יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

חוכמת ההמונים

עיריית קריית שמונה פרסמה השבוע "קול קורא" המזמין כל תושב שמעוניין להשפיע על עתידה של קריית שמונה, להשתלב בצוותי חשיבה שיעסקו בגיבוש מדיניות העירייה בנושאים מגוונים

פורסם בתאריך:


בעיריית קרית שמונה החליטו ליזום מהלך של שיתוף הציבור בגיבוש תוכניות העבודה של העירייה לשנים הבאות. הרעיון הוא להקים צוותי חשיבה של תושבים ונציגי העירייה הרלוונטים.

הצוותים יעסקו במגוון תחומים כמו: חינוך, תיירות, דת, תחבורה, רווחה, בריאות, ספורט, שיפור השירות לתושב, שילוב בעלי מוגבלויות בעשייה, תרבות, עסקים קטנים, נוער וקהילה, איכות סביבה, מתיוג העיר ועוד.

לבקשת ראש העיר עו"ד אביחי שטרן, יצאה הרשות ב"קול קורא" המזמין כל תושב שמעוניין להשפיע על עתידה של העיר, להשתלב בעשייה ולקחת חלק פעיל בנעשה בעיר.

ראש העיר, אביחי שטרן, הוא שיזם את המהלך הזה, והדבר מעיד שהוא מחזיק בתפיסה על פיה החוכמה והניסיון לא נמצאים רק אצל בעלי התפקידים הבכירים בעירייה, ושאותם בעלי תפקידים צריכים לאמץ גישה של ראש פתוח לרעיונות ודיעות.

שיתוף הציבור והקמת צוותי חשיבה הם חלק מתפיסה רחבה המכונה "חוכמת ההמונים" שהיא: הדעה הקולקטיבית של קבוצת יחידים. איסוף תשובות של קבוצה גדולה לשאלות הכרוכות באומדן, ידע כללי וחשיבה מרחבית מראה, לעיתים, כי בממוצע מתקבלת תשובה מדויקת יותר מאשר כל תשובה שניתנה על ידי אותם יחידים בקבוצה.

כאמור לשיטה הזו ישנן יתרונות רבים, אולם יש בה גם כמה חסרונות, שהעיקרי בהם הוא שהתהליך הוא יחסית מסורבל. לכן השיטה הזו עדיפה כאמצעי לגיבוש תוכנית אסטרטגית, ולא בקבלת החלטות בנושאים שוטפים וקצרי טווח.

יוזמה כזו עלולה לסבול מסרבול יתר, אם מכנסים פורום גדול מדי של אנשים, שכל אחד רוצה להביע את דעתו ולהשפיע. לכן בהודעת העירייה נאמר מפורשות שמספר החברים בכל צוות חשיבה כזה יהיה מוגבל.

עוד נאמר שלעירייה יהיה שיקול דעת בבחירת חברי הצוותים, וזאת על מנת שהצוות יורכב מאנשים בעלי רקע מתאים בתחום שבו הם אמורים לדון.

שני הצעדים האלה, הגבלת מספר המשתתפים ובחירה של אנשים עם רקע מתאים, יכולים להבטיח שהדיונים בצוותים יהיו פוריים ומועילים, ויסייעו לגיבוש התוכניות של העירייה בשנים הקרובות.

בעיריית קרית שמונה לא המציאו את הגלגל בתחום הזה של שיתוף הציבור, הדבר נעשה כבר בלא מעט רשויות מקומיות ברחבי הארץ. מי שמכירה את הנושא מקרוב היא מיכל רייקין, שהיתה סגנית ראש המועצה האזורית גולן, ועמדה גם בראש התוכנית "צוערים לשלטון המקומי", שמכשירה סטודנטים להשתלבות ומנהיגות בשלטון המקומי.

בראיון ל"צפונט" שהתקיים איתה במהלך השנה האחרונה, היא אמרה: "גם אם התהליך יהיה קצת ארוך או מסורבל, זה עדיף. יש משפט שמיוחס למהטמה גנדי, שאומר: 'אם אתה רוצה לרוץ מהר, תרוץ לבד, אם אתה רוצה לרוץ רחוק, תרוץ ביחד'".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: