יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

אתגר ההיי טק הגלילי

שיתוף פעולה בין חוג מדעי המחשב במכללת תל חי לחברות תוכנה בגן התעשייה הסמוך למכללה, הוא המפתח לצמיחת חברות היי טק בגליל העליון. הבעיה היא שמגוון מקצועות ההיי טק במכללה קטן מדי ומרתיע חברות סטארט אפ להעתיק את מקומן לגליל העליון.

פורסם בתאריך:


מכללת תל חי היא מוסד אקדמי גדול יחסית, שמכשיר הרבה בוגרים שמרביתם לא נשארים באזור הגליל העליון. במכללה מודעים לבעיה ומנסים למצוא פתרונות. שיתוף הפעולה שנוצר בין חוג מדעי המחשב במכללה לבין חברות תוכנה בגן התעשייה תל חי יכול להבטיח שחלק מהבוגרים של החוג הזה אכן יוכלו להישאר באזור.

הסטודנטים למדעי המחשב של תל-חי יכולים להשתלב בתוכנית הייחודית "תל חי טק" המאפשרת להם, כבר במהלך הלימודים האקדמיים, לעבוד באחד מחברות ההיי-טק באזור, כדוגמת החברות BMC Software ומלאנוקס.

תכנית זו מקנה לסטודנטים של תל-חי יתרון עצום כשהם מסיימים לימודיהם באקדמיה, מכיוון שכבר במהלך הלימודים הם צוברים ניסיון מעשי יקר מפז, המבטיח השתלבות מוצלחת בעבודה מאתגרת ומעניינת עם סיום הלימודים. חלקם אף נשארים לעבוד באופן קבוע בחברות ההי-טק בגליל.

מה שעובד יפה במדעי המחשב, עובד פחות טוב בתחומים אחרים, וראש החוג למדעי המחשב בתל חי, פרופ' זיו רן, מסביר מדוע. "בתחום התוכנה אין כל כך חשיבות למיקום, אפשר לעבוד מרחוק באמצעות האינטרנט. חברת תוכנה יכולה לבנות שלוחה בתל חי, כשקשרי העבודה לא נפגעים בגלל המרחק".

מדינת ישראל נחשבת כמובילה בעולם בתחום הסטארטאפ, אבל חברות סטארטאפ לא ממהרות להגיע לגליל העליון, והסיבה היא, שכוח העבודה המקצועי באזור אינו מגוון מספיק מבחינת ההתמחויות.

פרופ' רן מוסיף: "חברת סטארטאפ היא בדרך כלל חברה עם כמות קטנה מאוד של עובדים, אבל היא צריכה עובדים בהתמחויות שונות שכל אחד תורם את הקטע שלו לעבודה המשותפת. אם חסר בעל מקצוע בהתמחות מסוימת, זה יוצר בעיה לכל האחרים. לכן יזמי סטארטאפ לא יגיעו לגליל העליון, אלא אם הם יהיו בטוחים שיוכלו לגייס את כוח האדם הדרוש להם".

מה שפרופ' רן אומר בא לידי ביטוי גם כשמביטים על לוח הדרושים של הגליל העליון. יש מחסור במהנדסים. בדף הראשון יש משרה אחת עבור מתכנת, מה שאפשר ללמוד בחוג מדעי המחשב, וארבעה משרות שמוצעות למהנדסים.

מכללת תל חי עדיין לא מכשירה מהנדסים, וזה אחד החסמים שקיימים בפני התפתחות תעשיית הייטק בגליל העליון. פרופ' רן סבור שכדי להתגבר על החסם הזה המדינה צריכה להגדיל את התמריצים. "זה נושא שהמנהיגות האזורית צריכה לשים עליו דגש", הוא אומר.

"בשנתיים האחרונות נעשה שינוי במתכונת התמריצים, כך שיש עדיפות מסוימת לאזור הגליל המזרחי, וזה מה שאיפשר לחברת מלנוקס לפתוח שלוחה בתל חי, אבל זה עדיין לא בהיקף שיכול ליצור יתרון משמעותי שיוביל לאזור שלנו עוד חברות".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: