יום שני, 19 באוגוסט 2019, י"ח אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

מכללת אוהלו – עימות לקראת ההכרעה על מיזוג עם תל חי

הוועד המנהל של מכללת אוהלו בקצרין יתכנס מחר כדי לאשר מיזוג עם מכללת תל חי. יהודה הראל, שבעבר שימש כיו"ר האסיפה הכללית של אוהלו, יוצא בחריפות כנגד המהלך, ודורש לדחות את ההכרעה. חבר ההנהלה, פרופ' ירון דגן, טוען שעמדתו של הראל מעידה על חוסר הבנה של עולם האקדמיה

פורסם בתאריך:


מכללת אוהלו בקצרין מתפקדת כבר שנים רבות כסמינר להכשרת מורים. בעבר היא היתה כפופה ישירות למשרד החינוך. בשנת 2011 התקבלה במשרד החינוך החלטה להעביר את הסמינרים למורים לאחריות מלאה של המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה)  

כחלק מהתהליך הזה הוחלט גם כי מתוך 21 מכללות להכשרת מורים הקיימות בארץ, רק 8 יישארו עצמאיות, והשאר יאוחדו עם מוסדות אקדמיים אחרים. מכיוון שמכללת אוהלו היא מכללה קטנה יחסית, היא אמורה כחלק מהמהלך להסתפח למוסד אקדמי גדול יותר.

הוועד המנהל של מכללת אוהלו דן בנושא כבר זמן רב. נבחנו כמה אופציות, ולבסוף הוחלט על איחוד עם מכללת תל חי. במסגרת האיחוד הזה הוחלט שמכללת אוהלו תמשיך להכשיר מורים, כפי שהיה עד היום, אך יתווספו לה עוד חוגים ומסלולים בעיקר בתחום מדעי הרוח.

ההכרעה בהצעה לאיחוד עם מכללת תל חי אמורה להתקבל מחר בישיבה של הוועד המנהל של המכללה. רוב החברים בוועד המנהל תומכים במהלך, אך ישנם גם מתנגדים. אחד מהם הוא ראש המועצה לשעבר של קצרין, סמי בר לב.

לקראת כינוס הוועד המנהל נשלח מכתב לחברי הוועד המנהל מטעמו של יהודה הראל, ובו הוא מפציר בחברי הוועד לדחות את ההכרעה בנוגע לאיחוד עם תל חי עד לבחינה נוספת של הנושא.

יהודה הראל, למי שלא מכיר, נחשב לאבי ההתיישבות היהודית בגולן, הוא חתן פרס ישראל, וכיהן כחבר כנסת. הוא היה שותף למהלך של העברת מכללת אוהלו לקצרין, וכיהן גם יו"ר האסיפה הכללית שלה.

במכתבו לחברי הוועד המנהל מזכיר הראל את מעורבותו בענייני המכללה ואומר: "אני יודע שאין לי זכות הצבעה על גורלה של אוהלו, וגם אין לי זכות דיבור, אבל יש לי עדיין את 'זכות הזעקה': עצרו !!"

הראל טוען שלא נעשתה בדיקה רצינית של חלופות, כמו מכללת כינרת או אוניברסיטת חיפה. הוא טוען גם שמכללת תל חי נסוגה מהתחייבותה להעביר לאוהלו את החוג לחינוך, או את החוג לעבודה סוציאלית.

"הצעת האיחוד עם תל חי, כפי שהיא מנוסחת", כותב הראל, "ניראית כ'השתלטות עוינת' על המכללה, הצעה  שעתידה ליבש ולנוון אותה, הצעה שקשה מאוד להבין מתוך האינטרס של אוהלו והגולן".

כנגד המכתב הזה של הראל יוצא פרופ' ירון דגן, חבר בוועד המנהל, שהיה אחד המובילים במהלך לאיחוד עם מכללת תל חי. בתשובתו להראל אומר פרופ' דגן:  "הדיונים בנושא איחוד מכללת אוהלו עם מוסדות אפשריים אחרים מתנהלים כבר למעלה משנתיים כולל בחינה של האופציות האחרות שאתה מציין.

"אתה ושותפיך מנסים לתאר מצב של בהילות ומחטף במטרה ברורה להטעות, רק בגלל העובדה שלדעתכם האיחוד צריך להיות עם אוניברסיטת חיפה.

"האיחוד עם תל חי, אחת המכללות המובילות בארץ, יביא סטודנטים נוספים לאוהלו שזו מטרתנו המרכזית. איחוד עם אוניברסיטת חיפה לא יביא אפילו סטודנט אחד נוסף, שכן אין לאוניברסיטה הזו רצון ויכולת להעביר חוגים לגולן.

"אם היית מתמצא באקדמיה, היית מבין זאת, כפי שהיית מבין שאוניברסיטת חיפה כבר עשרות שנים נותנת 'חסות' למכון שמיר (מכון שמיר למחקר בקצרין) שאין בה כלום -לא אמצעים ולא מעמד אקדמי אמיתי לחוקרים. ההסכם עם תל חי הוא הזדמנות להגדלת מספר הסטודנטים שיגיעו ללמוד בקצרין!"

במכללת תל חי לא אומרים זאת במפורש, אבל המהלך של איחוד עם מכללת אוהלו יכול לקדם את השאיפה להפוך את מכללת תל חי לאוניברסיטה. מנכ"ל המכללה, אלי כהן, אומר בתגובה למכתבו של יהודה הראל: "תפיסת העולם שלנו היא אזורית. באסטרטגיה שלנו אנחנו צריכים לגדול

"יש לנו קמפוס אחד ממערב לכביש 90, וקמפוס נוסף ממזרח לו, ומכללת אוהלו תהיה הקמפוס השלישי. המרחק לא אמור להוות מכשול. לגבי החוג לחינוך, לא ניתן להעביר אותו לאוהלו משום שרוב הסטודנטים לומדים את החוג הזה במסגרת דו חוגית, ולא הגיוני להכריח אותם ללמוד בשני קמפוסים נפרדים.

"את מכללת אוהלו נחזק בחוגים אחרים, כשהמטרה היא להציע עוד מסלולים. ההיצע המורחב יאפשר למשוך עוד סטודנטים. זה תהליך הדרגתי שייבנה עם השנים, וייחזק את התחום האקדמי בגליל המזרחי ובגולן".

גם ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, תומך באיחוד עם תל חי ואומר: "מיזוג מכללות תל חי ואוהלו הוא הכרח. הצעד יחזק את הבסיס האקדמי והמחקרי בגולן. העתיד של מכללת אוהלו צריך להיקבע באזור עצמו, ולא להיות מונח על שולחנם של גורמים זרים, הרחוקים מלהוכיח נקיון כוונות ויכולת מעשית".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: