יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מטולה בצפונט

כתבות על הנעשה במושבה מטולה

קודם כל בודקים אם יש עתיקות

סקר עתיקות עלול לעכב את התחלת עבודות הרחבת שכונת הר צפיה במטולה. ראש המועצה דוד אזולאי אומר שלא יהיו עיכובים, ואילו סגניתו רווית סנדלר, שמתכוונת להתמודד על ראשות המועצה, טוענת שעלול להיווצר עיכוב, ושאת הסקר היה ניתן לבצע מוקדם יותר.

פורסם בתאריך:


בשעה טובה יצא השבוע לדרך מכרז להרחבת שכונת הר צפיה במטולה. מדובר בתוספת של 64 יחידות דיור, שייבנו בשיטת בנה ביתך. במכרז ניתנת עדיפות לזוגות צעירים חסרי דיור, ולתושבי מטולה. את המכרז מוביל משרד השיכון

פתיחת המכרז היא בשורה חשובה לתושבי מטולה, ובעיקר לצעירים שגדלו במקום, ורוצים להמשיך לגור במושבה. ראש המועצה, דוד אזולאי רואה בפרסום המכרז הישג, משום שהתוכנית להרחבת שכונת הר צפיה, היתה תקועה במשך זמן רב, עוד לפני כניסתו לתפקיד.

אבל כלפי אזולאי יש ביקורת דווקא מצד סגניתו, רווית סנדלר. היא אמנם רשמית עדיין הסגנית, אבל היא הודיעה שהיא מתכוונת להתמודד על ראשות המועצה. סנדלר אומרת שהתוכנית להרחבת שכונת הר צפיה עלולה להתעכב, מכיוון שעדיין לא בוצע סקר ארכיאולוגי במקום.

עוד טוענת סנדלר, שאת הצורך לבצע סקר ידעו במועצה כבר מזמן, אבל לא דאגו לקדם אותו בזמן, וכעת עלול להיווצר עיכוב. העיכוב יכול להיות משמעותי, אם יימצאו במקום ממצאים ארכיאולוגים בעלי ערך, ומכיוון שכרגע לא יודעים מה מסתתר באדמה, אי אפשר לדעת האם יהיה עיכוב או לא.

בתגובה לפניית "צפונט" אומרים בראשות העתיקות: "במקומות המוכרים כאתרי עתיקות ואשר מתבצע בהם פיתוח, נעשות בדיקות וחפירות על מנת לודא כי הידע ההסטורי והארכיאולוגי נשמר בצד פיתוח הארץ.

"לרוב, במקומות בהם נמצאות עתיקות, הן מתועדות ומוצאות מן השטח או מכוסות, כך שהבנייה נמשכת. במקרים נדירים יש צורך בתכנון מחודש של השטח. על פניו, לא זה המקרה במטולה. לאחרונה סיימה רשות העתיקות סקר ארכיאולוגי ראשוני בשכונת הר צפיה, במימון משרד השיכון ובתיאום עם המועצה המקומית.

"מהסקר עולה, כי קיימים בשטח שרידים של יישוב חקלאי קדום. מדובר בממצא נפוץ מאוד המוכר במחקר, ועל פניו, מסתמן כי השטח ייחפר, יתועד לצרכי מחקר, ויותר לבנייה.

"יחד עם זאת, עבודות התיעוד והבדיקה בשטח לא הסתיימו, וההחלטה הסופית לשחרור השטח תתקבל רק בתום הבדיקות. התקדמות הבדיקות לאחר קיום הסקר תלויה מעתה בלוח הזמנים של היזם, מזמין החפירה".

דוד אזולאי טוען בתוקף שלא יהיה שום עיכוב. "כל מטולה זה אתר ארכיאולוגי אחד גדול", אומר אזולאי.  "כל מקום שתחפור תמצא משהו, וזה לא אומר שמפסיקים לבנות בגלל זה. מי שמבצע את עבודות הפיתוח הוא משרד הבינוי והשיכון שגם אחראי על כל העבודות ,התיאומים והביצוע כולל שיווק המגרשים שמבוצע מטעמם על ידי רשות מקרקעי ישראל"

"אתמול בשעה טובה יצא לדרך שיווק המגרשים שיסתיים בתאריך 27.8 ולאחר יוגרלו המשתכנים ויתחילו לקראת אוקטובר עבודות הפיתוח. לצערנו אנחנו בתקופת בחירות ויש אנשים שמנסים לנגח ולטעון דברים שאינם קיימים במציאות ולעוות את המציאות".

סנדלר משיבה ואומרת: "אני מקווה מאוד שאכן לא ייווצר עיכוב בעבודות הפיתוח של השכונה, אבל התשובה של רשות העתיקות מראה שהם עוד צריכים לחפור ולראות מה יש בשטח. כמה זמן זה ייקח, את זה אנחנו לא יודעים, וזה כנראה תלוי במה בממצאים שיתגלו ובחשיבותם".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
5
canada pharmacy online
BobbyWer | 07:50   23.05.20
3
Maximal aphorisms, shut home; curl.
ieocaro | 17:05   02.04.19
1
The essential, spinothalamic dorsiflexed; story ec
oegureduguk | 13:39   02.04.19