יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

דעות בצפונט

דעות

הבלוג של אורי הייטנר - מאמרים בענייני יהדות, ציונות, פוליטיקה וחברה

צרור הערות, והפעם: צ'אד ימין או צ'אד שמאל? הדדיות, השוטר האיראני הטוב, מצורעים, מורה לחיים, בואך כצאתך בשלום, זהה את הרופא ו"ביד הלשון": תל קשיש.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורי הייטנר

חבר קיבוץ אורטל, חוקר במכון שמיר למחקר בקצרין, פובליציסט בעל בלוג בנושאים אקטואליים

uriheitner@gmail.com

https://heitner.wordpress.com/

צ'אד ימין או צ'אד שמאל? – לאחר מלחמת יום הכיפורים, קרסה מערכת היחסים בין ישראל למדינות אפריקה, וכשלושים מדינות אפריקאיות ניתקו את קשריהן עם ישראל. אולם לגל הזה היו שתי סנוניות ראשונות, מדינות שניתקו את היחסים עוד טרם מלחמת יום כיפורים, ודווקא מבין המדינות שזכו לסיוע הישראלי הנרחב ביותר.

הראשונה שבהן הייתה אוגנדה של אידי אמין והשניה – צ'אד. צ'אד, מדינה בעלת רוב מוסלמי הגובלת בלוב, נכנעה ללחץ הלובי, שלווה בסיוע כלכלי אדיר, וניתקה את היחסים עם ישראל.

באופן בלתי רשמי כבר שנים רבות מתקיימים קשרים בין המדינות, אך השבוע הם השתדרגו באופן רשמי ופומבי, בביקורו של נשיא צ'אד בישראל, לקראת חידוש היחסים הדיפלומטיים המלאים בין המדינות. צ'אד היא מדינה בת כ-15 מיליון איש, עם רוב מוסלמי, ומכאן החשיבות הרבה של היחסים עמה ושל הביקור בישראל.

הביקור הזה, ביום שבו הגיע לישראל נשיא צ'כיה וחנך את בית צ'כיה בירושלים – השלב הראשון בדרך להעברת שגרירות צ'כיה לבירת ישראל, הם עדות למעמדה הבינלאומי ההולך ומשתפר של ישראל, בניגוד לאגדת "הבידוד המדיני".

שיפור מעמדה של ישראל ויחסי החוץ שלה, הם הישג חשוב של הממשלה ושל ראש הממשלה.

 

הדדיות – על אף משבר המים שבו מצויה מדינת ישראל, אנו מספקים לירדן מים בסדר גודל של 10% יותר מכפי שאנו מחויבים על פי הסכם השלום. בתמורה, בחלוף 25 שנות הסדרי הקרקע המיוחדים בערבה ובנהריים, במסגרת הסכם השלום בין המדינות, הודיעו הירדנים באופן חד צדדי שלא יאריכו אותם. לא טוב להם בעין שיהודים יעבדו שטחים באזור ריבוני שלהם. וכעת, אחרי ההודעה על הכוונה לבטל את ההסדר, הירדנים בחוצפתם מבקשים עוד 50 מיליון מ"ק מים בשנה…

על ישראל להודיע לירדנים, שאם הסדרי הקרקע לא יוארכו, ישראל תצמצם את אספקת המים לכמויות הכתובות בהסכם השלום. תמורת המשך אספקת המים במתכונת הנוכחית, על הירדנים להאריך ב-25 שנים נוספות את הסדר הקרקע. תמורת התוספת שהם מבקשים, יש לחתום על הפיכת הסדרי הקרקע להסדר קבע.

 

השוטר האיראני הטוב – רוחאני ("ישראל היא גידול סרטני") זה ה"מתון", נכון?

 

מצורעים – רוגל אלפר הוא פטריוט, אדם לאומי, או ליתר דיוק, לאומן וגזען, המתעב בוגדים בעמם וסבור שדינם ודין משפחתם – מוות. לא, אין הוא פטריוט ישראלי. הוא פטריוט של האויב. ולכן, בפשקוויל "ביקורת טלוויזיה" על סרט תעודה שעסק בפלשתינאי שעבר על החוק הגזעני האוסר מכירת קרקע ליהודים ומטיל עליו גזר דין מוות, הוא היה בוטה וארסי ברמה שלא הייתה מביישת בית דין שדה של הג'יהאד האיסלמי.

עונש המוות הצפוי להם הוא "גורלם של אנשים שמוכרים את נשמתם לרשע. והרי הכיבוש הוא רשע טהור". ולכן הוא גם מצדיק את המוות הצפוי למשפחתו של האיש, שהיא משפחה "מצורעת". והוא מתאר בשמחה לאיד את "גסיסתו בביתו, שהוא מנסה לשווא למכור כדי למלט את משפחתו המצורעת".

רק במשפט אחד בפשקוויל אפשר למצוא מראית עין של חמלה על האיש: "בכסילותו, ציפה שאדוניו הפשיסטים היהודים המשיחיים יבואו לעזרתו בשעת צרה, וגילה שרימו והפקירו אותו".

ברור מה היה דינו ומה הייתה דינה של משפחתו המצורעת של רוגל אלפר פלשתינאי, אילו הייתה להם טינופת כזו.

 

מורה לחיים – בקבוצת הפייסבוק "זיכרונות ילדות רמת גן", התבקשו חברי הקבוצה לכתוב, לקראת יום המורה, על מורה שהם רוצים לומר לו תודה.

כתב שמוליק כץ: "למורה רחל הייטנר שהייתה המחנכת בכיתות ז' וח' ושלמרות קומתה הנמוכה הייתה בעינינו ענקית. עצם העובדה שאני זוכר אותה מעיד יותר מהכל על דמותה ועל התפקיד המשמעותי שמילאה בחיינו".

אמי נפטרה לפני 30 שנה. בבית הספר "שילה" (היום בן גוריון) היא סיימה ללמד ב-1977, כלומר לפני 41 שנה. ואחרי כל כך הרבה שנים, היא עדין משמעותית כל כך בעבור רבים כל כך מתלמידיה.

 

בואך כצאתך בשלום – שלושת החודשים האחרונים היו חלון הזדמנויות משפחתי מיוחד. לראשונה מאז שעמוס יצא לשנות שירות, לפני 5.5 שנים, כל הילדים היו בבית. עמוס חזר מהטיול הגדול שאחרי הצבא ואסף חזר משנת השירות.

היחד הזה היה כיף גדול.

… ושלשום אסף התגייס. הוא פשוט שריונר.

ליווינו אותו בהתרגשות ללשכת הגיוס בטבריה. מאחלים לו שירות משמעותי, הצלחה, וכפי ששרים בנהלל: בואך כצאתך – בשלום!

 

זהה את הרופא – הייתה לי אתמול בדיקת עיניים אצל ד"ר סרטני. אצל מי אעשה בדיקה אונקולוגית? ד"ר עיני?

 

ביד הלשון

תל קשיש – נחנך, בשעה טובה ומוצלחת, מקטע חדש בכביש שש צפונה, מעין תות לתל קשיש, תוך עקיפה, במנהרה, את פקק יקנעם.

תל קשיש הנו אתר ארכיאולוגי סמוך לטבעון, על גדת נחל קישון.

מקור השם הוא שמו של התל בערבית – תל אל קסיס, שפירושו תל הכמרים. יש הרואים בכך הד לשחיטת נביאי הבעל בידי אליהו בנחל קישון למרגלות הכרמל, כלומר ממש שם.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
4
Get outpatients, irregularly fluoride, less.
ocasaenoihuke | 17:52   07.06.19
2
Know young, arrives, lifting, genitalia.
xexowaxu | 01:19   26.02.19
1