יום ראשון, 18 באוגוסט 2019, י"ז אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

יצא האוויר מהבלון

תפקיד יו"ר בית הקשיש בקרית שמונה, היה כרטיס הכניסה של אלי זפרני לפוליטיקה המקומית, אבל כעת, כאשר בית הקשיש נקלע למשבר חריף, הוא הפך לכאב ראש גדול עבור מי שראה את עצמו כמועמד לראשות העיר

פורסם בתאריך:


בית הקשיש בקרית שמונה נקלע למשבר חריף, והוא עלול להיסגר. משרד הרווחה לא מוכן לחדש את רישיון ההפעלה בעקבות ביקורת שנערכה במקום, ובה התגלו ליקויים קשים.

בהודעה מטעם משרד הרווחה נאמר: "בביקור של מפקחי משרד העבודה והרווחה במרכז היום התגלו ליקויים חמורים הקשורים בתזונת הקשישים ובניקיון המקום, למפעיל נאמר כי אם לא יתוקנו הליקויים המשרד לא יחדש את חוזה ההתקשרות שהסתיים ב-31.12.18 באחריות הרשות המקומית לדאוג לתיקון הליקויים לאלתר, עם תיקון הליקויים יחודש רשיון ההפעלה".

האיש שיותר מכל אחד אחר נושא באחריות למשבר בבית הקשיש, הוא יו"ר עמותת בית הקשיש, אלי זפרני. הוא מכהן כיו"ר העמותה עוד משנת 2009, והוא לא היה מוכן להיפרד מהתפקיד, גם כאשר הפך למשנה לראש העיר.

זפרני אפילו השיג אישור שלכאורה קובע שאין הוא מצוי בניגוד עניינים בין חברותו במועצת העיר לבין תפקידו בבית הקשיש, גוף שנתמך על ידי העירייה.

מדוע היה חשוב כל כך לזפרני להמשיך בתפקידו כיו"ר בית הקשיש, למרות שהיה לו תפקיד בכיר בעירייה כמשנה לראש העיר והאחראי על תחום חזות העיר?

כדי להבין זאת צריך לחזור אחורה לשנת 2012. באותה תקופה הכריז זפרני כי הוא מתכוון להתמודד בפריימריז בסניף הליכוד מול ניסים מלכה, שהיה ראש עיר מכהן מטעם הליכוד. כרטיס הביקור הציבורי של זפרני היה תפקידו כיו"ר עמותת בית הקשיש.

זפרני הציג את עצמו לציבור כמי שחילץ את בית הקשיש מהמשבר הכספי והתפעולי, שיקם את המוסד הזה, מנהל אותו בהצלחה, וכמובן, הכל בהתנדבות.

זפרני גם עשה הון פוליטי מהעובדה שניסים מלכה ניסה להשתלט על עמותת בית הקשיש באמצעות מקורבייו. זפרני יצא בביקורת חריפה על המהלך הזה של מלכה, וטען שמלכה היה שותף למהלך של זיוף חתימות בבקשות להתקבל לחברות באסיפה הכללית של בית הקשיש.

"המהלך האחרון שבו הוא ניסה להכניס את אנשיו לעמותה הוא צעד פוליטי בוטה, ואין פה שום שיקול ענייני שקשור לטובת הקשישים", אמר אז זפרני על מלכה.

זפרני השיג באמצעות תפקידו בבית הקשיש שתי מטרות, האחת, להצטייר בעיני הציבור כמי כאדם שפועל למען הקשישים בעיר, ועושה זאת בהצלחה, והשניה, לשוות לעצמו דימוי שמי שנלחם על הצדק והמינהל התקין.

בפועל המציאות היתה רחוקה מאוד מהרושם שהתקבל כלפי חוץ. מי ששיקם בפועל את בית הקשיש, היה מנכ"ל העירייה הנוכחי, עו"ד יורם ביטון. הוא מילא בהתנדבות את תפקיד גזבר עמותת בית הקשיש, ובזכות הידע והניסיון שלו כמנהל כספים, הוא הצליח להביא לשיקומו המלא של המוסד הזה.

שיתוף הפעולה בין ביטון לזפרני נפסק במהלך שנת 2013. כשהתקרב מועד הבחירות לראשות העיר, נרקם הדיל בין זפרני לניסים מלכה. בלחץ גורמים בכירים בליכוד סוכם שלא תהיה התמודדות בסניף, ניסים מלכה יהיה המועמד מטעם הליכוד לראשות העיר, וזפרני מס' 2 ברשימה.

אחרי הבחירות של שנת 2013, זפרני וביטון ניצבו משני צידי המתרס, ביטון כמבקר חריף של ראש העיר, ניסים מלכה, וזפרני כתומך הקולני ביותר של מלכה. אחרי הבחירות ביטון פרש מתפקידו כגזבר עמותת בית הקשיש, ומכאן החלו העניינים בבית הקשיש להתדרדר.

יורם ביטון נשאר חבר באסיפה הכללית של עמותת בית הקשיש, והוא, יחד עם יואל אברהם, התריעו על ההתדרדרות הניהולית והכלכלית של העמותה והמוסד אותו היא מנהלת. הם הצביעו על אי סדרים, והתנהלות קלוקלת, אך שאר חברי האסיפה לא רצו להתעמת עם זפרני.

עד לפני מספר חודשים זפרני היה המשנה לראש העיר, הוא היה גם התועמלן הראשי של העירייה בראשותו של ניסים מלכה. הוא העלה שוב ושוב סרטונים לפייסבוק המספרים על ההישגים הרבים של העירייה. הוא ניצל היטב את הבמה שניתנה לו כמשנה לראש העיר.

אבל מאז הבחירות בנובמבר זפרני ספג שתי מכות קשות שהוציאו את כל האוויר מהבלון שהוא ניפח. ניסים מלכה הובס בבחירות, וזפרני הפך ממשנה לראש העיר לחבר אופוזיציה. עבור מי שראה את עצמו כיורש של ניסים מלכה בבוא העת, זו היתה מהלומה קשה.

המכה השניה שהוא ספג היא המשבר בבית הקשיש. התפקיד בבית הקשיש היה המקפצה שלו לחיים הפוליטיים ולתפקיד הבכיר שהיה לו בעירייה. עכשיו בית הקשיש הפך עבורו מנכס לנטל. אם הוא לא יצליח להשיג עכשיו את הכסף הדרוש לתיקון ושיפוץ המקום, הוא יצטרך ככל הנראה לפרוש מתפקידו כיו"ר העמותה.

היתה לזפרני אפשרות לפרוש מתפקיד יו"ר העמותה בשלב הרבה יותר מוקדם, אבל הוא התעקש להמשיך בתפקיד. כעת הוא עלול להישאר עם הכתם של מי שכשל בתפקידו, וכך גרם לפגיעה באוכלוסיית הקשישים בעיר.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
8
קרית שמונה
אלמוני | 16:31   14.02.19
7
4
בושה
אלמוני | 21:34   14.01.19
3
ועדת חקירה
אלמונית | 20:02   14.01.19
2
בושה גדולה לעיר
תושב העיר | 19:49   14.01.19
1
בית הקשיש
אלמונית | 15:29   14.01.19