יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מישל בא לעבודה

במקביל לכך שהפך להיות חבר בהנהלת עיריית קרית שמונה, מישל בן שימול החליט גם להצטרף למפלגת העבודה. כפעיל חברתי הוא אומר שבמפלגת העבודה הוא מצא אנשים שהנושא החברתי עומד בראש סדר העדיפויות שלהם

פורסם בתאריך:


בבחירות האחרונות לראשות העיר בקרית שמונה מישל בן שימול היה אחד הראשונים שהכריזו על מועמדותם. אבל כאשר אביחי שטרן החליט להתמודד לראשות העיר, בן שימול החליט מיידית להסיר את מועמדותו ולהצטרף לשטרן כמספר 2 ברשימה.

מבחינת שטרן זה היה טבעי לצרף את בן שימול, משום ששניהם, כל אחד בדרכו, נאבקו למען אותם דברים, שטרן כחבר מועצת העיר, ובן שימול כפעיל חברתי.

בן שימול היה דמות דומיננטית במאבק לשיפור שירותי הרפואה בקרית שמונה ואצבע הגליל. הוא ארגן הפגנות, הוא דיבר על הנושא מעל כל במה אפשרית, וכיום, לאחר שהוא הפך לחבר הנהלת העירייה, הוא לקח על עצמו את התיק הזה, ולדבריו הוא כרגע בעיצומו של תהליך לימוד אינטנסיבי שמטרתו לגבש תוכנית פעולה לשנים הקרובות.

עוד נושא שבן שימול העלה על סדר היום הציבורי היה רשות החנייה. בן שימול הקים את דף הפייסבוק "המדחן ששבר את הקש", שהפך לבמה ציבורית חופשית גם בנושא החניה וגם בנושאים עירוניים נוספים. עכשיו גם התיק של רשות החניה הוא באחריותו של בן שימול במסגרת תפקידיו כנבחר ציבור וחבר הנהלה.

כל זה היה די צפוי בעקבות נצחונו של אביחי שטרן בבחירות. מה שהיה פחות צפוי זו הצטרפותו של בן שימול למפלגת העבודה (המחנה הציוני). לפני כשבועיים הוא הצטרף רשמית למפלגה זו, וזה מהלך לא פשוט בכלל בעיר כמו קרית שמונה, שנחשבת למעוז של הליכוד.

"זה לא קרה פתאום", מעיד בן שימול. "אני לפני הכל אני אדם חברתי, הדרך שלי לאורך כל השנים היתה חברתית, זה היה הבסיס הראשוני לכל הפעילות שלי ולהשקפת עולמי. כחלק מתהליך הסקת המסקנות שאני מחויב לה, הגעתי להכרה שהנושאים החברתיים שאותם אנו מנסים לקדם, לא זוכים למענה מצד האנשים בממשלה שמולם אנו מתנהלים".

בן שימול יכול להצביע על לא מעט סיבות מדוע הוא מאוכזב ממדיניות הממשלה בנוגע לקרית שמונה, אולם מפלגת העבודה אינה המפלגה היחידה שהניפה את הדגל החברתי. זאת האג'נדה גם של מפלגת כולנו של משה כחלון, וגם של אורלי לוי-אבוקסיס, שהצהירה כי בכוונתה להקים מפלגה שתקדם את הנושאים החברתיים, ותילחם למען הפריפריה.

אז למה דווקא מפלגת העבודה, נשאל בן שימול ומשיב: "המדד שלי לבחון את הרצינות של אנשים ברמה הלאומית אינה מה הם מבטיחים, אלא כיצד הם מתנהלים. במפלגת העבודה הדגל החברתי היה תמיד חלק מרכזי במצע שלה. אני מתרשם שזה גם מה שמעניין את יו"ר המפלגה, אבי גבאי, נוכחתי בכך בשיחות שקיימתי איתו".

אחת התופעות שהתרחשו בשנים האחרונות בהרבה מאוד רשויות מקומיות היתה הצטרפות של ראשי רשויות לליכוד מתוך מניעים אינטרסנטים. הם עשו זאת כי חשבו שהיותם חלק ממפלגת השלטון, תסייע לקידום האינטרסים של הרשות המקומית שבראשה הם עומדים.

למרות זאת בן שימול שם את יהבו על מפלגה הנמצאת באופוזיציה, ולפחות על פי הסקרים, יש סיכוי טוב שהיא תמשיך לשבת באופוזיציה גם בקדנציה הבאה.

 בן שימול מודע לכך, אך מביא את הנימוק הבא: "נכון להיום יש 24 חברי כנסת של מפלגת העבודה שיושבים בוועדות הכנסת, ואנחנו צריכים כל אחד ואחד מהם שיקדמו את העניינים שלנו. העבודה הפרלמנטרית האמיתית לא נעשית רק בהצבעות במליאה, אלא בעיקר בוועדות השונות בכנסת.

"הם עושים שם עבודה פרלמנטרית משמעותית,  ולשמחתי הרבה, מצאתי שהדרך שבה חברי הכנסת של מפלגת העבודה רואים את הדברים חופפת לדרך שבה אני רואה אותם.

"חשוב לזכור שלאורך השנים היו שיתופי פעולה עם חברי כנסת ממפלגת העבודה, וזכינו לתמיכתם בלא מעט נושאים שעמדו על הפרק. בזמנו, כאשר שמעון קמרי היה פעיל מטעם מפלגת העבודה, קידמנו לא מעט נושאים דרכו".

מפלגת העבודה היא אמנם מפלגה בעלת אג'נדה חברתית, אבל התמיכה הציבורית בה לא מגיעה מהשכבות העממיות, אלא דווקא מצד השכבות המבוססות יותר באוכלוסיה. לכך ישנן סיבות היסטוריות הקשורות לתהליכים עמוקים שהחלו עוד בעשורים הראשונים לקיומה של המדינה.

בן שימול בא מהפריפריה, הן החברתית והן הגיאוגרפית, ולכן זה קצת מוזר שהוא בחר דווקא במפלגה שרוב בוחריה אינם חלק מאותן פריפריות. האם בן שימול מזהה מגמות עתידיות, זרמי מעמקים שעשויים לשנות את המציאות הפוליטית בארץ?

 "אני צופה שהמפה הפוליטית הארצית תשתנה", הוא מצהיר. "המגמה בקרב הציבור בארץ היא לכיוון החברתי. הציבור כבר שבע מהבטחות. בבחירות המוניציפאליות האחרונות היו שינויים משמעותיים במקומות שהיו מעוזים מובהקים של מפלגת השלטון. זאת היתה דרמה אמיתית.

"גם ברמה העולמית אנו רואים התעוררות של הציבור, שהביאה לשינויים מפליגים. בארה"ב למשל מי שהעלה את דונלד טראמפ היו אנשי הפריפריה. בבריטניה מי שהוביל להכרעה בעניין הברקזיט לא היו אנשי לונדון, אלא אנשי הפריפריה. אני מצפה שהגלגל הזה ימשיך לנוע גם בארץ".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: