יום שני, 22 באפריל 2019, י"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

בית המשפט הקהילתי הגיע לצפון

ביום חמישי הקרוב יתקיים בהיכל המשפט בנצרת טקס חנוכת בית משפט קהילתי. מדובר בבית משפט שמיישם שיטה שיקומית חדשנית, שנוסתה בהצלחה במקומות אחרים בארץ, ומטרתה לצמצם למינימום את חזרתם של אסירים לשעבר לעולם הפשע

פורסם בתאריך:


מניעת חזרה של אסיר בודד לפשע והשתלבותו במעגל העבודה, חוסכת למשק הישראלי סכום של 3.1 מיליון שקל. החיסכון הוא במתקני כליאה, מניעת נזקי פשיעה וכדומה. שיעור העבריינות החוזרת בישראל עומד על כ-%42  בקרב צעירים עד גיל 18.

זה הרציונל שהביא להקמתם של בתי משפט קהילתיים, שבעבודה משולבת עם גורמים נוספים, כמו שירות בתי הסוהר וגורמי רווחה מצליחים לצמצם את חזרתם של אסירים שריצו את עונשם אל הפשע, ואל כותלי הכלא פעם נוספת.

עכשיו המודל הזה מגיע למחוז הצפון. ביום חמישי הקרוב יתקיים בהיכל המשפט בנצרת טקס חנוכת בית המשפט הקהילתי למחוז הצפון. הטקס יתקיים במעמד שרת המשפטים איילת שקד, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, משפטנים בכירים נוספים ונציגים של ארגון ג'וינט אשלים, ששותפים בפרויקט הזה.

הקמת בית משפט קהילתי בצפון היא בהחלט בשורה משום שהמודל הזה כבר הוכיח את עצמו במקומות בהם הוא יושם. בשנתים האחרונות נכנסו לתוכנית במסגרת הפיילוט כ-150 עבריינים: כ-100 בבאר-שבע והשאר ברמלה. על פי הנתונים מבאר-שבע, כ-20 משתתפים כבר סיימו את התהליך בהצלחה, 50 עדיין פעילים בו ו-20 נפלטו ממנו ועברו לרצות את עונשם בכלא.

ההנחה היא שבכדי למנוע מהעבריין לחזור ולפשוע לא מספיק להעניש אותו, אלא יש לטפל במקביל בבעיות הנוספות בחייו שעמדו ברקע לביצוע העבירות. בעיות מסוג זה דורשות מעבר למעורבות מערת המשפט גם מעורבות קהילתית, וכן טיפול רב מערכתי בתחום הרווחה, הבריאות, מיצוי הזכויות ועוד.

כך למשל, אם העבריין חוזר ומבצע עבירות בשל מצבו הכלכלי, יש לסייע לו במציאת עבודה שתאפשר לו לצאת מהמצוקה הכלכלית אליה נקלע. כך, גם כאשר העבירות מבוצעות על רקע מצב משפחתי מורכב או בעיה רפואית מסוימת, יש לפעול למציאת פתרון לבעיות אלו על מנת למנוע את הישנות העבירות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: