יום שני, 22 באפריל 2019, י"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

הוועדות לא התכנסו

דו"ח מבקר עיריית קרית שמונה לשנת 2017, מצביע על כך שרוב הוועדות בעירייה לא התכנסו לישיבות

פורסם בתאריך:


זהו דו"ח הביקורת הראשון שמפרסם מבקר העירייה החדש, אורן ירמיהו, מאז נכנס לתפקיד לפני כשנתיים. מדובר בדו"ח עב כרס המכיל למעלה מ-300 עמודים. בכתבה זו נתייחס רק לפרק הראשון, שעוסק בתפקודן של ועדות העירייה. חשוב להבהיר כי למרות שכותרת הדו"ח היא דו"ח 2017, הממצאים שנבדקו מתייחסים לשנה קודמת, כלומר 2016.

על פי פקודת העיריות העירייה צריכה להפעיל 24 ועדות שהן ועדות חובה, כלומר, העירייה חייבת להפעיל אותן. בשנת 2016 פעלו באופן סדיר רק 9 ועדות. שאר הוועדות או שלא התכנסו בכלל, או שלא התכנסו לפחות 4 פעמים בשנה, כפי שמתחייב.

ישנן לא מעט ועדות שלא התכנסו אפילו פעם אחת. בטבלה שלפניכם חלק מוועדות החובה, ואפשר לראות מי מהן התכנסה ומי לא. אפשר לראות גם מיהו יו"ר הוועדה שאמור היה לדאוג לכך שהיא תתכנס.

המבקר מסביר גם מדוע חשוב לכנס את הוועדות ולקיים פעילות תקינה שלהם. "ועדות העירייה", הוא כותב, "הן קרקע פורייה להתוויית מדיניות ובקרה שוטפת על הנעשה בפועל.

"פעילות פורה של ועדה תלויה במידה רבה ביו"ר טוב של ועדה, זה שאינו מסתפק בעצם הדיון, אלא נערך לקראתה ועושה את הסידורים וההכנות המתאימות. בין היתר מצופה ממנו כי יכין נתוני רקע, יזמין מומחים ונציגי ציבור הוועדה המביאים צדדים אוטנטיים של אינטרסים שונים לישיבות".

מכאן המבקר מפרט לגבי כל ועדה מהי המשמעות של אי התכנסותה. כך למשל לגבי ועדת חינוך שלא התכנסה אפילו פעם אחת, הוא כותב: "מבקר העירייה ממליץ לקיים דיון באשר למוסדות החינוך והפעלתם בשכונת יובלים הנבנית, לרבות ההשפעות שצפויות מבניית שכונה חדשה על מערכת החינוך העירונית".

התשובה שקיבל מבקר העירייה מראש העיר, ניסים מלכה, בנוגע לוועדת החינוך, היתה שהוא יפעל לכינוסה. בינתיים זה לא קרה, ולכן מי שככל הנראה יפעל לכינוס הוועדה יהיה ראש העיר הנבחר, אביחי שטרן.

עוד ועדה שלא התכנסה במהלך כל שנת 2016 היא הוועדה לבטיחות בדרכים. עיסוקה של ועדה זו קשור לוועדת החינוך, משום שאחת הבעיות הבוערות בנוגע לבטיחות בדרכים היא מה שקורה ליד בתי הספר, מדי בוקר וגם בתום יום הלימודים, כאשר הכניסות לבתי הספר הומות בתלמידים וכלי רכב של ההורים.

הוועדה הזו לא התכנסה במהלך 2016 למרות המקרה המזעזע בו נהרג התלמיד אייל קראוס ז"ל במהלך 2015, בעת שחצה את הכביש ליד בית ספר עוזיאל. אי כינוסה של הוועדה הביא לכך שלא נמצאה תוכנית עבודה שנתית לבטיחות בדרכים לשנת 2016. לא נאספו נתונים סטטיסטיים אודות תאונות דרכים שהתרחשו בתחום העיר קריית שמונה ואופיין. ולא הוגשו תוכניות למועצת העיר בתחום הבטיחות בדרכים.

בתשובתו לדו"ח הביקורת, כתב ראש העיר היוצא, ניסים מלכה: "העירייה ואני בראשה רואים חשיבות רבה בוועדות החובה ובוועדות הרשות. לכל ועדה ישנו יו"ר וחברים שהוגדרו ואושרו במועצת העיר. דובר נושא כינוס הוועדות על ידי יושבי הראש שלהן הן בישיבות ההנהלה והן במועצת העיר. עבודות וועדות העירייה מסייעות רבות לניהול תקין של העירייה ומאפשרות שמיעת דעות רבות ומגוונות טרם קבלת החלטות בעניינים בהן הן עוסקות. 

הנחיתי את מנכ"ל העירייה לבצע מעקב ובקרה הדוקה יותר אחר וועדות שאינן מתכנסות ונפעל ביתר שאת כנגד יושבי ראש שאינם כמכנסים את וועדותיהם בתדירות הנדרשת. כמו כן העירייה תפעל לשיבוץ מחדש של כלל הנציגים בוועדות החובה בהתאם להמלצות הביקורת ופקודת העיריות".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
למה רק עכשיו יצא דוח המבקר?? גם את זה צר (ל"ת)
ליעד | 20:40   29.11.18