יום שבת, 16 בפברואר 2019, י"א אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

השד העדתי יצא מהבקבוק

קמפיין הבחירות בקצרין יצא מהתרדמת בעקבות טוקבקים בעלי אפיון גזעני, שהופנו כלפי המועמדת לראשות המועצה, ויקי בדריאן. לתוך הקלחת הצטרף גם ראש המועצה הקודם, סמי בר לב, שתומך בבדריאן. ראש המועצה, דימי אפרצב, טוען שמדובר בניסיון להוציא את השד העדתי מהבקבוק כדי לקדם קמפיין פוליטי.

פורסם בתאריך:


הסערה במערכת הבחירות בקצרין החלה מטוקבקים שפורסמו בפייסבוק בשפה הרוסית כנגד המועמדת לראשות המועצה, ויקי בדריאן, שבהם נאמר: "אם ויקי תיבחר, כל העיר תתמלא בשחורים . זה יהיה ממש כמו בדרום תל אביב, שם מסוכן לתת לילדים לצאת לרחובות". בפוסט אחר נכתב: "אתם יודעים שוויקי מתקרבת לשלטון והיא שונאת רוסים בקטע גנטי, אז תקחו את זה בחשבון".

מכאן העניינים החלו לתפוס תאוצה. הכתבה הראשונה בתקשורת הארצית, היתה מטעם ערוץ 20, אחר-כך גם ערוץ 2 הצטרף לחגיגה. ויקי בדריאן, סיפרה עד כמה היא נפגעה מהאמירה הגזענית הזו, ומתחה ביקורת על ראש המועצה, דימי אפרצב, על כך שהוא לא מצטרף אליה לגינוי משותף של הגזענות.

אפרצב לא מצא לנכון להיענות לקריאה הזו של בדריאן. בסביבתו אומרים שהיה פה ניצול ציני של אמירה אומללה, כדי לעשות ממנה הון פוליטי.  

אפרצב בחר להתייחס לפרשה הזו בפוסט שהעלה בפייסבוק ובו הוא אמר: "הניסיון להוציא את השד העדתי כדי לקדם קמפיין פוליטי אישי תוך פגיעה ביישוב שלם, זאת איננה מנהיגות. מנהיגות אמיתית מכילה, לוקחת אויר, יודעת לספוג עלבונות אישיים ומעמידה את האינטרס הקהילתי מעל האינטרס האישי.

"מנהיגות אמיתית היא זאת שמסוגלת לעמוד בלחצים מכל הסוגים, כזאת שאפשר לסמוך עליה וללכת אחריה. התגובה האומללה ש'שחורים מתל אביב יכבשו את העיר' מיותרת ופוגענית בדיוק כמו אמירות ש'רוסים ואוקראינים של פוטין כובשים את העיר' (דוגמאות אמיתיות).

 

"בלי להיכנס להיסטוריה האישית שלי, מובן מאליו שאני מגנה כל גילוי גזענות ושנאת זרים. מי שמכיר אותי, אפילו קצת – לא זקוק כלל למילים הללו מהפוסט שלי.קהילת קצרין אינה גזענית. ערך הקהילה והביחד עולה על האישי והמפריד. כאן אהבה וחיבור מוערכים הרבה יותר משנאה והפרדה".

בעקבות הסערה שפרצה קיבל אפרצב הודעות תמיכה מחלק מהקייסים של העדה האתיופית, שזוכרים לו לטובה את העובדה, שכמנכ"ל משרד הקליטה הוא פעל להעלאתם של כ-7000 עולים מאתיופיה במסגרת מבצע "כנפי יונה".

התפנית האחרונה בפרשה הזו היא מעורבותו של ראש המועצה הקודם של קצרין, סמי בר לב  במערכת הבחירות. בר לב היה זה שמינה בזמנו את ויקי בדריאן לתפקיד דוברת המועצה, וכעת הוא מתייצב לצידה.

במכתב שהוא כתב, והופץ על ידי בדריאן, בר לב מזכיר בשתי שורות את העובדה שהוא מגנה את גילויי הגזענות. אחר כך הוא מספר שכראש מועצה הוא היה זה שקיבל את העולים החדשים מברית המועצות בשדה התעופה, ואפילו סחב להם את המזוודות.

לבסוף יש פסקה שהיא אולי החשובה ביותר מבחינתה של בדריאן, שבה אומר בר לב: "ויקי בדריאן מתמודדת לראשות המועצה, כי היא מאמינה שיש ביכולתה להוביל את קצרין בדרך ראויה ונכונה. אני מאמין בוויקי ותומך בדרכה".

ההתערבות הזו של בר לב  והתמיכה פומבית בוויקי בדריאן מעוררות שתי שאלות. ראשית, מדוע בר לב החליט לטבול את ידיו במערכת בחירות. בר לב יותר מכל אדם אחר מזוהה עם קצרין, כמי שעמד בראש הגרעין שייסד את העיר, וכמי ששימש ראש מועצה במשך שנים רבות. יש לו מוניטין של דמות שהיא מעל הפוליטיקה העכשווית, וזה בהחלט מפתיע שהוא לקח צד בקמפיין הנוכחי.

השאלה השניה היא, האם לתמיכה של בר לב בבדריאן תהיה השפעה על התושבים. מצד אחד זה יכול להועיל לה, שאדם רב זכויות כמו בר לב מחליט להתייצב לצידה. מצד שני זה יכול אולי להזיק לה, כי זה יוצר את הרושם שבדריאן לא עומדת בזכות עצמה, וזקוקה ל"פטרון", שיקדם את קמפיין הבחירות שלה. כך או כך, את התשובה לשאלה הזו נוכל לדעת רק אחרי ספירת הקולות.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: