יום שבת, 26 בספטמבר 2020, ח' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

המוסף בצפונט

כתבות עומק מורחבות וכתבות מגזין

איך זה שתושב אחד לבד מעז

שלום אוחנונה, תושב קרית שמונה, היה הראשון שיצא כנגד האכיפה הסלקטיבית של העירייה בתחום התכנון והבניה. בימים אלה הוא סיים בהצטיינות לימודי משפטים, ולדבריו הוא מבין כיום באופן עמוק יותר את החשיבות הציבורית של מאבקו מול העירייה

פורסם בתאריך:


זה לא פשוט עבור אזרח מהשורה להתעמת באופן ישיר מול ראש עיר, ומול כל המנגנון של העירייה, אך זה בדיוק מה שעשה שלום אוחנונה, תושב קרית שמונה, במהלך שנת 2015 כאשר פרסם פוסט בפייסבוק שהוביל אותו להתנגשות ישירה מול ניסים מלכה ומקורביו.

כיום, בעקבות העימות המתוקשר שהיה בין מלכה, לבין מהנדס העיר הקודם, חגי קול, הסיפורים על אכיפה סלקטיבית ויחס מועדף למקורבים, הפכו להיות מוכרים לכל תושב בעיר. אך אז באותה תקופה המציאות הזאת לא היתה מוכרת, ואוחנונה היה למעשה הראשון שחשף אותן בפני הציבור הרחב.  

אוחנונה היה הראשון שהצביע על כך שחתנו של ראש העיר, אבי קקון, מפעיל פיצריה במבנה שנבנה ללא היתר. השבוע, יותר משלוש שנים אחרי, יש לאוחנונה לפחות שתי סיבות טובות לחייך. ראשית, צו ההריסה שהוצע נגד הפיצריה בוצע בסופו של דבר, שנית, בימים אלה הוא סיים בהצטיינות את לימודי המשפטים במכללת צפת.

אוחנונה שירת 22 שנים כקצין במג"ב. נסיבות עזיבתו את מג"ב, שהצריכו אותו להיעזר בשירותי עורך דין, עוררו אצלו את הרצון ללמוד משפטים. במקביל הוא החליט גם להקים צימרים בחצר ביתו, כדי שיהיה לו עוד אפיק פרנסה.

אוחנונה עשה טעות, והוא לא מתכחש לה. הוא בנה יותר יחידות צימר ממה שהיה מותר לו על פי תוכנית המתאר. פקחים של העירייה הבהירו לאוחנונה שעליו להרוס את כל מה שחורג מתוכנית המתאר. אוחנונה הבין שאין ברירה והרס את החלק שחרג.

לכאורה בזה היה אמור להסתיים הסיפור, אך אוחנונה שם לב שחתנו של ראש העיר, אבי קקון, בנה ללא היתר פיצריה ומפעיל אותה. אוחנונה היה זה שהתניע את כל הסיפור של "הפיצה שלי". אוחנונה פרסם את הדברים בפייסבוק, רק לאחר שעלו בתוהו כל ניסיונותיו להשיג, במסגרת חוק חופש המידע, את היתרי הבניה הנוגעים לפיצריה.

"הנהלת העיר אטמה עצמה לניסיונות שלי לקבל תשובות", כתב אז אוחנונה. "אשר על כן ראיתי צורך להביא את העובדות בפני הציבור לשמיעת דעתו ולשיפוטו. זכות הציבור לדעת מדוע מה שנאסר על תושבים מן השורה, מותר לכאורה לחתנו של ראש העיר?".

אבי ורותי קקון ניסו להרתיע את אוחנונה מלהמשיך לפרסם את עניין הפיצריה באמצעות הגשת תביעת דיבה נגדו, ובתביעה שהגישו הם טענו:  "התנהלותו הקשה של המשיב, אשר תפורט כאן בהרחבה, בסיסה ברצון לפגוע בראש העיר, וזאת דרך בית העסק של המבקש 2, בשמו הטוב ובבני משפחתו, והכל למען המטרה לפיה אחת ולתמיד יתחשבן עמו".

אוחנונה לא נרתע, ובסופו של ההליך המשפטי, קיבלו בני הזוג קקון מקלחת קרה מבית המשפט. בהכרעתו כתב השופט: "אמנם חוק מניעת הטרדה מאיימת מאפשר לקבל צו גם על מנת לשמור על שמו הטוב של אדם, אולם עיון בהעתקי הודעות שצורפו לבקשה מעלה לכאורה כי מדובר בביקורת ציבורית לגיטימית, לרבות התייחסות לבקשות לפי חוק חופש המידע".

שלוש שנים אחרי אותה פרשה, אוחנונה נשאל האם כיום, לאחר שסיים את לימודי המשפטים, ולאור הידע המשפטי שצבר בלימודיו, הוא היה פועל באופן שונה. "אני טיפוס שבדרך כלל לא יכול לשתוק, ולא פעם שילמתי מחיר על כך", הוא מתוודה.  "בעקבות לימודי המשפטים אני מבין כיום בצורה טובה יותר את הצורך לפעול בצורה מדודה ופחות בוטה".

"דווקא במקרה של הפיצריה לא הייתי משנה דבר. אמרתי דברים קשים על ראש העיר, אבל לא חרגתי ממה שמקובל ומותר בשיח הציבורי. ברור היה לי אז כפי שברור לי כיום, שראש העיר ניצל לרעה את סמכותו, ולא פעל כפי שמצופה מאיש ציבור.

"תפקיד ראש העיר מעניק לאדם המחזיק בו כוח רב, אסור שכוח זה ינוצל לרעה. אני יודע שישנם תושבים רבים בקרית שמונה שנתקלים בעוולות, וחוששים לדבר או למחות. אני יכול להבין לליבם, כי חשתי על בשרי את הניסיונות לפגוע בי ולהשתיק אותי".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: