יום שני, 19 באוגוסט 2019, י"ח אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

ליברמן בסיור בגולן, מותח ביקורת על הקפאת תוכנית מיגון הצפון

שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, הגיע לסיור ברמת הגולן והתייחס לשינוי במדיניות העמימות. הוא טען ששבירת העמימות פוגעת באינטרס הישראלי. הוא גם מתח ביקורת נוקבת על הקפאת תוכנית מיגון הצפון, שאותה הוא קידם כשר הביטחון.

פורסם בתאריך:


אביגדור ליברמן היה עד לא מזמן שר הביטחון, והחליט בחודש נובמבר האחרון לפרוש מן הממשלה, צעד שהיה אחד הגורמים להקדמת הבחירות. ליברמן ביקר ביום שלישי האחרון בגולן, והיה אורח של שני אנשי ציבור באזור המזוהים עם מפלגתו, ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, וראש המועצה לשעבר של חצור הגלילית, שאול כמיסה.

ליברמן ביקר בקצרין, ולאחר מכן בתצפית על סוריה מהר בנטל, שם פגש באופן מקרי חבורה של תלמידים מהפנימיה הצבאית של בית הספר הריאלי בחיפה. התלמידים היו נרגשים מהמפגש המפתיע. הם הודו לו על כך שבמהלך כהונתו כשר הביטחון החליט למנוע את סגירת הפנימיה, ואף אישר את הגדלת תקציבה.

הביקור של ליברמן קשור כמובן לבחירות המתקרבות. מצבה של מפלגת "ישראל ביתנו" לא מזהיר בסקרים, אבל ליברמן נותר עדיין דמות חשובה בפוליטיקה הישראלית, בעיקר משום שבמהלך הקדנציה הנוכחית הוא כיהן כשר הביטחון.

ליברמן, כך על פי הצהרותיו, פרש מהממשלה בגלל חילוקי דיעות עם נתניהו בנוגע למדיניות הישראלית בחזית רצועת עזה, אבל יתכן גם שהיו שיקולים פוליטיים ורצון להתבדל לקראת הבחירות. 

בביקורו התייחס ליברמן בעיקר לשני היבטים הנוגעים לחזית הצפונית. האחד הוא שבירת מדיניות העמימות בנוגע לתקיפות חיל האוויר בסוריה. "אני יכול רק להצטער על נטישת מדיניות העמימות. צריך להבין שמילת מפתח במזרח התיכון היא 'כבוד'. האוייב המר ביותר, מוכן לספוג מכות ומהלומות, אך לא מוכן לספוג השפלה פומבית.

"לכן אנחנו במשך שנים דגלנו במדיניות של עמימות. נטישת העמימות, התרברבות ושחצנות למעשה מכריחים את הצד השני להגיב, גם כשהוא לא התכוון ולא רצה בכך. היציאה ממדיניות העמימות יוצרת סיכונים נוספים, מוחשיים ומיותרים לחלוטין".

נושא נוסף שליברמן התייחס אליו, ונוגע מאוד לתושבי הגליל העליון והגולן הוא ההקפאה של תוכנית מיגון הצפון. התוכנית הזו היתה אמורה לאפשר בניית ממ"ד בכל בית או דירה הנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מהגבול.

ליברמן היה זה שדחף את התוכנית הזאת, והביא לאישורה בממשלה, אולם לאחר פרישתו מהממשלה התברר שהתוכנית הוקפאה. ליברמן התייחס לכך ואמר: "מה שאנו רואים כרגע זה שעושים קבורת חמור לתכנית שגיבשנו, 500 מיליון ש״ח מידי שנה למשך 10 שנים ובסה״כ 5 מליארד ש״ח למיגון הצפון.

"חייבים פה ממש לדרוש מהממשלה לעמוד בהתחייבויות. הפרת ההתחייבויות למיגון הצפון זו הפקרת חיי אדם. אני עבדתי על זה הרבה כשר ביטחון, וזה שהקפיאו את התכנית והורידו אותה מסדר היום, זה טירוף.

"אתם ראשי היישובים חייבים לפעול כדי לחייב את הממשלה להסיר את הקפאת התכנית עוד לפני הבחירות. יש פה החלטת קבינט מסודרת ואסור שיתנערו ממנה. האחריות היא בראש ובראשונה של ראש הממשלה ושר הבטחון. אין פה עניין של תקציב. יש פה עניין של סדרי עדיפויות".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: