יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

עכשיו הזמן ללחוץ על הממשלה בעניין מכון וולקני

יו"ר פורום "הגיע זמן גליל", מייקה מסטאי מגיב על ההמלצה להשאיר את מכון וולקני במרכז הארץ, ואומר: דווקא לפני הבחירות זה זמן ללחוץ על הממשלה לא לקבל את ההמלצה, ולבנות תוכנית כוללת להעתקת המכון

פורסם בתאריך:


לפני כשנתיים וחצי פורסם על היוזמה של הממשלה להעתקת מכון וולקני לאזור הצפון. בעקבות פרסום היוזמה התעוררה התנגדות מצד עובדי המכון למהלך הזה. המכון, שממוקם בבית דגן, הוא המוסד הגדול ביותר בישראל העוסק במחקר חקלאי. פועלים במכון כ-200 מדענים בעלי תואר דוקטור, כ-300 מהנדסים וטכנאים, ולמעלה מ-220 סטודנטים לתארים שונים.

ההתנגדות להעתקת המכון לגליל העליון נובעת בעיקר משום שעבור עובדי המכון זה לא פשוט בכלל להעתיק את מקום מגוריהם ממרכז הארץ אל הגליל העליון. בנוסף לכך חלק מעובדי המכון עובדים במקביל גם בפקולטה לחקלאות ברחובות, והם משלבים מחקר והוראה במוסד אקדמי.

כתוצאה מההתנגדות להעתקת המכון, מינה שר החקלאות, אורי אריאל, ועדה שתבחן את הנושא ותגיש המלצות. הדיונים של הוועדה נמשכו כמעט שנתיים, וההמלצה שלה כעת היא להשאיר את מכון וולקני במקומו.

בהודעה מטעם הוועדה נאמר: "ניתוקו הפיזי והרחקתו של מכון וולקני מהמערך התומך (אקוסיסטם), משמעותו פגיעה בפעילות המחקר המתקיימת במכון". המערך התומך הוא כאמור, הפקולטה לחקלאות ומכון וייצמן.

אחרי הגלולה המרה שהוועדה האכילה את תושבי הצפון, היא מנסה להמתיק אותה בהמלצה נוספת והיא לחזק את שלוחת נווה יער שבצפון ולהכפיל את פעילותה. חוות נווה יער נמצאת בעמק יזרעאל, זה לא עוזר במאום לגליל העליון.

יו"ר פורום "הגיע זמן גליל", מייקה מסטאי, טוען שהטעות של ראשי הרשויות השותפים באשכול הרשויות של הגליל המזרחי והגולן היתה, שלא גיבשו תוכנית כוללת שתסייע להעתקת מכון וולקני, תוכנית שתיתן מעטפת לכל הצרכים של עובדי המכון, שיצטרכו להעתיק את מקום מגוריהם.

"כדי להילחם בהמלצת הוועדה, חייבים לגבש תוכנית כזו", אומר מסטאי. "צריך גם ללחוץ על הממשלה, ואין זמן טוב יותר ללחץ כזה מאשר התקופה שלפני הבחירות. צריך להבהיר לכל הפוליטיקאים והמפלגות שהגיע הזמן לעבור מהצהרות למעשים, ולהביא לכך שהממשלה תקבל החלטה על העתקת מכון וולקני, עוד לפני הבחירות".

"אני חושב שראשי הרשויות באשכול חייבים להפסיק להיות נחמדים מדי כלפי השרים בממשלה. היום אנחנו יודעים שתוכנית החיזוק לצפון היתה פיקציה אחת גדולה. לא היה בה שום מהלך שבאמת יכול לשנות מציאות.

"העתקת מכון וולקני לצפון, זה סוג של מהלך שיכול לתת תנופה אמיתית לאזור. אפשר לשלב את מכון מיג"ל בתוך המהלך הזה, וליצור מציאות חדשה. חייבים להילחם על זה ועכשיו זה הזמן לצאת למאבק".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: