יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

חולצו על סף היפותרמיה

שלושה מטיילים מהמגזר החרדי נכנסו לבריכות במפל סער ונסחפו עם הזרם במים הקפואים. תגובה מהירה של יחידת חילוץ גולן הצילה אותם מהיפותרמיה. מפקד היחידה, צביקה פוגל, מסכם ימים עסוקים מאוד של המחלצים בחופשת הפסח ואחריה

פורסם בתאריך:


חופשת חג הפסח הסתיימה במוצאי שבת, אך לא עבור מתנדבי יחידת חילוץ גולן של משטרת ישראל. במגזר החרדי זו עכשיו תקופת בין הזמנים, והמוני צעירים חרדים מציפים את הטרמפיאדות בדרכם אל מסלולי הטיולים בנחלי הגליל העליון והגולן. אתמול שוב נקראו המתנדבים של יחידת חילוץ גולן למשימת חילוץ מורכבת בנחל סער.

שלושה מטיילים חרדים החליטו להיכנס לאחת הבריכות בנחל סער. הם לא העריכו נכון את עוצמת הזרם, ונסחפו איתו לבריכה נמוכה יותר. למרבה המזל הם הצליחו להיאחז בסלעים בשוליי אותה בריכה, כי אחרת הם היו נסחפים למפל גדול יותר, ורוב הסיכויים שמנפילה כזו הם לא היו יוצאים בחיים.

 

המתנדבים של יחידת חילוץ גולן שהגיעו למקום. השתלשלו אל הבריכה בחבלים, והעלו את שלושת המטיילים מתוך הבריכה למעלה, ושם הם קיבלו טיפול ראשוני. "היה להם מזל גדול שהגענו בזמן", אומר מפקד יחידת החילוץ, צביקה פוגל. "אלמלא כן, הם היו עלולים ללקות בהיפותרמיה, משום שהמים היו קרים מאוד".

החילוץ הזה, שבו המחלצים השתלשלו בחבלים ליד מפל שוצף היה למעשה העתק של תרגולת שיחידת חילוץ גולן ביצעה במפעל עיט באימון שהתקיים לא מזמן.

מתנדבי היחידה תרגלו באימון השתלשלות מפי המפל ועד למטה בתוך זרם המים השוצפים. באימון הם תרגלו את הסצנריו הכי קיצוני, ואתמול זה היה קצת יותר קל, משום שהם יכלו לרדת לצד המפל ולא בתוכו.

במקביל לחילוץ בנחל סער, היו עוד שתי קריאות לחילוץ מטיילים בנחל אל-על בדרום הגולן, במקרה אחד היה מדובר בהתייבשות, ובמקרה השני בהתקף אסטמה.

מאז תחילת חג הפסח הגיעו למוקד של יחידת החילוץ 40 קריאות, מהן למעלה מעשרים חייבו חילוץ, והשאר טופלו בסיוע פקחי רשות הטבע והגנים, ובהנחיות בטלפון למטיילים.

"כשעם ישראל נופש, אנחנו עסוקים מעל הראש", מסכם פוגל. "יחד עם זאת, עלי לציין שבשנים האחרונות יש פחות אירועים שנובעים מזלזול ואי שמירה על כללי הבטיחות. ועדיין, כאשר ישנה כמות כזו של מטיילים, תמיד יש אירועים בלתי צפויים, ולכן אנחנו בתקופות כאלה בכוננות גבוהה, ומוכנים לצאת לחילוץ בכל עת".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: