יום ראשון, 26 במאי 2019, כ"א אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

היכן עובר הגבול בין מילוי תפקיד לבין תעמולת בחירות?

פתיחת המוקד הרפואי בקרית שמונה, שאמורה להתקיים ב-16 באוקטובר תתקיים סמוך מאוד לבחירות. ראש הממשלה ושר הבריאות אמורים להיות נוכחים. האם בכך יש עבירה על חוק תעמולת הבחירות?

פורסם בתאריך:


ראש העיר ניסים מלכה שלח הזמנה אישית לקבוצה נבחרת של תושבים ופעילי ציבור בעיר להשתתף בטקס חנוכת המוקד הרפואי בקרית שמונה, שאמור להתקיים ב-16 באוקטובר.

הטקס מתקיים שבועיים לפני הבחירות, זאת למרות שפתיחת המוקד הרפואי היתה אמורה להתרחש בתחילת חודש ספטמבר. כך לפחות נאמר במסיבת העיתונאים שהתקיימה בעירייה בסוף חודש מאי, שבה בישרו על פתיחת המוקד הרפואי באמצעות חברת ביקורופא.

ניסים מלכה מתכוון ככל הנראה לסחוט את הלימון הזה של פתיחת המוקד הרפואי עד הסוף, ולנסות להרוויח מכך כמה שיותר נקודות במרוץ לראשות העיר.

התזמון מבחינתו מעולה, שבועיים לפני הבחירות. גם העובדה שראש הממשלה ושר הבריאות יהיו נוכחים בטקס, יכולה לסייע למלכה. נתניהו עשה את זה גם בבחירות הקודמות.

בכנס שהתקיים בשנת 2013 בהיכל התרבות העירוני, זמן קצר לפני הבחירות, נתניהו נתן את ההצגה שמלכה ציפה לה, ויתכן שבכך הוא היטה את הכף בבחירות לטובתו של מלכה. מלכה גם גמל לראש הממשלה על העזרה, כאשר לאחר הבחירות העניק לו אזרחות כבוד של קרית שמונה.

הכנס אז, ב-2013, היה כנס פוליטי נטו. הוא לא שולב עם עניינים מוניציפאליים שהעירייה מבצעת כרשות מקומית. מבחינה זו הכנס ההוא לא חרג ממה שמקובל ומותר בתקופת בחירות.

הכנס שעתיד להתקיים בשבוע הבא הוא סיפור אחר לגמרי. מדובר בטקס שלא אמור להיות קשור לפוליטיקה. פותחים מוקד רפואי בקרית שמונה. זהו חלק ממה שעירייה אמורה לעשות.

אם היו מזמינים רק את שר הבריאות, זה היה מתקבל על הדעת, משום שמדובר בתחום שעליו השר הזה מופקד. כך היה גם כאשר פתחו את המוקד הרפואי בקצרין

אבל כאשר מביאים את ראש הממשלה לטקס הקשור לעניינים מוניציפאליים, שבועיים לפני הבחירות, יש כאן טעם לפגם. שווה לבדוק בכמה טקסים של פתיחת מוקדים רפואיים ברחבי הארץ ראש הממשלה היה נוכח.

בסעיף 2 בחוק הבחירות דרכי תעמולה, נכתב כי לא ייעשה שימוש בקשר עם תעמולת בחירות, בכספים או בנכסים מוחשיים או בלתי מוחשיים של גוף מבוקר, או של תאגיד שהממשלה או רשות מקומית משתתפת בהנהלתו או בהונו, ולא ייעשה שימוש כאמור במקרקעין או במטלטלין המוחזקים למעשה על ידי גוף או תאגיד כזה.

ניסים מלכה יכול לטעון שלא מדובר בתעמולת בחירות, ולכן כשהוא עושה שימוש בנכס (מבנה חדר המיון הקדמי) לצורך הטקס. הוא לא עובר על החוק. אבל קשה להתעלם, הן מהעיתוי של הטקס, והן מנוכחותו של ראש הממשלה. לנתניהו כראש מפלגת הליכוד, יש לו עניין גדול לסייע למועמד הליכוד בקרית שמונה, שהוא ניסים מלכה.

מעניין יהיה לשמוע מה יאמר נתניהו במהלך הטקס, ועד כמה הוא יחמיא למלכה בדבריו. לפי זה ניתן יהיה לשפוט מה מתוך הטקס הזה הוא פעילות לגיטימית של העירייה, ומה יכול להיחשב כתעמולה נטו לטובתו של מלכה.

צילום נתניהו ומלכה, אילן שושן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: