יום שבת, 20 ביולי 2019, י"ז תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מה קרה לאיילה חסון?

מה גורם לשדרנית איילה חסון לצאת בפעם השניה בביקורת נוקבת נגד מבקר המדינה, ונגד מהנדס עיריית קרית שמונה הקודם, חגי קול? מה מניע אותה, ומדוע עיתונאית בכירה כמוה הולכת שולל, ולא בודקת את העובדות?

פורסם בתאריך:


ב- 5 ביולי 2016 הגיעה השדרנית איילה חסון לקרית שמונה להגיע כדי להכין כתבה על העימות שהיה בין ראש העיר ניסים מלכה למהנדס העיר לשעבר, חגי קול.

בכתבה הזו ניתנה כל הבמה, לניסים מלכה, לחבר מועצת העיר הרצל בן אשר, ליועץ המשפטי של הוועדה לתכנון ובניה, אריה הרמלין, לדוד טלביץ מאגף ההנדסה, וגם לאיש העסקים, זאב שאול, שבנה את המרכז המסחרי החדש מול צומת מצודות.

לכולם ניתנה ההזדמנות לומר את כל אשר חפצו כנגד חגי קול. לחגי קול, לעומת זאת, לא ניתנה ההזדמנות להגיב. לא נשלחה אליו בקשה לתגובה, גם לא פנו אליו בטלפון. הגיעו אליו במסווה, דיברו איתו וצילמו אותו במצלמה נסתרת.

  

בכתבה נטענה הטענה הידועה שחגי קול עובד בשירותו של איש העסקים, בני נחמיה. עוד נאמר שמדובר בסך הכל בסכסוך עסקי, ושלא נעברו עבירות על חוקי התכנון והבניה. לבני נחמיה לא ניתנה האפשרות להגיב בכתבה, למרות שהושמעה נגדו האשמה קשה, שהוא מפעיל את חגי קול.

הכתבה הזו שודרה עוד לפני שמבקר המדינה סיים את החקירה ופרסם דו"ח שממצאיו היו קשים ביותר ביחס להתנהלות עיריית קרית שמונה והעומד בראשה. גם הפסיקות של ועדת הערר המחוזית, ושל בית המשפט המחוזי, הוכיחו מעל לכל ספק שזאב שאול עבר עבירות בניה מהותיות, ושהטענות שנטענו על ידי באי כוחו של בני נחמיה בהליכים השונים, היו אמינות לחלוטין.

בשבוע שעבר קרה משהו שהניע שוב את איילה חסון לעסוק בפרשיות הקשורות לחגי קול, ולמבקר המדינה. פרקליטות המדינה החליטה לסגור את תיק החקירה נגד ניסים מלכה. זו היתה סיבה מספקת בשביל איילה חסון לחזור אל פרשת חגי קול בפעם השניה.

היא שדרה קטעים מאותה כתבה ששודרה ב- 2016 ואז אמרה: "אין תיק נגד ראש עיריית קרית שמונה, המהנדס קיבל בוכטה של 700 אלף שקלים ממבקר המדינה, על שחיתות שלא חשף ולא נעליים".

מצופה היה מעיתונאית כה בכירה כאיילה חסון, שתעשה קצת שיעורי בית לפני שהיא משדרת דברים כאלה בפריים טיים. היא כרכה במשפט אחד יחד שתי פרשיות שאין ביניהן שום קשר.

הפרקליטות החליטה לסגור את תיק החקירה כנגד ניסים מלכה בפרשיה שהיתה קשורה למערכת הבחירות של 2013, כלומר, כל האירועים שנחקרו על ידי המשטרה התרחשו לפני חודש נובמבר אותה שנה.

באותה תקופה חגי קול היה עדיין מהנדס בעיריית ירושלים, ולא היה לא שום קשר לקרית שמונה. חגי קול החל את תפקידו בעיריית קרית שמונה בספטמבר 2014. איילה חסון לא בדקה את התאריכים, ערבבה בין פרשיות שונות, טעתה והטעתה את הציבור.

עוד דבר מטריד, שמעלה תמיהות בנוגע לאובייקטיביות העיתונאית של איילה חסון בפרשה הזו, הוא האופן שבו התבשרו תושבי קרית שמונה על כך שהסיפור הזה הולך להיות משודר שוב.

הכתבה שודרה במסגרת יומן שישי בערוץ 10 בסוף השבוע האחרון. התוכנית הזו  החלה בשעה שמונה בערב. הכתבה עצמה שודרה כעבור שעה. אבל כבר בשעה שש ורבע פרסם המשנה לראש העיר, אלי זפרני, פוסט בפייסבוק, שבו היה לו דבר חשוב לספר לתושבי קרית שמונה.

"הערב בשעה 20:00 ", כתב זפרני, "במהדורת החדשות בערוץ  14 (14 בשלט, הכוונה לערוץ 10) עם איילה חסון תשודר כתבה חזקה על קריית שמונה שתרעיד את המדינה!"

איך זפרני יודע מה ישודר ביומן שישי של ערוץ 10? זה בהחלט תמוה, וזה מעיד לכאורה על כך שהיה קשר מוקדם בין איילה חסון או מי מטעמה לבין זפרני. לעומת זאת, חגי קול, שיצא האיש הרע בכתבה הזו, לא קיבל תדרוך מוקדם, ולא פנו אליו אפילו לתגובה.

איילה חסון פשוט השתלחה בחגי קול ובמבקר המדינה. על קול היא אומרת, "הוא תפר תיקים וקיבל 700 אלף שקלים על חשבון משלם המיסים".

היא הזכירה גם את מיכל מיטרני, נציגת מינהל התכנון שנשלחה לבדוק את הנעשה באגף ההנדסה ופרסמה חוות דעת ביקורתית על תפקודו של חגי קול. חסון אומרת: "היתה שם תותחית ממשרד ממשלתי שכתבה על המהנדס דברים, והוא (מבקר המדינה) התעלם מזה".

חשוב להזכיר, שבעקבות הדו"ח של מיכל מיטרני הוחלט למנות מהנדס מלווה לוועדה לתכנון ובניה של עיריית קרית שמונה. מונה המהנדס אדם קולמן. לאורך כל התקופה שבה ליווה קולמן את פעולות הוועדה, הוא עבד צמוד לחגי קול.

קול היה מכין את התיקים, וקולמן היה דואג שהם יעברו בוועדה. השניים עבדו באופן הרמוני, ולא נתגלו חילוקי דיעות ביניהם. בתום התקופה קולמן לא הגיש שום דו"ח ביקורתי על חגי קול, למרות שהוא עבד איתו תקופה ארוכה. זאת בניגוד למיטרני שעשתה כמה בדיקות שטחיות, ולא מעבר לזה. את כל זה איילה חסון לא טרחה להזכיר.

בכל התיקים שהיו במוקד המחלוקת, תיק "הפיצה שלי", תיק המרכז המסחרי של זאב שאול, ותיק אולמי זיקוקים, בכולם הפסיקות של ועדת הערר המחוזית ושל בתי המשפט קבעו כי לא נפל שום פגם בהתנהלותו של קול.

חסון צדקה בדבר אחד, וזה נוגע לפיצוי המיוחד בסך 700 אלף שקלים, שנפסק לטובת קול על ידי מבקר המדינה. באמת אין סיבה שהכסף הזה ישולם מהקופה הציבורית. אבל חסון לא שאלה את השאלה המתבקשת והיא, מדוע לא מטילים חיוב אישי על כל האנשים שהיו אחראים לעוול שנעשה לחגי קול.

יש במשרד הפנים ועדה מיוחדת לעניין הזה, שנקראת הוועדה לחיוב אישי. היא אמורה לבחון מקרים בהם נגרם נזק כספי כתוצאה מהתנהלות לא תקינה. לוועדה ישנה הסמכות לחייב את האחראים לנזק לשלם אותו מכיסם. הוועדה הזו, למרבה הצער, היא ועדה חסרת שיניים. זו אחת הסיבות לכך שלא מצליחים לצמצם את השחיתות בשלטון המקומי באופן משמעותי.

איילה חסון הצטיירה תמיד כעיתונאית נחושה, שלוחמת למען הצדק, שלא נרתעת לפרסם ביקורת, גם כשמדובר באנשים רמי מעלה.

הדרך שבה היא בחרה לסקר את העימות שהיה בקרית שמונה, מטילה צל כבד על היושרה שלה, ועל הקריירה העיתונאית המרשימה שהיא עשתה.

זה לא מתאים לה, ואי אפשר להוציא מכלל אפשרות שלמישהו יש מנופי שליטה עליה. מישהו אולי גורם לה לפעול בענייני קרית שמונה באופן כל כך שונה מהדרך שבה היא פעלה לאורך השנים, וכמה חבל שכך הם פני הדברים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: