יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

המחלוקת נחשפה בוועידת אצבע הגליל

בפאנל ראשי הרשויות שהתקיים בוועידת אצבע הגליל, נחשפה המחלוקת בין גיורא זלץ לאביחי שטרן, כאשר דובר על שיתוף פעולה אזורי. זלץ דיבר על איחוד רשויות, ושטרן השיב שישנם דברים פחות יומרניים שקשה להשיג בהם שיתוף פעולה

פורסם בתאריך:


המושב השני בוועידת אצבע הגליל היה פאנל בו השתתפו ראשי הרשויות באזור. דיברו שם על מיגון הצפון, ועל מענקי האיזון, וגם ראש עיריית טבריה החדש, רון קובי, השתתף בפאנל, ונתן הופעה כמו שרק הוא יודע.

ראשי הרשויות דיברו על החשיבות של שיתוף פעולה אזורי, וראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, הלך אם זה הכי רחוק שאפשר. הוא טוען שבמקום 16 רשויות בגליל המזרחי ובגולן, צריכות להיות שתי רשויות בלבד. אחת של אצבע הגליל וצפון הגולן, והשניה של אזור הכינרת ודרום הגולן.

לדעת זלץ, כדי שרשות מקומית תוכל להתנהל ביעילות, צריכים להיות בה לפחות 60 אלף תושבים. כך גם יהיה לה משקל ועוצמה מספקת מול השלטון המרכזי.  

כשהוא התייחס לאשכול הרשויות, אמר זלץ, "האשכול הוא הדרך של המדינה להרוג איחוד רשויות, זה משאיר את הסמכות בידי משרד הפנים, ולראשי האשכול אין סמכויות".

כאן התערב ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, ותמך בעמדתו של זלץ. הוא לקח את המיקרופון ואמר: "אני שנים מדבר על איחוד רשויות, יש איחוד בדרך".

מי ששפך מים צוננים על הדברים האלה, היה ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן. הוא הסכים עקרונית שיש צורך לאחד רשויות, אך הציב גם הסתייגות.

"זה יפה בדיבורים, אבל הייתי רוצה לראות את זה גם במעשים", אמר שטרן. "בישיבת מועצת העיר הראשונה, אחד הנושאים שביקשנו שם היה ועדה לחקר גבולות והכנסות, מה שאני קורא לו סוג של עיוות בחלוקת השטחים.

"יום קודם היתה לי פגישה עם ידידי גיורא, ודיברנו על הדברים האלה, שאנחנו מסכימים עליהם, אבל כאשר הגענו לפרוט את זה למעשים, שם זה נעצר, לא, אי אפשר גם וגם, אם יש חקר גבולות, אז אנו לא נשתף פעולה, וזה קצת סותר את מה שאומרים.

"ועוד דוגמא, כשאתה מזכיר את חדר המיון, הוא נותן שירותים לכל אצבע הגליל, והיתה גם מסיבת עיתונאים יפה שבה השתתפו ראשי הרשויות מהאזור, והתחייבו להשתתף במימון של חדר המיון, בפועל עיריית קרית שמונה מממנת את חדר המיון לבדה.

"זו מעמסה כבדה מאוד על רשות אחת, ואני חושב שאם מדברים על איחוד רשויות, בוא נתחיל מזה שבנושאים שמאחדים את כולנו ונוגעים לכולנו, ויש לא מעט כאלה שת"פים שיכולים לשרת את כל האזור הזה, ואם נבוא מגובשים נוכל להשיג פתרונות.

"המתכון הוא ללכת ביחד, ולא ההפרד ומשול הזה, שכנראה נוח להרבה אנשים לעשות. הייתי רוצה לראות את כולם, לפני שאנחנו מתחילים לדבר על איחוד, בואו קודם כל נתחיל בשיתוף פעולה באותם נושאים שנוגעים לכולנו".

זלץ התבקש להגיב ואמר: "מי שדאג לפודטק ולהאב בבית אשר, זה אלי מלכה, גיורא זלץ, ובני בן מובחר. מי שהקים שני אזורי תעשיה יחד עם קרית שמונה, שבאחד מהם חצי מהארנונה הולכת לקרית שמונה, זה גליל עליון. מי שמחזיק פעולות תרבות וחינוך וספורט, זה גליל עליון, ועוד הרבה מאוד דברים זה אנחנו.

"אני לא רוצה להיכנס לזה, ליבי ופי באותו מקום בדיוק. האווירה והאמירה היא של רצון לשתף פעולה. אם נמשיך את מה שהיה בשנים האחרונות נוכל להשיג הרבה דברים, אבל צריך להסתכל על זה באופן יותר רחב. באשכול יש הרבה ראשי רשויות אם אינטרסים שונים, ולכן זה לא הפיתרון, הפיתרון הוא איחוד רשויות".

העימות הזה בין שטרן לזלץ, שהיה מאוד מנומס, חושף אולי את מה שעתיד להתרחש בעתיד הקרוב, אם וכאשר הנושא של חקר הגבולות יתחיל להיבחן בוועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים. יהיה מעניין לשמוע מה יגידו זלץ ושטרן בעוד שנה בוועידה השישית של אצבע הגליל.

 

   

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
זלץ לא רואה את ק"ש מחצי מטר
אלדד קינן | 21:59   01.04.19