יום שבת, 16 בפברואר 2019, י"א אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

המתמטיקה של הביולוגיה

המכללה האקדמית תל-חי פותחת מסלול חדש וייחודי במסגרת החוג לביוטכנולוגיה: ביולוגיה חישובית, בראשו יעמדו ד"ר שריאל היבנר וד"ר איתי שרון.

פורסם בתאריך:


בחוג לביו טכנולוגיה במכללת תל חי אפשר ללמוד במסלול כללי, או בהתמחות כמו קדם רפואה או חקלאות, עכשיו נוסף עוד תחום התמחות והוא ביולוגיה חישובית. הקמת החוג הזה היא תוצאה של ההכרה שכיום ישנם תחומים, כמו חקר הדי אן איי, ומיפוי הגנום, שמצריכים ידע חישובי ברמה גבוהה.  

מספר הולך וגדל של גופי מחקר וחברות מסחריות מזהים את הפוטנציאל העצום הקיים בתחום הגנומיקה ומשקיעים משאבים רבים במחקר ופיתוח בנושא.

בזכות השקעות אלה ובזכות תגליות ופיתוחים טכנולוגים של השנים האחרונות אנו נמצאים בעיצומה של מהפיכה גנומית שהשפעתה על חיינו הולכת וגוברת. מהפיכה זו, מעניקה את הבסיס למספר רב של תחומים דוגמת רפואה מותאמת אישית, חקלאות מדייקת, ביולוגיה סינתטית ועוד.

תהליך ה"קריאה" של הקוד הגנטי הוא מורכב וכולל עיבוד כמויות עצומות של מידע בעזרת מחשבים חזקים ותוכנות ייעודיות. בסביבת העבודה המודרנית צריך לדעת גם ״לדבר״ עם המחשב על ידי כתיבת תוכנות וכן לשלוט בטכניקות לניתוח מידע.

תוכניות הלימוד לתארים ראשונים באוניברסיטאות ובמכללות לא מצליחות תמיד לעמוד בקצב המהיר של התקדמות הטכנולוגיה. מסלול הלימודים החדש שמציעה המכללה האקדמית תל-חי: ביולוגיה חישובית בחוג לביוטכנולוגיה יאפשר לבוגריו לסיים את הלימודים עם ידע חשוב ורלוונטי התואם את דרישות התעשייה המתקדמת.

מסלול הביולוגיה החישובית מתחבר גם למחקרים הנעשים במכון מיג"ל. ד"ר שריאל היבנר, ראש המעבדה לגנומיקה כמותית ואוכלוסייתית בצמחים במכון המחקר מיגל ומרצה בכיר בחוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי, מסביר: "במחקר שעשינו ניתחנו מידע גנומי של זני חמניות שנאספו מכל העולם מצאנו גנים שמקורם בצמחי בר התורמים הן למראה החמנייה והן לעמידותה למחלות, יובש ועוד. כיום, חברות מובילות בעולם עושות שימוש בממצאים אלה על מנת לפתח זני חמניות משופרים״

ד״ר איתי שרון, ראש המעבדה למיקרוביולוגיה חישובית במיג"ל ומרצה בכיר במחלקה למדעי המחשב בתל-חי, מוביל קבוצת מחקר אשר בה עובדים בצוותא סטודנטים וחוקרים עם רקע במדעי המחשב וביולוגיה. ״השילוב של שני התחומים האלה הוא הכרחי על מנת לבצע מחקר שנמצא בחזית המדע כיום״, אומר ד"ר שרון.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: