יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

גולן וקצרין בצפונט

גולן קצרין

22 וחצי שעות ברצף ללא רופא ורנטגן בסופי שבוע

במוקד הרפואי של ביקורופא בקצרין המשמרת של הרופא וטכנאי הרנטגן מסתיימת ביום שישי בשעה שבע בערב, ומתחילה למחרת בשבת בשעה חמש וחצי לפנות ערב. במשך 22 וחצי שעות המוקד מאויש רק על ידי אח או אחות. ראש המועצה, דימי אפרצב, אומר שזה מצב יותר טוב ממה שהיה קודם

פורסם בתאריך:


בחודש מרץ 2017 נחנך בקצרין מוקד רפואי שמופעל על ידי חברת ביקורופא. המוקד הזה משותף למועצה המקומית קצרין ולמועצה האזורית גולן. הוא נותן שירות גם לחיילי צה"ל.

המוקד הזה עובד כל יום משעה 19:00 ועד שעה 24:00. בשעות האלה יש במקום רופא וטכנאי רנטגן. זה שונה ממתכונת הפעולה במוקד בקרית שמונה, שם הרופא וטכנאי הרנטגן נמצאים 24 שעות ביממה.

הסיבה למתכונת המצומצמת הזו היא משום שזה מה ששתי הרשויות המקומיות השותפות יכולות להרשות לעצמן מבחינה תקציבית. המוקד מתוקצב על פי מתכונת בו משרד הבריאות מממן שליש מהעלות, קופות החולים שליש, ואת השליש הנותר מממנות הרשויות המקומיות.

ההיגיון מאחורי מתכונת ההפעלה הוא שהמוקד פתוח בשעות שבהן יש צורך ניכר בשירותיו. בשעות היום אפשר לפנות למרפאות של קופות החולים, ולכן המוקד נפתח בשבע בערב. הוא נסגר בחצות, מכיוון שאחרי שאנשים הולכים לישון, יש ירידה משמעותית בכמות הפניות, כך על פי ניסיון שנצבר במקומות אחרים.

כל זה נכון לימות החול, אבל בסופי שבוע המתכונת שונה. הרופא ביום שישי מתחיל את המשמרת בשעה 14:00 ומסיים אותה בשעה 19:00. כך גם טכנאי הרנטגן. בהמשך הערב יש במקום רק אח או אחות, וכך זה נמשך עד למחרת בשעה 17:30. למעשה יש רצף של 22 וחצי שעות, שבהן המוקד לא מאויש על ידי רופא וטכנאי רנטגן.

ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, אומר שהמוקד אינו תחליף לחדר מיון, ושמתכונת ההפעלה היא פועל יוצא של היכולות הכלכליות, והיא גובשה על בסיס נתונים סטטיסטיים של פניות למוקדים רפואיים ברחבי הארץ.

הדברים האלה של אפרצב נכונים לגבי מתכונת ההפעלה בימי חול, אך כלל לא בטוח שהם נכונים לסופי שבוע. בימי חול המוקד נסגר בחצות, כך ששעות הערב מכוסות, אבל בימי שישי אין רופא וטכנאי רנטגן החל משבע בערב.

השעות האלה אינן שעות שאנשים ישנים. דווקא בימי שישי יש הרבה בני נוער שיוצאים לבלות וחוזרים בשעות מאוחרות, חלקם מגזימים בשתייה, וזה מתכון לפורענות. זה יכול להימשך עד שעה שתיים או שלוש בלילה.

בימי שבת, החל משעות הבוקר יש הרבה אנשים שמטיילים בגולן. גם כאן הסיכוי שבמהלך היום מישהו יפצע ויזדקק לאיבחון ולטיפול, הוא די גבוה. לכן יש היגיון בכך שהמוקד יפעל עם רופא וטכנאי רנטגן במהלך היום בשבת.

אפרצב טוען שהמוקד אינו תחליף לחדר מיון, וזה נכון. במקרים קשים באמת עדיף להגיע ישירות לחדרי המיון בצפת או בפוריה, אולם כל זה לא אומר שאין צורך במוקד הרפואי בסופי שבוע.

המטרה שלשמה הוקמו המוקדים הרפואיים ברחבי הארץ היתה לחסוך את הצורך להגיע לחדר מיון מרוחק במקרים של פציעות לא קשות במיוחד. זה חוסך זמן וטרחה מיותרת למטופלים, וזה מקל על העומס בחדרי המיון בבתי החולים.

אם מישהו יצא בשבת לטייל, ובדרך הוא נפגע ברגל או ביד והוא סובל מכאבים, אין שום טעם לשלוח אותו למיון בצפת, אם יש מכון רנטגן בקצרין. יכול להיות שזו סתם מכה יבשה, ומספיקה תחבושת אלסטית, אבל בלי צילום רנטגן אין אפשרות לדעת מה באמת קרה.

ברור שהעסקת רופא וטכנאי רנטגן בסופי שבוע כרוכה בעלות נוספת, אולם זו עלות לא גדולה עד כדי כך. לא מדובר בהפעלה במתכונת 24/7 כמו בקרית שמונה, אלא בעוד תוספת של 15 שעות הפעלה בשבוע לכל היותר.

כשהמועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן יזמו את הקמת המוקד הרפואי, הם היו צריכות לדרוש ממשרד הבריאות שיהיה מענה סביר גם בסופי שבוע. גם היום זה לא מאוחר לנסות לפעול ולשנות את מתכונת ההפעלה.

ראשי המועצות צריכים להסביר למי שאחראי על הנושא הזה במשרד הבריאות, שאי אפשר להשאיר אזור, שבו יש לעיתים אלפי מטיילים בשבתות, ללא מענה רפואי הולם. צריכים ללחוץ, והניסיון בקרית שמונה הוכיח שאפשר, אם מתעקשים, להשיג מתכונת הפעלה מורחבת.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: