יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

ניצחון סוחף

אביחי שטרן הוא ראש העיר הבא של קרית שמונה. "הילד" חסר הניסיון, עשה בית ספר למתחריו, והביס ראש עיר מכהן בהפרש של למעלה מ- 25 אחוז. הציבור רצה בשינוי וזיהה ששטרן הוא המועמד שיכול להביא לשינוי המבוקש.

פורסם בתאריך:


אתמול בסביבות השעה 10 בלילה החלו אנשים להתקבץ בכיכר צה"ל מול המטה של אביחי שטרן כדי לצפות בהקרנת התוצאות של ההצבעה בקלפיות. כשהחלו התוצאות לזרום אפשר היה לחוש את החשמל באוויר. ככל שנתווספו למסך עוד ועוד תוצאות, כך המתח הלך והשתחרר ופינה את מקומו לשמחה גדולה.

היתרון של שטרן על פני ראש העיר, ניסים מלכה, היה עקבי לאורך כל הדרך. בסופה של הספירה התברר כי שטרן זכה ב- 63.08 אחוז לעומת 36.92 אחוז שהשיג ניסים מלכה. תושבי קרית שמונה נתנו מנדט ברור וחד משמעי לשטרן, והביעו בקלפי את אי שביעות רצונם מהדרך שבה ניהל ראש העיר, ניסים מלכה, את העירייה בחמש השנים האחרונות.

בין הסיבוב הראשון לשני הצליח אביחי שטרן להרכיב קואליציה של 9 חברי מועצה. המהלך הזה הבהיר להרבה תושבים שהתלבטו, ששטרן לא לבד, ושיש לו נבחרת אטרקטיבית שתוכל לסייע לו לנהל את ענייני העיר בקדנציה הקרובה.

יורם אבן צור, יועץ תקשורת שהריץ את אופיר יחזקאלי, וסייע להרכבת הקואליציה הזו, מסביר מה היה שונה בבחירות האלה, ומדוע שטרן זכה בניצחון כה סוחף.

"במשך שנים רבות היה בקרית שמונה דפוס הצבעה חמולתי", הוא מבהיר. "לכל מועמד היתה החמולה שלו, ולעיתים יותר מחמולה אחת. אנשי החמולות הם אלה שבאו להצביע באחוזים גבוהים, הם אלה שהניעו את הקמפיין. הרוב הדומם, שלא השתייך לחמולה כזו או אחרת, הצביע באחוזים נמוכים.

"הפעם זה היה השונה. הדפוס החמולתי נשבר. אנשים שבדרך כלל לא היו מעורבים באו להצביע, וחלק מהם התנדבו להיות פעילים בקמפיין, לא בגלל השתייכות משפחתית כזו או אחרת, אלא בגלל רצון עז להביא לשינוי. אמצעי התקשורת המודרניים, הפייסבוק, והוואטסאפ, איפשרו שיח פתוח בין התושבים, וזה תרם למעורבות גדולה יותר של הציבור בבחירות".

שטרן ניהל קמפיין חכם וממוקד. הוא נמנע מלתקוף את יריביו, והשתדל להציג את הדרך שלו, את המחויבות שלו, ואת הרצון העז שלו להביא לשינוי. הקמפיין של שטרן התנהל בעיקר דרך רשת הפייסבוק, ולכן היה חסכוני מאוד מבחינת המשאבים הכספיים שהושקעו בו.

באופן רשמי שטרן החל את הקמפיין שלו לפני כחודש וחצי, אבל בפועל הוא החל הרבה לפני שהוא הכריז על מועמדותו. שלוש קבוצות פייסבוק הפכו להיות סוג של "כיכר העיר", שבה התנהל השיח הציבורי בין התושבים. "המדחן ששבר את הקש", "אנשים טובים למען איכות השלטון בקרית שמונה", ו- "פורום תושבי קרית שמונה והסביבה".

אביחי שטרן ניצל את הקבוצות האלה כדי להעביר מסרים לציבור. הציבור יכול היה להתרשם דרך הפייסבוק, ששטרן הוא חבר מועצה פעלתן ונמרץ. הוא השתמש בפלטפורמת הפייסבוק לייב, כדי לצלם את עצמו בשידור חי בישיבות מועצת העיר.

כששטרן הכריז על מועמדותו לראשות העיר, הציבור כבר היה בשל לקבל אותו כמועמד מועדף. התושבים הבינו שלמרות גילו הצעיר, יש בו את התכונות שיכולות להפוך אותו לראש עיר מוצלח.

התמיכה בשטרן היתה גם סוג של הצבעת אי אמון בניסים מלכה. אתמול, כאשר התברר ששטרן מוביל בפער ניכר בהתמודדות, התומכים של שטרן החלו בקריאות קצובות, ניסים הביתה, ניסים הביתה.

בקרב אותם אנשים שקראו את הקריאות האלה, ישנם גם כאלה שנפגעו אישית מהדרך שבה מלכה ניהל את העיר. העדפת המקורבים השיטתית שבה נקט מלכה, העניקה לו את תמיכתם של מעטים ואת איבתם של רבים. מלכה לא הבין שברגע שהוא מעדיף מקורב כזה או אחר, הוא פוגע באחרים, ואלה יתגייסו כדי לתמוך ביריביו.

הדמות הטראגית של מערכת הבחירות הזו אינה ניסים מלכה, אלא דווקא יורם מלול. מלול מיצב את עצמו כאלטרנטיבה למלכה. הוא עבד קשה לאורך כל הקדנציה כדי לבנות לעצמו יתרון שיבטיח לו את הניצחון, אבל עשה במהלך הדרך כמה שגיאות פטאליות שפגעו קשה בתדמיתו.

מלול היה קצין משטרה בכיר. הוא היה בעמדת פיקוד במערכת היררכית שבה כל אחד יודע את מקומו ותפקידו. בפוליטיקה, לעומת זאת, העסק הרבה יותר נזיל, וכדי להצליח צריך עמוד שדרה ערכי. במגרש הפוליטי יש חשיבות לעקביות ונאמנות לדרך. אפשר לעשות תמרונים ודילים, אבל חייב להיות להם קו מנחה וכיוון ברור.

מלול נכנס לקואליציה עם ניסים מלכה, אחר כך יצא ממנה. הוא הצטרף למפלגת יש עתיד, וברגע האחרון נטש אותה והצטרף למפלגת כולנו. הוא התחייב בפני מפלגת כולנו שהוא יפרוש אם לא יזכה בראשות העיר, והפר את ההתחייבות הזאת. הציבור לא אהב את התזזיתיות הזו, ולכן אחוזי התמיכה במלול צנחו ככל שהתקרב מועד הבחירות.

הצעד האחרון של מלול, החבירה לניסים מלכה, שחק את מעט הקרדיט שעוד היה לו בציבור. מלול מצא תירוצים לצעד הזה, וניסה שוב להגיד שהוא עושה זאת בגלל הדאגה לעיר, אבל התושבים לא קנו את הנימוק הזה.

מלול במו ידיו שרף את הקשרים שלו עם מפלגת יש עתיד, את  הקשרים עם מפלגת כולנו, וגם את הקשרים עם חלק ניכר מהאנשים שתמכו בו והלכו עמו כברת דרך ארוכה בשנים האחרונות. יורם ממן ויהודה חיים, שבשלבים המוקדמים של הקמפיין תמכו ביורם מלול, הצטרפו בסופו של דבר אל שטרן, 

בנאום הניצחון שלו אמר אביחי שטרן שהוא לא תופר לעצמו חליפות אלא סרבל עבודה. ואכן, עבודה רבה יש לפניו, וזה לא הולך להיות קל. הוא יורש עירייה שעומס המלוות שלה הוא יותר מ-150 מיליון שקלים. בהחלט ייתכן ששטרן יצטרך לבצע קיצוצים כואבים, וצעדי הבראה משמעותיים שאת הפירות שלהם ניתן יהיה לקטוף רק לאחר שנתיים או שלוש.

שטרן יצטרך גם להחליט מה הוא עושה לגבי כל אותם עובדים ששובצו לעבודה בעירייה על ידי ניסים מלכה, בגלל תמיכה פוליטית או קרבה משפחתית. כדי לעשות זאת נכון, שטרן צריך לבחון את הדברים על פי שני קווים מנחים, האחד, האם המשרה נחוצה או מיותרת, והשני, האם העובד מתאים לתפקיד ומסוגל לבצע אותו כהלכה. בנאום שנשא שטרן אתמול, לאחר שהתברר שניצח, הוא הבהיר שהמטרה שלו היא לאחד ולא לפלג, ולכן יש יסוד להניח שהוא לא בא לחסל חשבונות, אלא לקבל החלטות ענייניות.

כדי לחולל את השינוי ששטרן מדבר עליו, הוא צריך לשנות את התרבות הניהולית של העירייה, ולהטמיע סטנדרטים חדשים שבהם השירות לתושבים עומד בראש סדר העדיפויות. שטרן דיבר הרבה על הצורך בשקיפות. הוא הבין שבעידן התקשורתי העכשווי לא ניתן להתנהל אחרת. אם הוא יתמיד בדרך הזו, הוא יצליח להחזיר את האמון של התושבים בעירייה, ולנטוע תקווה חדשה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
כתבה מעניינת
נתן | 09:10   17.11.18
2
קרית שמונה
לבונה גבאי רון | 18:12   16.11.18
1
נבחרת מעולה
אני | 20:06   15.11.18