לשמור על הטבע והנוף, הקושי לקבל שירותים בסיסיים בגלל המרחק, ועוד ועוד.

שני המתמודדים לראשות המועצה מביאים איתם רקורד מוכח, ולכן עבור תושבים רבים הבחירה אינה קלה. המרוץ פתוח לחלוטין, ולכן הוא כה מסקרן. לכל אחד מהמתמודדים יש את אלה שהצביעו עבורו בסיבוב הראשון, ויש עוד 36 אחוזים שהצביעו למתמודדים שלא עלו לסיבוב השני. אותם 36 אחוזים הם אלה שיכריעו בסופו של דבר את הבחירות לכאן או לכאן.  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
שוב כתבה מגמתית
דני | 14:01   10.11.18
2
אשכול התותח
אליהו | 23:31   08.11.18
1
אשכול שוקרון עלוב
אלון יראל | 14:01   08.11.18