יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

התיקונים בהטבות המס ליישובי הצפון לא יבוטלו לפי שעה

רגע לפני פיזור הכנסת הושגה ארכה של חצי שנה לכמה תיקונים בהטבות המס שניתנו כהוראת שעה, והיו אמורות לפוג בסוף שנת 2018

פורסם בתאריך:


מליאת הכנסת אישרה השבוע את המשך מתן הטבות המס לתושבי הפריפריה, שהיו אמורות לפוג ב-31 לדצמבר 2018. ההטבות במס יוארכו עד ל-30 ביוני 2019. ההארכה אושרה בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת לאחר שהושגו הבנות בנושא.

משמעות הזיכוי ממס  הוא שאנשים – עובדים, המתגוררים בפריפריה יכולים לקבל הנחה במס שהם משלמים עבור מה שמוגדר כ"הכנסה מיגיעה אישית", כלומר: משכורת, הכנסות עסק, פנסיה, מענק פרישה מעבודה ועוד, וכמו כן הטבות כלכליות נוספות. מדובר בהטבות שיכולות להגיע למאות ואלפי שקלים למשפחה בחודש.

שר האוצר, משה כחלון, הוציא הודעה מטעמו בה לקח קרדיט על ההחלטה, ואמר: "בשביל תושבים רבים בפריפריה, הטבת המס הזו היא ההבדל בין לסגור את החודש לכניסה לחובות. הארכת הטבת המס צודקת ותחזק את התושבים בצפון, בדרום ובאזורי פריפריה נוספים. מפלגת כולנו חזקה בממשלה תמשיך את המהפכה החברתית שמיטיבה עם תושבי הפריפריה וכל מדינת ישראל".

שר האוצר מציג את ההחלטה כהישג שלו ושל מפלגתו, אך בפועל התנהל מאבק לא פשוט בוועדת הכספים, ומי שהיה שם כדי לייצג את תושבי הגליל העליון הוא יו"ר פורום "הגיע זמן גליל", מייקה מסטאי.

מסטאי הוא תושב קיבוץ להבות הבשן. קיבוץ זה יחד עם קיבוץ גונן, הופלו לרעה בנושא הטבות המס. הם זכו רק ל-7 אחוז הטבה, לעומת קיבוצים שכנים להם שנהנו מהטבה של 12 אחוז.

הוראת השעה שניתנה לאחר מאבק לא פשוט העלתה את הטבת המס ל-9 אחוז, אך מכיוון שזו היתה רק הוראת שעה, ולא חקיקה מלאה, התוספת הזו היתה אמורה לפוג בסוף שנת 2018.

תושבי להבות הבשן וגונן  אספו כסף מהחברים ושכרו את ניר אבודרהם מחברת ת.א.ר.א כלוביסט ויועץ אסטרטגי, כדי להיאבק על ההטבות בכנסת.

"יש הרבה פוליטיקה בסיפור של הטבות המס", אומר מייקה מסטאי. "אם לא היינו נוכחים במקום, ועושים את העבודה מול חברי הכנסת, לא היינו יכולים לזכות בארכה הזו. הרבה מזה קשור לקשרים האישיים שרוקמים עם חברי הכנסת. כך למשל הצלחנו ליצור קשר טוב עם חברי כנסת מש"ס,יצחק ועקנין ויצחק כהן, והם סייעו לנו מאוד".

הארכה שניתנה להטבות המס תהיה בתוקף למשך חצי שנה, כך שהמשך הטיפול בהטבות המס יהיה כבר בממשלה הבאה. כרגע קשה לדעת איזה הרכב יהיה לממשלה העתידית, ועד כמה ענייני הפריפריה יהיו בראש מעייניה. הקרב על הטבות המס נדחה לפי שעה, אך הוא יימשך כאשר תפוג הארכה שניתנה.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: