יום ראשון, 26 במאי 2019, כ"א אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

הכסף יעבור מהחלשים אל החזקים

השינוים בצו הארנונה בקצרין, שהתקבלו ברוב קולות האופוזיציה, וכוללים ביטול התעריף הדיפרנציאלי למגורים, יוצרים בור תקציבי שיאלץ את המועצה לקצץ בפעילויות לרווחת התושבים. האוכלוסיה החזקה תדע להסתדר, אך החלשה יותר תיפגע. ההחלטה צריכה לעבור אישור של משרד הפנים.

פורסם בתאריך:


אחד הצעדים הראשונים שעשה ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, מיד לאחר שנבחר לראשות המועצה בשנת 2013, היה להנהיג תעריף ארנונה דיפרנציאלי למגורים. תעריף דיפרנציאלי משמעותו שהמחיר למטר רבוע אינו אחיד, והוא תלוי בסוג המגורים.

המטרה של הרפורמה הזו היתה כפולה, גם לחלץ את המועצה מהגרעון שבו היתה שרויה ולאפשר לה להעניק יותר שירותים לתושבים, וגם לצמצם את הפערים בין בעלי ההכנסה הגבוהה לבעלי ההכנסה הנמוכה.

הוחלט על חלוקה לשלוש קטגוריות. דירה בבית משותף בתעריף 35.36 ₪ למ"ר לשנה, דירה בבית טורי חד קומתי או קוטג בתעריף 36.42 ₪, ובית בודד עם חצר בתעריף 36.77 . גם התעריפים על מרכיבים נוספים כמו גגונים, סככות, חניות ומקלטים, גובשו על פי אותה מתכונת פחות או יותר.

בשבוע שעבר התקיימה ישיבה של מליאת המועצה המקומית, שבה לאופוזיציה יש כיום רוב. חברי האופוזיציה העבירו החלטה על פיה יהיה תעריף אחיד לכל סוגי המגורים, שהוא התעריף הנמוך מבין השלושה, כלומר 35.36 ₪ למ"ר לשנה.  

לצורך ההשוואה, בחצור הגלילית אין תעריף דיפרנציאלי למגורים, אלא מחיר אחיד שעומד על 37.38 ₪, כלומר 61 אג' יותר מהתעריף הגבוה ביותר בקצרין. בקרית שמונה התעריפים נעים בין 36.16 ₪ לתעריף הזול ל- 37.19 לתעריף היקר ביותר.

המשמעות היא שגם עם התעריף הדיפרנציאלי, הארנונה בקצרין זולה מישובים עירוניים באזור, ולכן קשה להבין מדוע צריך להוזיל עוד יותר, ולהכניס את המועצה המקומית לגרעון תקציבי. השינוי הזה יפחית את הכנסות המועצה מארנונה בהיקף של 870 אלף שקלים.

בנוסף לשינויים בארנונה למגורים, נוספו להצעה עוד שינויים בסעיפים שונים של הארנונה, כפי שאפשר לראות בטבלה הבאה. 

כל מי שמבין קצת בכלכלה יודע שאין ארוחות חינם. קיצוץ בהכנסות מארנונה יחייב את המועצה לקצץ בשירותים שניתנים לתושבים. מי שייפגע מכך בעיקר זו האוכלוסיה החלשה, זו שאין לה רזרבות כספיות, ואינה יכולה לשלם עבור השירותים האלה מכיסה.

חברת המועצה מהקואליציה, שרון רואס, הביאה לידי ביטוי את הדאגה העמוקה שלה כתוצאה מההחלטה שהתקבלה במליאה, וכתבה: "ההשלכות הכלכליות הינן קשות כתוצאה מהחלטת האופוזיציה לביטול מס ארנונה דיפרנציאלי למס אחיד בכל הסעיפים, המשתקף בירידה בהכנסות המועצה בסך 4.5%, שהם 870,000 ₪

"בטווח הקצר זה יבוא על חשבון חינוך, רווחה, רפואה, תרבות, פנאי וחזות העיר. בטווח הארוך קצרין תתדרדר לתחתית הישובים הנכשלים ביותר, וזה בשיא ההמראה העצומה שיצרנו ב-5 השנים האחרונות, אחרי עשור של עמידה במקום עד שנת 2013.

"מי ירצה להשקיע ביישוב? אלו יזמים ירצו להגיע להשקיע בבניית שכונות מגורים חדשות ולפתח את אזור התעשייה. איך פקידי האוצר ומשרדי הממשלה אחרים ירצו לקדם תכניות ביישוב בו הנהגת היישוב מוותרת על ההכנסות של עצמה, ומטרפדת את העבודה של ראש המועצה הנבחר? 

רואס התייחסה ישירות לחברי האופוזיציה והוסיפה: "פעם אחרי פעם בדריאן ומרדכי בתמיכתם של לחיאני וגרוסמן , ללא בדיקה מקדימה, בלי שום גילוי של אחריות, אלא מתוך שכרון כוח, מייצרים החלטות חסרות היגיון הפוגעות בקצרין ובקהילת קצרין".

חברת המועצה, ויקי בדריאן, העומדת בראש האופוזיציה, התבקשה להעביר את התייחסותה ולנמק את עמדת האופוזיציה בנושא, אך לא עשתה זאת עד לפרסום כתבה זו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
7
כשיש בור תקציבי הולכים לקושש
דניאלה שאול | 09:55   12.03.19
6
הפכת לדובר המועצה, אבנר?
דניאלה שאול | 22:31   10.03.19
5
עד מתי מניפולציות תקשורתיות של ראש מועצה
כתבה מגמתית ושקרית | 22:09   10.03.19
4
ארנונה בקצרין
עטרה קציר | 21:00   10.03.19
3
כותרת מסיתה .וחסרת ולא מדויקת
אורי זכריה | 20:13   10.03.19
2
משבר הארנונה בקצרין
בני נפתלי | 17:09   10.03.19