יום חמישי, 18 ביולי 2019, ט"ו תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

מי יממן את שירותי הדת?

במרכז השלטון המקומי מוחים נגד החלטת הממשלה להגדיל את התקצוב של המועצות הדתיות. ראש המועצה הדתית קרית שמונה, הרב יצחק קקון, אומר שתקציב המועצות הדתיות לא עודכן במשך 10 שנים, וזאת למרות שמענק האיזון שהרשויות המקומיות מקבלות עודכן

פורסם בתאריך:


למעלה מ- 65 ראשי רשויות, ביניהן 15 הערים הגדולות בישראל, שיגרו השבוע מכתב לשר האוצר משה כחלון, שר הפנים אריה דרעי והשר לשירותי דת יצחק וקנין, במחאה על גידול תקצוב המועצות הדתיות ב- 20% , המהווים תוספת של כ- 60 מיליון ₪ מתקציבי הרשויות המקומיות.

כיום תקציב המועצות הדתיות עומד על 500 מיליון ₪, מדובר בגידול של כ-20% כאשר הרשויות המקומיות ממנות % 60 מתקציבי המועצות הדתיות, אחוז שנחשב חריג ביחס המימון שבין הממשלה לרשויות, (שלרוב מסתכם ב25% מימון רשותי,  מול 75% מימון ממשלתי).

במרכז השלטון המקומי מתרעמים גם על עיתוי ההודעה בעת פיזור הממשלה, וההליכה לבחירות ארציות, ואומרים: "מדובר בהתנהלות תקציבית בוטה וחסרת אחריות שעלולה להביא את הרשויות המקומיות לגרעון תקציבי".

"לא ניתן יד לעושק של תקציבי הרשויות ועוד בעת שכזו. הרשויות המקומיות אינן הכיס העמוק של הממשלה, שלמרות שאלו ימיה האחרונים, עדיין בוחרת להטיל גזרות על חשבון תקציבים שכבר הוקצו למתן שירותים חיוניים כמו חינוך, רווחה וביטחון.

"לא ייתכן שהממשלה מחליטה להמציא תקציבים מהיום למחר, בלי הסכמות ומבלי שהיא מממנת את החלק הארי של תקציב המועצות הדתיות".

יו"ר המועצה הדתית קרית שמונה, הרב יצחק קקון, מספק גרסה אחרת לסוגיה הזו ואומר: "תקציבי המועצות הדתיות לא עודכנו במשך 10 שנים, זאת בזמן שמענקי האיזון שהרשויות המקומיות מקבלות מהממשלה עודכנו. מענק האיזון שהרשויות המקומיות מקבלות מחושב באופן שגם שירותי הדת מגולמים בתוכו.

"ההחלטה להגדיל את תקצוב המועצות הדתיות התקבלה בחודש מרץ 2018, ובהחלטה זו נקבע כי תוספת התקצוב למועצות הדתיות תתבצע החל מינואר 2019. לכן לא מדובר בהחלטה שנפלה על הרשויות המקומיות בהפתעה.

"אנחנו נאלצנו לצמצם את מצבת כוח האדם שלנו בגלל שהתקציב שלנו לא עודכן, משום שהסכמי השכר שנחתמו הגדילו את ההוצאות שלנו. עשינו מאמץ גדול שהשירות לתושבים לא יפגע, אך כדי שנוכל לתת את השירות המיטבי, אנו חייבים להיות מתוקצבים בהתאם".

תקציב המועצה הדתית קרית שמונה עומד כיום על כ-3 מיליון שקלים. הוא ממומן הן מאגרות על שירותים שהיא נותנת, והן מתמיכה ממשלתית של משרד הפנים והמשרד לשירותי דת. התוספת שעיריית קרית שמונה תצטרך לשלם למועצה הדתית בעקבות החלטת הממשלה מוערך בכ- 150 אלף שקלים.

התוספת הזו, שהעירייה תצטרך לשלם ממקורותיה, מגיעה בדיוק כאשר ראש העיר, אביחי שטרן, מוביל עכשיו מהלך להבראת מצבה הכספי של העירייה, כך שזו הוצאה שהוא יצטרך לקחת בחשבון, אלא אם מרכז השלטון המקומי יצליח להגיע להסדר כלשהו עם הממשלה שיפחית את הוצאות הרשויות המקומיות בתקציבי שירותי הדת.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: