יום ראשון, 22 בספטמבר 2019, כ"ב אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

תנובה בפנים, אראל מרגלית בחוץ

במכרז להקמת חממת הפודטק בקרית שמונה זכתה קבוצת משקיעים בראשות תנובה, לאחר שגברה על קרן JVP בראשות אראל מרגלית. זו מכה קשה למרגלית, שהשקיע חמש שנים במיזם הזה. במקביל דווח על חשש של האמריקנים מהשתלטות התאגיד של התאגיד הסיני ברייטפוד, הבעלים של תנובה, על הפודטק הישראלי

פורסם בתאריך:


הפתעה גדולה במכרז להקמת חממת הפודטק בקרית שמונה. קבוצת משקיעים בראשות תנובה זכתה במכרז להקמת החממה, מכרז שבו המדינה תשקיע 100 מיליון שקלים. זו אכן הפתעה משום שהקבוצה של תנובה נכנסה למכרז בשלב יחסית מאוחר, ואילו המתחרה, קרן JVP בראשותו של אראל מרגלית, נמצאת בסיפור הזה כבר 5 שנים.

אראל מרגלית היה למעשה המנוע של מיזם הפודטק בגליל העליון. הוא בא עם הרעיון, הוא השקיע את כל מרצו, עניין משקיעים, ושכנע את משרד הכלכלה שכדאי למדינה להשקיע בתחום הזה. 

קרן הון הסיכון JVP של אראל מרגלית הגישה הצעה למכרז שלה היו שותפים מכון וייצמן, האוניברסיטה העברית, חברת נטפים והחברה לפיתוח הגליל. הם הצליחו גם ליצור התעניינות אצל חברות מזון עולמיות כמו נטסלה, יונילבר וטסקו. קרן JVP חתמה רק לפני שבועיים על הסכם שותפות עם תאגיד המזון האמריקני מארס, כדי לחזק את עמדתה במכרז.

כל זה לא עזר. ממש בישורת האחרונה הגיעה קבוצת משקיעים בראשות תנובה, שלה שותפים חברת טמפו, קרן ההשקעות OurCrowd, וקרן הפודטק האמריקאית Finistere, וזכתה במכרז. זו ללא ספק מכה קשה לאראל מרגלית ולקרן שלו

הזכיה של תנובה מעמידה גם את עיריית קרית שמונה במצב קצת לא נעים, כי במהלך השנים נוצרו קשרים מאוד חמים בין העירייה לבין אראל מרגלית ומשקיעים שהוא רתם לקידום נושא הפודטק. עד לאחרונה היה נדמה שהמכרז הוא רק על הנייר, ושקרן JVP תהיה השחקן היחיד בשטח. עכשיו הכל השתנה, והעירייה צריכה לעשות חישוב מסלול מחדש.

גורם המקורב לנושא אומר שבסופו של דבר קרית שמונה תרוויח מזכייתה של תנובה, משום שקרן JVP מושקעת במיזמים נוספים בגליל העליון, כך שעכשיו שני גופים גדולים יהיו מושקעים בגליל העליון, ומכך תצמח ברכה לאזור. 

אבל בקרן JVP המומים ממה שקרה. כך ניתן ללמוד מתגובת הקרן שפורסמה בעיתון הכלכלי גלובס, ובה נאמר:  "אחרי חמש שנים של עבודה בקריית שמונה ובגליל העליון, הצלחנו סוף-סוף לייצר גם את ההזדמנות העסקית שתביא תחרות כלכלית לקריית שמונה, אך לא דמיינו בשום תסריט שברגע האמת יבוא גורם שינסה לנשל ולדרוס אותנו בכל דרך, כדי לקחת את ההזדמנות העסקית".

למהלך הזה של תנובה יש גם משמעות פוליטית. בעיתון הכלכלי דה מרקר, פורסם לפני כשבועיים על החבירה של תנובה ולקרן האמריקנית פיניסטר במטרה לזכות במכרז הפודטק. היה בדיווח הזה גם ציטוט ממקור ישראלי אנונימי שבו נאמר: "התאגיד הסיני ברייטפוד מעוניין להשתלט על הפודטק הישראלי. האמריקאים זועמים וחוששים מהמהלך".

לא ברור מי זה המקור, ומה האינטרס מאחורי האמירה הזו, אך ידוע שבין ארה"ב לסין מתנהלת מלחמת סחר, והאמריקנים רגישים מאוד לכל דריסת רגל חדשה של הסינים בכלכלה העולמית.

חברת תנובה נשלטת כיום על ידי התאגיד הסיני ברייטפוד, כך שיתכן בהחלט שבשנים הקרובות יגיעו לגליל העליון נציגים מלוכסני עיניים של התאגיד הסיני, כדי לעקוב אחר החידושים של הפודטק הישראלי.

מהצד של תנובה הדברים נשמעים אחרת, מבחינתה זה המשך ישיר של פעילותה ומנכ"ל תנובה, אלי מילס, אומר שכבר כיום יותר ממחצית מהפעילות של תנובה ממוקמת בצפון הארץ, ולכן זה טבעי מבחינת החברה להשקיע בגליל העליון.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: