יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מקרית שמונה אל שולחן הממשלה

יפעת שאשא ביטון התמנתה לתפקיד שרת השיכון בעקבות החלטתו של שר השיכון היוצא, יואב גלנט, להצטרף לליכוד. המינוי של שאשא ביטון הוא עד הבחירות הקרובות, אך הוא מהווה גם שדרוג במעמדה במפלגה, ומגביר את סיכויה להיבחר לכנסת לקדנציה נוספת

פורסם בתאריך:


בסוף שנת 2014 נדמה היה שהקריירה הפוליטית של יפעת שאשא ביטון הגיעה למבוי סתום. בבחירות לרשות עיריית קרית שמונה ב-2013 היא התמודדה כמספר 2 ברשימה של יעקב בן ציון (בנצי). עקב כשלונו של בנצי להיבחר לראשות העיר, שאשא ביטון נשארה חברת אופוזיציה.

ניכר היה באותה תקופה שהרצון שלה להשפיע על סדר היום הציבורי בקרית שמונה התפוגג. היא אמנם הגיעה לישיבות מועצת העיר, אך חסר היה בה את אותו להט, שאיפיין אותה בקדנציה הקודמת.

ואז חלה התפנית, משה כחלון, פרש מהליכוד, והקים את מפלגת כולנו. הוא פנה לשאשא ביטון והציע לה להצטרף לרשימתו. הוא זכר אותה לטובה מביקוריו בקרית שמונה, וידע שהיא יכולה לתרום לו מבחינה אלקטורלית. היא אישה, היא מהפריפריה, היא בעלת תואר דוקטור, מה עוד צריך?

שאשא ביטון מוקמה במקום ה-7 ברשימת כולנו, וכיהנה בכנסת הנוכחית. בפעילותה בכנסת היא התמקדה בשני תחומים, האחד, תחום החינוך והרווחה במסגרת כהונתה כיו"ר הוועדה לשלום הילד, והשני, סיוע לאזור הצפון בכלל וקרית שמונה בפרט.

התרומה המשמעותית ביותר של שאשא ביטון לקרית שמונה קשורה לשכונת יובלים. שאשא ביטון היתה במקום הנכון ובזמן הנכון, כדי לשבור את החסמים ולחלץ את הפרויקט הזה מהמבוי הסתום שבו הוא היה נתון.

משה כחלון לא היה רק שר אוצר. הוא ריכז במשרד האוצר את כל הסמכויות הקשורות לנושא הדיור. שאשא ביטון, כחברת המפלגה וכמקורבת לשר המשפיע ביותר בתחום הזה, ישבה לכחלון על הווריד, והבהירה לו עד כמה הקמת שכונת יובלים חיונית להתפתחותה של קרית שמונה. כחלון השתכנע, והדרך להקמת השכונה נפתחה.

הפוליטיקה היא תחום מאוד בלתי צפוי, ואחרי שהפכה במפתיע לחברת כנסת, שאשא ביטון הופכת שוב במפתיע, לשרה בממשלה. השר כחלון החליט למנותה לתפקיד שרת השיכון, בעקבות פרישתו של שר השיכון היוצא, יואב גלנט, מהמפלגה והצטרפותו לליכוד.

תוך פחות מארבע שנים הפכה שאשא ביטון מחברת אופוזיציה בעיר קטנה בפריפריה, לשרה בממשלה. הספק מרשים ללא ספק. הבעיה היא רק שמדובר במינוי לשלושה חודשים בלבד, עד הבחירות.

הסקרים בתקופה האחרונה לא מחמיאים במיוחד למפלגת "כולנו". כרגע זה עומד על 5 מנדטים לכל היותר. מה זה אומר מבחינת שאשא ביטון? העובדה שכחלון החליט למנות אותה לשרת השיכון מרמזת על כך שהוא רואה בה נכס אלקטורלי, ולכן יש סיכוי שלקראת הבחירות הקרובות היא תמוקם גבוה יותר ברשימה.

הקידום יכול לנבוע גם משום שמתוך רשימת כולנו בכנסת הקודמת, שלושה ח"כים בכירים החליטו לפרוש. השר גלנט, שעבר לליכוד, אלי אלאלוף ורחל עזריה. זה מפנה מקום לשאשא ביטון להתקדם ברשימה, ובכך להבטיח את המשך דרכה כחברת כנסת.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: