יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

דעות בצפונט

דעות

הבלוג של אורי הייטנר - מאמרים בענייני יהדות, ציונות, פוליטיקה וחברה

צרור הערות, והפעם: מחדל כביש 90, היהודי אשם, חוק הפרנויה, ממה הזדעזעתי, שטרן כחזן, קלגסי אקיבוש ו"ביד הלשון": גרב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורי הייטנר

חבר קיבוץ אורטל, חוקר במכון שמיר למחקר בקצרין, פובליציסט בעל בלוג בנושאים אקטואליים

uriheitner@gmail.com

https://heitner.wordpress.com/

מחדל כביש 90 – כביש 90 הוא כביש השִׁדְרָה המזרחית של ישראל. זה הכביש הארוך ביותר בארץ, ממטולה עד אילת, דרך עמק הירדן, בקעת הירדן והערבה.

בניינה של השִׁדְרָה המזרחית של ישראל הוא יעד לאומי, אסטרטגי, מדיני וביטחוני, כאזור עתיר בהתיישבות יהודית (סליחה על המילה הגסה) ציונית, בפיתוח כלכלי, שיעצב את הירדן כגבול הקבע של ישראל, ואת ירושלים כעיר בירה המצויה בלב המדינה.

מצבו העלוב של כביש 90 הוא עדות לחוסר הרצון של ממשלות ישראל לדורותיהן, להניף את המשימה הלאומית הגדולה הזאת, והעדפתה את ישראל כמדינת גוש דן רבתי. כביש 90 הוא ברובו כבש חד נתיבי, אפילו ללא גדר הפרדה בין המסלולים. ריבוי תאונות דרכים הוא רק סימפטום, תוצאה של המחדל הזה.

 

היהודי אשם – טרנד חדש בקרב ימננים בימים האחרונים – האשמת היהודים הליברלים בארה"ב בהרמת הראש האנטישמית. הם טוענים שהמאבקים של יהודים בארה"ב נגד טראמפ ובעד המהגרים, מעודדת אנטישמיות. זו תמונת ראי של אותם יהודים קטנים המאשימים את מדינת ישראל באנטישמיות, בגלל "מה שהיא עושה לפלשתינאים", כביכול. שוב אנו נוכחים בדמיון המזהיר בין אנשי השמאלימין הקיצוני, חוק הרדיקלים השלובים. אותה עליבות נפש ונמיכות קומה של יהודים המאשימים את היהודי באנטישמיות.

 

חוק הפרנויה – אני מציע לשנות את חוק יסוד הממשלה כך שייכתב בו, שנשיא המדינה יטיל את הרכבת הממשלה על ראש מפלגה ששמו הפרטי מתחיל בב' ושם משפחתו נגמר בו'.

 

ממה הזדעזעתי – המוקיון אורן חזן, שיש לו כבר רקורד מפוקפק של העלבת נכים על נכותם, כינה את ח"כ אילן גלאון הנכה "חצי בן אדם". שמעתי, והזדעזעתי. ממה הזדעזעתי? האפס הזה עוד מסוגל לזעזע אותי? לא. הזדעזעתי מכך שהסתיימה תקופה ההשעיה שלו. ועדת האתיקה – קדימה, לעבודה.

 

שטרן כחזן – דבריו של ח"כ שטרן על השרה מירי רגב הם זוהמה סקסיסטית. איך מזהים סקסיזם? כאשר קצינה בצה"ל או אשת ציבור נאלצת לשמוע דברי בלע, שהיא לא הייתה שומעת אילו הייתה גבר. הטלת הדופי בקידומה של רגב בצה"ל, והרמזים הכרוכים בה, היא אמירה המבזה אישה שהתקדמה בסולם הדרגות, בשל היותה אישה.

התירוץ של שטרן, כאילו לא התכוון לאמירה סקסיסטית, אלא לכך שהיא התחנפה למפקדיה, לא אמינה. הרי כל מי ששמע, הבין בדיוק למה הוא התכוון.

ובכל זאת, אתייחס גם לתירוץ. שטרן נתן כדוגמה את תפקידה כדוברת צה"ל בהתנתקות. מה הפסול בתפקודה כדוברת? כמי שהתנגד להתנתקות וגם היום רואה בה טעות, ברור לי שכחיילת, היה עליה לבצע את תפקידה במקצועיות, וכך היא נהגה.

מי שקורא את דבריי לאורך השנים, יודע שבלשון המעטה איני אוהד ומעריך את מירי רגב. את שטרן אני דווקא מעריך. גילוי נאות – הוא היה מג"ד שלי במילואים תקופה קצרה. אבל במקרה הזה, אני לגמרי בצד של מירי רגב.

חבל, כל כך חבל, ששטרן בוחר להתנהג כמו אורן חזן.

 

קלגסי אקיבוש – כשאתם שומעים על קלגסי אקיבוש שנכנסים בלילה לבתים של פלשתינאים ושולפים פלשתינאים אומללים מהמיטות, או על המחסומים הנוראים, זכרו את הכותרת הזאת, מ"מעריב" 6.11, שמשמעותה – חייהם של מאות אזרחים ישראלים ניצלו: "ראש השב"כ: '480 פיגועים סוכלו בשנה האחרונה' ".

 

ביד הלשון

גרב – צפיתי בשידור חוזר של התכנית "איזה צחוק", שבה אירח אבי נוסבוים את זאב רווח. באחד מסיפוריו אמר רווח: הגרב נרטב… הגרב התייבש.

גרב בלשון זכר? הרי אנו מדברים על גרב בלשון נקבה: הגרב מחממת, גרביים נקיות וכו'.

זאב רווח צודק. בניגוד לביטוי השגור, גרב הוא זכר.

מילה נרדפת לגרב – פוזמק.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: