יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

אפשר לנהל קמפיין נקי

בחודשים האחרונים בהם התנהל המרוץ לראשות העיר, התלהטה האווירה הציבורית בקרית שמונה. המועמד שניצח בסיבוב הראשון, אביחי שטרן, שמר על קמפיין חיובי ולא נגרר לעימותים והשמצות. אולי זה סימן לתחילתו של עידן חדש ופוליטיקה חדשה, שבה השיח הציבורי יהיה יותר ענייני ופחות מתלהם.

פורסם בתאריך:


תקופת בחירות היא מטבע הדברים תקופה סוערת, שבה השיח הציבורי הופך לעיתים למכוער ויצרי. השמצות הדדיות וספינים למיניהם מופצים ברשתות החברתיות, בעיקר באמצעות פרופילים מזויפים.

לא כל המועמדים נגררו לתוך זה. היו גם כאלה שניסו להיות יותר ענייניים. הדרך הזו היא לא רק יותר הוגנת וג'נטלמנית, היא ככל הנראה גם יותר יעילה. הניצחון של אביחי שטרן בסיבוב הראשון, ממחיש זאת.

שטרן נקט באסטרטגיה של ניהול קמפיין חיובי. זה היה הקו שלו, גם בפרסומים באמצעי התקשורת וגם במסרים שהוא העביר בחוגי הבית. הוא התמיד בכך לאורך כל הדרך. הציבור, כך מתברר, צמא לשיח אחר, יותר ענייני ומכבד. התושבים מאסו באינטריגות ובפוליטיקה המלוכלכת. הם חיפשו מסר חדש של פוליטיקה יותר נקיה ומכבדת.

למרות כל זה, לא יהיה נכון לומר על שטרן שהוא מועמד צמחוני, שרק מנסה ליצור לעצמו תדמית יפה. במהלך התקופה בה הוא כיהן כחבר מועצת העיר הוא לא נרתע ממאבקים על נושאים שונים שעמדו על סדר היום, ולא חסך בביקורת על התנהלות העירייה.

שטרן הבין עם זאת, שכאשר באים לבקש את אמון הציבור, צריך להשאיר את היריבויות והכעסים מחוץ לקמפיין. במפגשים שלו עם התושבים ובפרסומים באמצעי התקשורת, הוא הסביר בעיקר מה נדרש לעשות כדי שהמציאות תשתנה. גם כאשר הוא מתח ביקורת על עניין כזה או אחר הנוגע לנעשה בעירייה, הוא עשה זאת לגופו של עניין, והבהיר כיצד ניתן להתנהל נכון יותר.

לשטרן יש כעת סיכוי טוב להיבחר לראש העיר הבא של קרית שמונה. הדרך שבה הוא ניהל את הקמפיין נותנת תקווה שאולי יפתח עידן חדש בפוליטיקה העירונית, עידן בו העימותים והוויכוחים לא יגלשו להשמצות והטלת דופי אישי, והשיח יהיה מכובד ומרוסן יותר ממה שחווינו בקדנציה האחרונה.

נותרו פחות משבועיים עד לסיום המרוץ לראשות העיר. אולי לאור מה שקרה בסיבוב הראשון, המתמודדים יבינו שהציבור מצפה מהם להציב דוגמא אישית בהתנהגותם ובדרך שבה הם מנהלים את השיח הציבורי בעיר. אחרי הבחירות התומכים משני המחנות יצטרכו להמשיך לחיות ביחד באותה עיר, וצריך לעשות כל שניתן שלא יישארו משקעים שעלולים לשבש את רקמת החיים המשותפת.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: