יום שני, 19 באוגוסט 2019, י"ח אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

ההצגה אותה הצגה, השחקנים התחלפו בתפקידים

בישיבת מועצת העיר האחרונה בקרית שמונה, ניתן היה לראות כיצד מנהלי האגפים בעירייה, שמרביתם מונו על ידי ראש העיר הקודם, ניסים מלכה, מגינים כעת על מדיניותו של ראש העיר החדש, אביחי שטרן, אל מול הביקורת של מלכה וחבריו לאופוזיציה

פורסם בתאריך:


בעיריית קרית שמונה מתרחשת בתקופה האחרונה תופעה מאוד מעניינת, שקשורה לצוות הבכיר של מנהלי האגפים. הם נשארו בתפקידם, כפי שהיה בקדנציה הקודמת, אך עובדים כעת תחת ראש העיר החדש, אביחי שטרן ומנכ"ל העירייה, יורם ביטון.

מרבית ראשי האגפים האלה מונו על ידי ראש העיר הקודם, ניסים מלכה. לפחות לגבי חלקם, המינויים לא עברו בשקט. הם זכו אז לביקורת נוקבת מצידו של שטרן, וגם מצידו של המנכ"ל, יורם ביטון, שכעורך דין, ניהל מאבקים משפטיים מול ניסים מלכה בקשר לאותם מינויים.

כך למשל לגבי גזבר העירייה, בני קונפורטי, נאמר שהוא קרוב משפחה של אחד מתומכיו הראשיים של ניסים מלכה. על מינויה של מנהלת משאבי אנוש בעירייה, אופירה ציטרון, התנהל מאבק משפטי ובו נטען שהיא היתה פעילה מרכזית במערכת הבחירות של ניסים מלכה. גם לגבי מינויה של שלומית פחימה לתפקיד מנהלת אגף הרווחה היו השגות.

במהלך הקדנציה הקודמת התרחשו מעת לעת עימותים בין אביחי שטרן לבין מנהלי האגפים, שהיו צריכים להגן בהיבט המקצועי על מדיניותו של ראש העיר דאז, ניסים מלכה.

כשאביחי שטרן נכנס לתפקידו כראש העיר, הוא החל לעבוד מול אותם מנהלי האגפים, שאיתם הוא התעמת בקדנציה הקודמת. זה היה מסקרן מאוד לראות כיצד אתמול בישיבת מועצת העיר, שעסקה באישור התקציב, מנהלי האגפים מתמודדים עם ביקורת מצד מי שבקדנציה הקודמת היו הבוסים שלהם, מול ניסים מלכה, מול אלי זפרני ומול בוריס סידלקובסקי.

הישיבה עסקה כאמור באישור התקציב, ולכן גזבר העירייה, בני קונפורטי, נטל בה חלק מרכזי, והציג את התקציב על סעיפיו השונים. מסקרן היה לדעת מה עבר בראשו של קונפורטי כאשר הוא נאלץ להתמודד עם הביקורת שהוטחה בו על ידי אותם אנשים שהוא עבד איתם צמוד במהלך הקדנציה הקודמת. קונפורטי, כך ניתן היה להתרשם, התמודד בכבוד עם הביקורת, והשתדל להיות ענייני.

כך היה גם עם מנהלת אגף הרווחה, שלומית פחימה. בקדנציה הקודמת, כאשר עלה לדיון המצב באגף הרווחה, ראש העיר דאז, ניסים מלכה, לא איפשר לה לדבר. הפעם זה היה שונה. כאשר דובר על כך שתקציב אגף הרווחה קוצץ, פחימה קיבלה את רשות הדיבור, והסבירה שגודל התקציב הוא פונקציה של מספר המקרים שהאגף מטפל בהם ומדווח עליהם למשרד הרווחה, 

מנהלת אגף הרווחה, שלומית פחימה, במהלך ישיבת התקציב, לידה, מנהלת אגף החינוך, סיגל כהן, מנהל החברה הכלכלית, דני קדוש, ומנהל רשות החניה, ראובן סולטני

ראש העיר, אביחי שטרן, השתדל במהלך הישיבה לתת גיבוי לדרג המקצועי, והתערב היכן שהוא ראה שאנשי האופוזיציה מנסים לגרור את הדיון לכיוון שהוא יותר פוליטי. 

מנהלי האגפים הללו אינם הבחירה של אביחי שטרן. הוא קיבל אותם בירושה, והוא צריך להחליט האם הוא ממשיך איתם, או מחפש להם תחליף.

בממשל האמריקני נהוג שכאשר נשיא מתחלף, מתחלף גם כל הצוות הבכיר. בישראל זה לא מקובל, ולא פעם עולה הטענה שהפקידות הבכירה מתמרנת את השר הממונה עליה, בגלל שיש לה וותק וידע מקצועי שאין לשר עצמו. 

בשלטון המקומי התחלופה של הדרג הנבחר אינה כה תכופה, ולראש העיר יש יותר עוצמה מול מנהלי האגפים. יש למרבה הצער גם תופעות בהן ראשי ערים מחליפים מנהלי אגפים, לא בגלל בעיות בתפקודם, אלא בגלל שהם דואגים לסידור עבודה עבור מי שתמך בהם בבחירות.

ההתנהלות ההוגנת והנכונה בסיטואציה הזו היא קודם כל לתת צ'אנס למנהלי האגפים הקיימים, ואם לשפוט על פי מה שהתרחש אתמול בישיבת מועצת העיר, זה אכן מה שאביחי שטרן עושה. סביר להניח שאם תהיה שביעות רצון מבחינתו של שטרן, הן בהיבט המקצועי, והן בהיבט של מערכת היחסים והכימיה האישית, הוא יישאר עם הצוות הקיים, ואם לא, אז יתכן ויהיו שינויים על פי הצורך.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
שחיטה למעמד
בהבט המקצועי לפי הכתבה פה יש שהייתה | 18:24   03.02.19