יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

יש קואליציה

אביחי שטרן הצליח לגבש סביבו קואליציה של תשעה חברי מועצה התומכים במועמדותו לראשות עיריית קרית שמונה. האתגר שעומד בפניו כעת הוא לגרום לכך שלא תיווצר אווירה של שאננות לקראת הסיבוב השני

פורסם בתאריך:


חמש ראשי סיעות במועצת העיר החדשה מתייצבים מאחורי מועמדותו של אביחי שטרן לקראת הסיבוב השני. המשא ומתן שניהל שטרן בימים האחרונים הסתיים בהצלחה, והקואליציה שלו מונה כעת 9 חברי מועצה. שטרן הציג את הקואליציה במסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול.

המצטרפים לשטרן הם אופיר יחזקאלי וסיעת דרך חדשה עם שני מנדטים, סיעת יוצרים מציאות חדשה של אביבה זריהן וייצמן עם מנדט אחד. מצטרפים נוספים עם מנדט אחד הם יהודה חיים מש"ס, יורם ממן מכולנו, ואריה אקרמן מהבית היהודי. סיעתו של שטרן, קרית שמונה מתחדשת, מונה 3 מנדטים.

לשטרן יש אפוא קואליציה יציבה. על פי מה שמסתמן אופיר יחזקאלי יהיה סגן בשכר וממלא מקום. יחזקאלי הסביר שהיתה לו התלבטות בגלל הקשר שהיה לו בעבר עם ניסים מלכה, אך הוא הבין שרצון הציבור הוא לשינוי, ולכן הצטרף לשטרן.

החיבור של אביבה זריהן וייצמן לשטרן הוא טבעי, היא גם סיכמה איתו עוד לפני הבחירות על הסכם עודפים, וסביר להניח שהיא תוכל לתרום מנסיונה המקצועי בעיקר בתחום הרווחה והקהילה.

יהודה חיים עשה במהלך הקדנציה האחרונה צעד לא פשוט בכלל כנציג ש"ס. הוא העדיף להצטרף לאופוזיציה, לאחר שהתברר לו שניסים מלכה לא עמד בהתחייבויותיו כלפיו וכלפי הסיעה שלו. בינו ובין שטרן יש יחסים טובים והם פעלו במשותף בנושאים שונים במועצת העיר.

אריה אקרמן הוא דמות חדשה במועצת העיר. הוא מייצג את סיעת הבית היהודי, וגם עבורו כחובש כיפה סרוגה, זה לא לגמרי פשוט לנטוש את השותפות שהיתה בקדנציה הקודמת בין סיעת הבית היהודי לבין סיעת הליכוד וניסים מלכה.

גם אקרמן וגם יהודה חיים החליטו על הצעד מכיוון שהבינו שזה רצון הציבור. הם הדגישו שהציבור אמר את דברו בעד שינוי בהנהגה, ולכן הם החליטו להצטרף למה שכונה במסיבת העיתונאים "קואליציית השינוי".

הדרמה הגדולה היתה בסיעת כולנו. יורם מלול הודיע בתום יום הבחירות שהוא פורש מהחיים הציבוריים. אחר כך הוא הודיע שהוא חוזר. המהלך הזה יצר קרע בינו לבין יורם ממן. המו"מ בין מלול לבין שטרן לא צלח, ומלול בפוסט שהעלה בפייסבוק, נשמע מאוד פגוע.

זה קצת מזכיר את התגובה של מלול בתום הסיבוב השני בבחירות הקודמות, כשהוא התבטא במילים חריפות מאוד כנגד ניסים מלכה. אחר כך מלול מתקרר וגם יודע להתנצל, אבל בשלב זה לפחות, יש מתח בינו לבין אביחי שטרן.

שטרן נשאל על כך במהלך מסיבת העיתונאים והסביר שהוא רואה את יורם מלול כחלק מהשינוי שהציבור בחר בו, ולכן הדלת פתוחה בפניו להצטרף לקואליציה. הבעיה היא שמלול כרגע נמצא בעמדה שהוא מייצג רק מנדט אחד, לכן שטרן לא יוכל להציע לו הרבה.

שטרן נשאל גם על הנושא של הקשר עם הממשלה. הוא סיפר ששר האוצר, משה כחלון, היה איתו בקשר, ובירך אותו על הקמת הקואליציה. אמנם הקואליציה של שטרן לא כוללת נציגות מהליכוד, אך יש בה נציגים מ'כולנו', מש"ס, ומהבית היהודי.

לגבי הליכוד, חשוב להזכיר ששטרן חבר בתנועת הליכוד מזה זמן, והוא ניהל מאבק כדי שנציג הליכוד לראשות העיר ייבחר בפריימריז. הוא הגיש עתירות לבית הדין של תנועת הליכוד, אבל בליכוד החליטו לשים את כל הקלפים על ניסים מלכה. עכשיו בליכוד יצטרכו לעשות חישוב מסלול מחדש. במפלגה הזו רואים את קרית שמונה כסמל, הרבה מעבר לפוטנציאל האלקטורלי הקיים בה.

לכן אם שטרן ייבחר לראשות העיר, להנהגת הליכוד לא תהיה ברירה אלא לשתף עמו פעולה. שטרן, בניגוד למלכה, לא נמצא בכיס של הליכוד, ולכן הוא נמצא בעמדה נוחה יותר לדרוש את מה שמגיע לקרית שמונה. גם נתניהו, ששם את יהבו על ניסים מלכה, לא יוכל להתעלם משטרן, ונתניהו כמו נתניהו, הוא תמיד מעדיף להתחבר לתמונה מנצחת.

שטרן הדגיש עם זאת שהקשר הפוליטי עם שרי הממשלה אינו חזות הכל. "הקלישאה הזו שרק מי שמחובר למפלגת השלטון יכול להביא כסף פשוט אינה נכונה", הסביר שטרן. הוא הזכיר שמות של ראשי ערים כמו עדי אלדר בכרמיאל, שלמה בוחבוט במעלות, מיכאל ביטון מירוחם ורוביק דנילוביץ מבאר שבע, שכולם אינם חברי ליכוד, אך הם ראשי ערים מצליחים מאוד.

"עבודה מקצועית היא הדרך הנכונה לקבל כספים מהממשלה", הבהיר שטרן. "מגישים תוכניות עבודה, יושב על זה חשב של המשרד, ואם יש הצדקה כלכלית, מקבלים את הכסף. אם עובדים מסודר, ומגישים תוכניות נכונות, גם הכסף מגיע".

אחרי שגיבש את הקואליציה שטרן צריך כעת לדאוג לכך שהציבור לא ייכנס לשאננות ויחשוב שהניצחון כבר בכיס. שטרן צריך להבטיח שהתמיכה הרחבה לה הוא זוכה כעת תבוא לידי ביטוי גם בקלפי. זה לא פשוט, בייחוד משום שבסיבוב השני אין יום שבתון.

זהו המבחן של שטרן בימים הקרובים. אם הוא יעמוד בו, יתחיל המבחן האמיתי שלו כראש עיר, להצליח לעשות את השינוי שעליו הוא התחייב ושתושבי העיר מייחלים לו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
4
מנחם בגין 125/1
יצחק רחמים | 20:17   06.11.18
3
בהצלחה
אני | 18:47   06.11.18
2
יש קואליציה
גדי אבסקר | 14:59   06.11.18
1
מנחם בגין 125/1
יצחק רחמים | 11:29   06.11.18