יום שני, 19 באוגוסט 2019, י"ח אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

בלי בחירות אזוריות, הגליל יישאר מאחור

תוצאות הבחירות הקרובות לכנסת עלולות להשאיר את אזור הגליל המזרחי והגולן ללא ייצוג. הקדנציה הנוכחית המחישה עד כמה נחוץ הייצוג הזה, אולם כל עוד אין בחירות אזוריות הייצוג של הגליל המזרחי לא מובטח.

פורסם בתאריך:


בקדנציה הנוכחית של הכנסת, שעוד מעט מסתיימת, הומחש עד כמה הייצוג בכנסת הוא קריטי לפיתוח הגליל המזרחי והגולן. נוצר מצב ייחודי, שבו היתה חברת כנסת מקרית שמונה, יפעת שאשא ביטון, והיא היתה קרובה מאוד לשר האוצר משה כחלון.

משה כחלון, גם זה כתוצאה מסיטואציה פוליטית ייחודית, ריכז בידיו את כל הסמכויות בנושא הדיור. בזכות זה הוא יכול היה לחלץ את העגלה של שכונת יובלים מהבוץ בו היתה תקועה שנים.

שאשא ביטון היתה זו שלחצה, ומשה כחלון היה זה שפעל, ובזכות זה שכונת יובלים הולכת ומוקמת. אלמלא המצב המיוחד הזה, ייתכן והחקלאים ממטולה וכפר יובל היו ממשיכים לעבד את השטחים עליהם מוקמת היום השכונה.

עכשיו שוב הולכים לבחירות, וכלל לא בטוח שהגליל המזרחי והגולן יזכו לייצוג בכנסת הבאה. יש אמנם מועמדים, אך על סיכויהם להיבחר יש סימן שאלה גדול.

ראשית, יפעת שאשא ביטון. המצב של מפלגת כולנו בסקרים אינו מזהיר. סביר להניח ששאשא ביטון תהיה בחמישיה הראשונה של 'כולנו'. השאלה היא רק האם המפלגה הזו תעבור את אחוז החסימה.

מועמד נוסף הוא ראש המועצה האזורית גולן לשעבר, אלי מלכה. הוא נמצא ברשימה של 'יש עתיד', באיזה מקום בדיוק עוד לא ברור. עוד עניין שאינו ברור הוא האם מפלגת 'יש עתיד' תהיה בקואליציה או באופוזיציה. כחבר אופוזיציה, היכולת של מלכה לפעול למען האזור תהיה מוגבלת.

בליכוד שמור מקום אחד למחוז גליל ועמקים. חבר מועצת העיר קרית שמונה לשעבר, יגאל בוזגלו, מתמודד על המקום הזה. כדי להיבחר בוזגלו צריך בוזגלו תמיכה מאסיבית של חברי הסניף. 

לבוזגלו יש שתי בעיות. האחת, כמות המתפקדים בסניף בקרית שמונה צנחה בשנים האחרונות. השניה, גם בקרב אלה שנשארו חברים בסניף, התמיכה בבוזגלו אינה מלאה. בוזגלו  יצטרך להתמודד מול מועמדים מעפולה או מטבריה, שם יש כמות גדולה יותר של מתפקדים. לכן סיכויו אינם גבוהים.  

התמונה המצטיירת לקראת הבחירות הקרובות ממחישה עד כמה המצב עגום. המפלגות השונות אינן שמות את הגליל בראש מעייניהם, וגם אם יהיה בסוף חבר כנסת מהגליל המזרחי או הגולן, כחבר כנסת בודד כוחו יהיה מוגבל.

אולי הגיע הזמן שראשי הרשויות המקומיות בפריפריה יתחילו להתארגן וללחוץ על שינוי שיטת הבחירות לבחירות אזוריות. לא צריך שכל חברי הכנסת ייבחרו במחוז בחירה. מספיק שמחציתם יהיו נציגי מחוזות.

אם הגליל ורמת הגולן היה מחולק לשישה או שבעה מחוזות, התמונה היתה יכולה להיות שונה לגמרי. שישה חברי כנסת זה כוח, זו קבוצת לחץ. גם אם הם לא יהיו מאותה מפלגה, הם יוכלו לשתף פעולה, ויש הרבה דוגמאות לשיתוף פעולה חוצה מפלגות, כאשר יש אינטרס משותף.

החרדים מצליחים להשיג הישגים לציבור שלהם כי הם מתפקדים כקבוצה. בשיטת הבחירות הקיימת אין סיכוי שתקום קבוצה של ח"כים שתילחם עבור הגליל. לכן ראשי הרשויות בפריפריה הצפונית צריכים להפנים שבלי שינוי שיטת הבחירות, הפוליטיקאים ימשיכו להכריז כמה הם בעד פיתוח הגליל, אבל תכל'ס בשטח הם יעשו מעט מאוד.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: