יום ראשון, 26 במאי 2019, כ"א אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

קיר הנופלים יועתק כמה מטרים הצידה

אתמול הוסרה האנדרטה, שנמצאת ליד בית יד לבנים בקרית שמונה, בעקבות סלילת הכביש המחבר בין רחוב ארלוזורוב לרח' הרצל. בני משפחות שלא ידעו על כך מראש התרעמו. יו"ר יד לבנים, חנוך ארליך אומר שהקיר יוקם מחדש בסמוך למקום שבו הוא היה. חבר מועצת העיר, יורם מלול, אומר שהוא מתכוון לבדוק אם לא היתה אלטרנטיבה אחרת.

פורסם בתאריך:


המחזה שהתרחש אתמול בקרית שמונה הוציא לא מעט אנשים משלוותם. כחלק מעבודות הסלילה של קטע הכביש שאמור לחבר בין רח' ארלוזורוב לרח' הרצל, פורקה האנדרטה עליה חקוקים שמות הנופלים בני קרית שמונה.

היו גם בני משפחה שהתרעמו על כך, בת משפחה של אחד הנופלים אמרה אתמול. "האנדרטה הזו היתה הפנים של הבית. זה היה המקום שלה. הבנתי שרוצים להזיז אותה לחורשת הנופלים. מה ישאר מהבית הזה.

"במקום לקחת את הבית הזה ולשפץ שם, הלכו ועקרו את האנדרטה, למה? היום הסרטון הזה קפץ לי בפייסבוק, והזדעזתי. אולי דיברו אם יו"ר יד לבנים. אבל לא יידעו אותנו"

יו"ר יד לבנים, חנוך ארליך, מסביר שזמן רב כבר היה ידוע על הצורך להעתיק את האנדרטה ממקומה. "ראשית, לא מדובר על הריסה", הוא אומר. "האנדרטה תועתק ממקומה, אך אין כוונה להעביר אותה לחורשת הנופלים, אלא להזיז אותה כמה מטרים הצידה, כך שלא תפריע לכביש שסלילתו מתבצעת בימים אלה"

"על הצורך להעתיק את האנדרטה ממקומה נודע לי כבר לפני שלוש שנים. היינו במשא ומתן עם העירייה. הסכמנו לכך שהאנדרטה תועתק רק לאחר שסוכם עם מנכ"ל העירייה, שיתבצע גם שדרוג של חורשת הנופלים, כך שהיא תהפוך לאתר הנצחה עירוני מסודר.

"לגבי העתקת קיר הנופלים. העבודה התבצעה בזהירות רבה. הלוחות שפורקו יוקמו מחדש לא רחוק מהיכן שהם היו עד היום. הזווית שבה תוצב האנדרטה תהיה שונה. היא תוצב כך שמי שיעלה מרח' ארלוזורב לכיוון רח' הרצל, בקטע הכביש החדש, יוכל לראות אותה מולו.

"חלק ממשפחות הנופלים ידעו על כך מראש. חלק לא ידעו משום שהם לא בקשר איתנו. בכל מקרה, אני הוציא מכתב לכל המשפחות ואאדכן על השינויים".  

למרות דבריו אלה של ארליך, חבר מועצת העיר יורם מלול מתכוון לבדוק האם ניתן היה לבצע את העבודות של הכביש והכיכר, מבלי שתועתק האנדרטה.

"הנושא הזה חייב להיבדק. ואינני רוצה בשלב זה לחוות דעה לכאן או לכאן, עד שאראה את התוכניות", אומר מלול. "כשמדובר בנושא כה רגיש, חייבים לוודא שאכן לא היתה אלטרנטיבה אחרת, ואת זה אני מעוניין לברר".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: