יום ראשון, 22 בספטמבר 2019, כ"ב אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

הבריכה לא היתה מגודרת

ילד בן 4 טבע אתמול בבריכה בצימר בראש פינה, ועל פי הדיווח המשטרתי הבריכה לא היתה מגודרת כנדרש . בריכה בצימר אינה פרטית לגמרי, וגם לא ציבורית לגמרי. יש חוסר מודעות, הן של הורים והן של בעלי הצימרים, בנוגע לתקנות, וילדים ממשיכים לטבוע

פורסם בתאריך:


אתמול שוב אירע מקרה של טביעת ילד בבריכה של צימרים. הפעם זה קרה בראש פינה. ילד בן 4 טבע בבריכה, ונכון להיום בבוקר מצבו מוסיף להיות קריטי. הוא מאושפז  במחלקת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת, והוא מורדם ומונשם.

המקרה הזה מצטרף למקרים דומים בעבר, וממחיש שמדובר בסכנה אמיתית. המקרה הקודם האחרון היה בצפת ב-11 במאי 2019. סכנות יש גם בים או בבריכות ציבוריות. בים הסכנות גדולות, גם כשיש מציל. בבריכה ציבורית עם מציל זה נדיר מאוד שמישהו טובע, אך בבריכות של צימרים אין מציל, ופה מתחילה הבעיה.

להחזיק מציל בבריכה של צימר זה לא מעשי. העסקת מציל היא הוצאה כספית גדולה ששום בעל צימר לא יוכל לעמוד בה. לכן הפיתרון המעשי יותר הוא גידור של הבריכה.

בשנת 2016 יזמה חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון חקיקת תקנות חדשות בנוגע לגידור בריכות בצימרים.  על פי ההצעה שאושרה כבר בכנסת, כל בריכת שחייה שעומקה עולה על 50 סנטימטר (בריכות פרטיות, בריכות בצימרים ובריכות נוי), תגודר או שתימנע אליה גישה בלתי מבוקרת.

בעלי צימרים רבים כבר התקינו גדרות מסביב לבריכות, אך זה לא פותר לגמרי את הבעיה. כדי שהנופשים בצימר יוכלו ליהנות מהבריכה בכל עת שבא להם, בעל הצימר נותן להם מפתח לשער של הבריכה. הנופשים לא תמיד זוכרים לנעול את השער, וכך קורה שילדים קטנים נכנסים לשטח הבריכה בלי השגחה.

בשנת 2014 אירעו באותו שבוע שני מקרי טביעה של ילדים קטנים במושב חד נס בגולן. בעקבות המקרה הזה אמר בעל צימר במושב: "לאחרונה החלטתי גם להוסיף אצלי שער עם קפיץ שנטרק בחזרה אחרי שפותחים אותו, כדי שלא יקרה מצב שמישהו ישכח את השער פתוח".

בהמלצות של המוסד לבטיחות וגהות בנוגע לבריכות פרטיות יש התייחסות לנושא, ונאמר: "יש להתקין בשער הכניסה מנעול עם אפשרות לנעילה אוטומטית. המנעול צריך להיות מותקן בגובה, מעבר להישג ידם של ילדים".

בבריכה בראש פינה, שבה טבע אתמול הילד, לא היה גידור, כך על פי דיווח מהמשטרה, אבל לרשות המקומית לא היתה אפשרות לדעת שהבריכה אינה מגודרת משום שלא היה לה רישיון עסק.

על פי התקנות בעל בריכה מחויב ברישיון עסק רק אם היא משרתת מעל 4 יחידות אירוח, וזה לא המקרה לגבי אותה בריכה בראש פינה. בפסק דין שהתקבל בנובמבר 2018 בבית משפט השלום בקרית שמונה, הוחלט לדחות תביעה שהגישה המועצה האזורית מבואות חרמון נגד בעל צימר במושב אמנון.

התביעה עסקה בשאלה האם בעל הצימר חייב ברישיון עסק או לא. השופטת דוניא נסאר קבעה שחדרי האירוח, לא היו יחידות נפרדות אלא חלק מ"וילה" שהיא יחידה אחת, ולכן אין צורך ברישיון עסק. לגבי הבריכה נאמר שהיא נחשבת כעסק נלווה לחדרי האירוח, לכן גם היא פטורה מרישיון עסק. כך יוצא שלרשות המקומית אין אפשרות לפקח על הבריכה הזו, כי הסמכות שלה נובעת מחוק רישוי עסקים. 

המסקנה היא לכן שכאשר יוצאים עם המשפחה לנופש, צריך לוודא שהבריכה בצימרים שבהם מתארחים, מגודרת על פי התקנות, ושאין אפשרות לילד להיכנס לשטח הבריכה לבד בשום מקרה. גם בעלי הצימרים צריכים לדאוג לכך שהבריכה תהיה מגודרת היטב עם שער שננעל אוטמטית אחרי כל פתיחה. 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: